Ten nadmorski kurort nie kojarzy się z Rosją. fot. Ojj! 600/wikipedia
Soczi leży w klimacie subtropikalnym, jest tam więc wilgotno i ciepło. Miasto może się pochwalić aż 300 słonecznymi dniami w roku. Ze względu na wielu turystów i słoneczną pogodę, bywa nazywane "Kawkazskają Rivierą". Cały region, o nazwie Kraj Krasnodarski jest nietypowy klimatycznie, nie kojarzy się z Rosją. Ale między lutym a marcem można tam zwykle pojeździć na nartach.
Soczi ma bardzo bogatą historię. Od tysięcy lat zamieszkiwały je ludy będące pod wpływem kultur starożytnej Grecji, Rzymu, Bizancjum, Abchazji i imperium ottomańskiego. Obecnie mieszka tam ponad 100 grup etnicznych. Czy widać tę różnorodność w ich kuchni? Sami oceńcie!
Sałatka Olivier – tradycyjnie rosyjska, wymyślona przez Belga
Ta ziemniaczana sałatka to prawdziwy przysmak Rosjan, który swoją nazwę zawdzięcza Lucienowi Olivierowi, Belgowi pracującemu jako kucharz cara. Sałatka składa się, oczywiście, z ugotowanych ziemniaków, z kiszonych ogórków, jabłek, cebuli. Wszystko pokrojone w kostkę, cebulka drobno posiekana. Do tego dodaje się majonez, pieprz i sól. Jeśli ma się ochotę na mięso, zawsze można dodać ugotowaną pierś z kurczaka. Nie ma „jednego słusznego” przepisu na tę sałatkę. Na pewno w każdym rosyjskim domu przyrządza się ją trochę inaczej. Tak się składa, że w Polsce też lubimy tego typu sałatki...
Książka kucharska: 10 przepisów na sałatki ziemniaczane. Kliknij!
Przykładowy przepis na taką sałatkę wygląda tak:
Składniki:
- 1 kg ziemniaków, ugotowanych z odrobiną oliwy,
- 2 jajka ugotowane na twardo,
- 1 cebula,
- 3 łyżki majonezu (lub mieszanina majonezu z jogurtem naturalnym 1:1),
- 3 ogórki kiszone,
- 1 szklanka zielonego groszku,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Krok 1. Pokrój wszystkie składniki w kostkę. Cebulę drobno posiekaj.
Krok 2. Wymieszaj razem z majonezem, posól i popieprz do smaku.
Solanka
Solanka to zupa jedzona w Rosji i na Ukrainie. Jest gęsta, aromatyczna, pikantna, przyrządza się ją z dodatkiem śmietany. Gotuje się ją na wywarze rybnym, mięsnym lub grzybowym. Niezależnie od wybranych dodatków, zupa powinna mieć kwaśno-słony smak. Równie popularną zupą w Rosji jest szczi.
Śledzik pod grubą kołderką
Inną znaną i lubianą potrawą w Soczi jest śledzik pod kołderką. Na kołderkę składają się ugotowane ziemniaki, cebula, buraki i marchew. Do tego można dodać majonez. Podobny przepis znaleźliśmy u POMPOLINY:
Tradycyjne bliny
Blin „na bogato", z dodatkami, przed podlaniem śmietaną i nakryciem drugim blinem. / fot. Flamenco108/wikipedia
Bliny jada się w całej Rosji, a także na Ukrainie i Białorusi. To rodzaj naleśników, zrobionych na drożdżach z mąki gryczano-żytniej lub gryczano-pszennej. Zwykle podaje się je w wersji wytrawnej, z dodatkiem ryb, jajek na twardo, śmietany, a nawet kawioru.
Kuchnia gruzińska
Na pewno będąc w Soczi można też wypróbować dań innych smaków poza typowo rosyjskimi. W tym mieście wielokulturowość widać także w kuchni. W wielu restauracjach do wyboru będzie na przykład kuchnia gruzińska, która znana jest z pierożków nazywanych chinkali czy chaczapuri - placka zapiekanego z serem. Zobacz przepis na gruzińskie chinkali według Fram:
Serowe kulki o nazwie magnolia
Magnolię można zamówić w niemal każdej restauracji w Soczi. Serowe kulki o ostro-słodkim smaku, to świetna przekąska do wina czy piwa.
Tegoroczny faworyt: Pierogi
Książka kucharska: 25 przepisów na pyszne pierogi. Kliknij!
Najbardziej typowymi pierogami w Rosji wcale nie są - wbrew nazwie - pierogi ruskie, a pielmieni, tradycyjne rosyjskie pierogi z mięsem, rybami lub grzybami (najczęściej miesza się różne rodzaje mięsa mielonego). Co ciekawe, w Rosji pierogi ruskie nie są nawet specjalnie popularne.
Ciasto na tradycyjne, rosyjskie pierogi robi się z mąki i wody, rzadko dodaje się do niego jajko. Jest zwykle nieco cieńsze niż to w naszych pierogach ruskich. Nadzienie doprawia się czarnym pieprzem, solą i posiekaną cebulą.
Lokalna… herbata
fot. Materialscientist/Wikipedia
Herbata krasnodarska to jedyna herbata uprawiana w Rosji. Można ją wypić niemal wyłącznie w Soczi i okolicznych miastach.
A do toastów? Oprócz wódki?
Jak wiadomo, Rosjanie gustują w czystej. Ale mało kto wie, że Rosja jest na 11 miejscu wśród producentów win. Większość z winnic prosperuje właśnie w rejonie Soczi.
Na miejscu sportowcy i kibice będą mogli zjeść oczywiście wszystko, co sobie zamarzą, nie tylko tradycyjne dania. W mieście są bary szybkiej obsługi, restauracje serwujące kuchnię włoską czy śródziemnomorską.
Zobacz też: Wszystko, co chcesz wiedzieć o naleśnikach. Kliknij!
Anna Wiśniewska/Smaker.pl
Źródło: Russia&India Report