Fot. materiały prasowe
Kilka dni temu mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych marki Kenwood. Głównym prowadzącym był Michel Moran - ambasador marki, znany wam chociażby z show Masterchef. Swoimi świątecznymi przepisami podzieliły się z nami również popularne blogerki.
Święta Michela Morana
Z czym kojarzą się święta jurorowi Masterchefa? Przede wszystkim z rodzinną atmosferą oraz poczuciem wyjątkowości. To właśnie na tę okazję w domu Michela szykuje się potrawy, których nie jada się na co dzień. Jest elegancko, wykwintnie, wystawnie i... francusko. Ostrygi, szampan czy też kawior wygrywają z kapustą z grochem i karpiem.
Sekret idealnego ciasta na pierogi
Przedświąteczne spotkanie stało się idealną okazją do wspólnego gotowania oraz wymiany doświadczeń. Szef Moran zdradził nam między innymi sekret perfekcyjnego kruchego ciasta, którym są przede wszystkim dobrej jakości składniki.
Jak wiadomo nie od dziś, najlepsze pierogi zawsze przygotowują babcie. Jak podkreśla Michel, ich sekretem jest doświadczenie i pewna ręka. Dlatego tak ważnym jest, abyśmy nigdy nie zrażali się w czasie gotowania. Jeśli potrawa nie uda nam się za pierwszym razem, z pewnością przy drugim podejściu. Warto eksperymentować oraz zachować spokój, wówczas uda nam się wyjść obronną ręką z każdej kulinarnej potyczki.
Co oczywiste, za każdym dobrym daniem kryje się wyjątkowy przepis, dlatego postanowiliśmy poprosić gości warsztatów Kenwood o podzielenie się z nami sprawdzonymi przepisami, które zrobią furorę nie tylko w czasie Bożego Narodzenia.
Ravioli z kozim serem i pomidorami konfitowanymi według Michela Morana
Składniki:
- 250 g mąki
- 2 jajka
- 100 g masła
- 240 gr świeżego sera koziego
- 6 pomidorków koktajlowych
- 10 g pomidorów suszonych w oliwie
- Świeża bazylia
- Rukola
- Roszponka
- Ocet biały winny
- Oliwa z oliwek
- Olej
- Orzechy włoskie (2 garście)
- 250 g dyni piżmowej
- Sól
- Pieprz syczuański
Wykonanie
Do misy robota planetarnego Kenwood wkładamy mąkę, jajko, masło i sól do smaku, wyrabiamy ciasto. Wkładamy je do lodówki, aby się schłodziło. W blenderze (np. będącym przystawką do robota) umieszczamy ser kozi, suszone pomidory, 5 listków bazylii oraz garść orzechów włoskich. Blendujemy je na niejednolitą masę (zależy nam na różnorodnej strukturze), doprawiamy solą i pieprzem. Dynię oraz cebulę kroimy w kostkę, wkładamy je do miski, doprawiamy solą, pieprzem i octem winnym, dodajemy garść rozdrobnionych orzechów włoskich. Całość podsmażamy na patelni, zachowując ich jędrność. Pomidorki koktajlowe skrapiamy oliwą i solimy, a następnie pieczemy przez około 12 minut w temperaturze 180 stopni. Ciasto wałkujemy, wycinamy kółeczka lub kwadraty, nakładamy serową masą, przykrywamy ciastem i dokładnie zaklejamy brzegi. Wkładamy je do lodówki, aby się schłodziły. Na patelni rozgrzewamy dużą ilość oleju i smażymy ravioli, aż staną się rumiane. Na talerzu układamy świeże listki rukoli i roszponki, dynię z cebulą w winegrecie oraz konfitowane pomidory. Na wierzchu układamy nasze ravioli z kremowym nadzieniem serowym. Smacznego!
Tarta z grzybami i kiszoną kapustą autorki bloga poprostupycha.pl
Składniki:
Ciasto kruche:
- 125g masła extra
- 230g mąki pszennej
- 1 jajko
- 1/2 łyżeczkI soli
- masło do wysmarowania formy
Farsz:
- 200g leśnych suszonych grzybów np. borowiki, prawdziwki itp.
- 200 g pieczarek
- 200g kapusty kiszonej
- 1 cebula
- 1 jajko
- świeża natka kolendry i pietruszki
- 200ml śmietany 30%
- 3 łyżki parmezanu
- sól
- pieprz
- olej
Wykonanie:
* Ciasto:
Wszystkie składniki ciasta przełożyć do robota Kenwood, wyrobić na jednolite ciasto. Po tym czasie ciasto rozwałkować podsypując mąką i przełożyć do naczynia do zapiekania (najlepiej okrągłej formy do tart) wysmarowanej masłem (ze skrawków ciasta wyciąć gwiazdki). Nakłuć widelcem i wstawić do zamrażarki na około 5 minut. Po tym czasie tartę podpiec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 10 minut.
* Farsz:
Grzyby zalać wodą, obgotować, odcedzić, pokroić w paseczki, a kapustę drobno posiekać. Cebulę poszatkować, zeszklić na oleju, dodać grzyby i chwilę podsmażyć. Następnie dodać kapustę, smażyć jeszcze 5-6 minut, doprawić solą, pieprzem i całość dokładnie wymieszać.
* Jajko roztrzepać ze śmietanką, dodać parmezan, doprawić solą, pieprzem i całość dokładnie wymieszać.
* Na podpieczony spód tarty wyłożyć farsz, zalać śmietaną wymieszaną z jajkiem i parmezanem, ułożyć gwiazdki z ciasta i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180stopni i piec jeszcze przez około 25 minut.
Kutia autorki bloga przepisyjoli.com
Składniki:
- 25 dag pszenicy lub kaszy pęczak
- 1 opakowanie maku
- 1 szklanka miodu
- 1 cukier waniliowy
- Pół kubeczka śmietany kremówki 30%
- Zapach migdałowy
- 20 dag obranych migdałów
- 20 dag orzechów włoskich
- Skórka pomarańczowa- 1 opakowanie
Wykonanie:
Wcześniej należy ugotować mak i pszenicę/kaszę:
Mak gotujemy w wodzie przez około 45 minut (średni ogień). Następnie odsączamy i odstawiamy.
Kaszę lub pszenicę gotujemy według przepisu na opakowaniu.
Mak ucieramy w maszynce robota planetarnego Kenwood. Przekładamy go do miski. Kroimy orzechy, migdały i przekładamy do miski. Dodajemy skórkę pomarańczową i cukier waniliowy. Podlewamy aromatem migdałowym. Dodajemy miód. Wszystkie składniki mieszamy i przekładamy do garnka. Na małym ogniu gotujemy, podlewając śmietanką.
Mini tarty mandarynkowe z czekoladą autorki bloga alantkoweblw.pl
Składniki:
Na kruchy spód:
- 1 3/4 szklanki mąki orkiszowej
- 4 łyżeczki cukru trzcinowego
- 2 żółtka
- 150g masła + masło do posmarowania foremek (łącznie 1 kostka masła 200g na cały przepis)
- 2 łyżki zimnej wody
- 3 łyżki zmielonych orzechów (mogą być od razy sproszkowane orzechy arachidowe/ włoskie/ migdały lub inne).
Na krem:
- 1 szklanka (250 ml) mleka krowiego
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 żółtka
- 3 łyżki masła
- 3 łyżeczki cukru trzcinowego
- 1/3 szklanki soku z mandarynki (potrzebna wyciskarka ręczna i łącznie 8 mandarynek na cały przepis).
- Pozostałe:
- 8 dojrzałych, słodkich mandarynek (j.w.),
- 1 tabliczka czekolady gorzkiej min 70%.
Wykonanie:
Połącz mąkę orkiszową z cukrem trzcinowym, a następnie przesiej przez sito do misy robota. Zimne masło posiekaj w kostkę i dodaj do mąki. Dodaj dwa żółtka, sproszkowane orzechy i 1 łyżkę wody, a następnie wyrabiaj ciasto w robocie planetarnym Kenwood, by powstała jednolita kula, w razie potrzeby dodaj jeszcze jedną łyżkę zimnej wody. Wyrobione ciasto owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na ok. 30 minut.
W tym czasie przygotuj pozostałe składniki.
2-3 mandarynki przekrój w poprzek i wyciśnij z nich sok, odmierz ok 1/3 szklanki.
Pozostałe mandarynki obierz, podziel na cząstki i pokrój na małe kawałki i przełóż na sitko, by odsączyć z nadmiaru soku.
Przygotuj krem mandarynkowy:
1/2 szklanki mleka wymieszaj z 2 łyżkami mąki ziemniaczanej.
Pozostałą część mleka (też 1/2 szklanki) przelej do rondelka. Dodaj 3 łyżki masła, 2 żółtka, 3 łyżeczki cukru i wymieszaj. Powoli podgrzewaj, aż masło roztopi się. Dodaj 1/3 szklanki soku z mandarynek i ponownie zamieszaj, doprowadź do wrzenia. Powoli do gotującego się mleka wlewaj mleko z mąką ziemniaczaną i cały czas energicznie mieszaj rózgą, tak, by nie powstały grudki. Gotuj jeszcze przez 1-2 minuty, a następnie pozostaw do ostygnięcia.
Rozgrzej piekarnik na 180'C (góra-dół). Przygotuj metalowe foremki do mini tart lub formę do muffinek. Wysmaruj je odrobioną masła.
Wyjmij ciasto z lodówki i rozwałkuj na grubość ok. 4 mm. Za pomocą szklanki (o większej średnicy niż Twoje foremki) wykrawaj koła i wciskaj je delikatnie w foremki tak, by spód był nieco grubszy niż boki. Przed pieczeniem, ciasto wyłóż papierowymi papilotkami oraz obciąż np. surowym ryżem. Wstaw formę do rozgrzanego piekarnika na środkowy poziom. Piecz 15 minut, a następnie zdejmij papilotki z ryżem i piecz jeszcze ok 3 minut, by babeczki lekko się zrumieniły.
Kruche babeczki wyjmij z piekarnika i pozostaw w formie do całkowitego ostygnięcia.
W kąpieli wodnej rozpuść 3/4 tabliczki gorzkiej czekolady, wlewaj niewielką ilość czekolady na dno każdej mini tarty, a następnie po 2-3 łyżeczki kremu mandarynkowego. Na wierzch ułóż po kilka cząstek pokrojonej mandarynki. Możesz też każdą babeczkę posypać odrobioną startej, gorzkiej czekolady. Przechowuj w lodówce max 1-2 dni.
Ciasto pomarańczowe z ricottą autorki bloga chilliczosnekioliwa.pl
Składniki:
- 350 g ksylitolu
- sok i skórka z 1 pomarańczy
- 400 g ricotty
- 4 jajka w temperaturze pokojowej
- 4 łyżki oliwy o delikatnym smaku (ewentualnie na warsztatach może być olej)
- 100 g świeżej żurawiny/ 150g suszonej niesłodzonej żurawiny
- 80 g pistacji
- 1 łyżka ksylitolu
- 4 łyżeczki proszku do pieczenia - 1 saszetka
- 400 g mąki pszennej
- cukier puder do posypania
Sposób wykonania:
W misie robota umieść ksylitol oraz ricottę. Miksuj, aż uzyskasz gładką masę, a ksylitol dobrze połączy się z ricottą. Dodaj skórkę z pomarańczy i zmiksuj chwilę. Dodawaj jajka, po jednym na raz, i miksuj aż połączą się z masą.
Dodaj sok z pomarańczy, oliwę oraz mąkę przesianą razem z proszkiem do pieczenia i zmiksuj do uzyskania gładkiego ciasta.
Żurawinę wymieszaj z łyżką ksylitolu. Pistacje obierz z łupinek. Dodaj do ciasta i delikatnie przemieszaj.
Formę na babkę posmaruj oliwą/olejem i posyp mąką. Wlej do niej ciasto i wyrównaj wierzch. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez ok. 50 minut, do suchego patyczka. Wystudź i wyjmij z formy. Posyp cukrem pudrem.
Michel Moran:
jest Francuzem hiszpańskiego pochodzenia mieszkającym na stałe w Polsce. To wybitny mistrz kuchni z ogromnym doświadczeniem. Od kilkunastu lat prowadzi wspólnie z żoną Haliną znaną i cenioną restaurację Bistro de Paris w centrum Warszawy, która nieprzerwanie od 2005 r. jest rekomendowana przez przewodnik Michelin.
To wiecznie uśmiechnięty i ekscentryczny juror polskiej edycji najpopularniejszych programów kulinarnych - MasterChef i MasterChef Junior.
To jedna z najciekawszych postaci i wyrazistych osobowości współczesnej polskiej gastronomii. Michel już od wielu lat jest także ambasadorem marki Kenwood. Więcej jego przepisów znajdziecie w serwisie www.youkencook.pl