Śniadanie Wielkanocne — bogactwo smaków i symboliki
Wielkanocne śniadanie to chwila bliskości i ucztowania. W niejednym domu stoły uginają się pod ciężarem jedzenia. Jakie potrawy wielkanocne zdobią nasze stoły w trakcie śniadania?
Elementem wspólnym niemalże każdego stołu jest oczywiście tradycyjna święconka — zestaw potraw i przekąsek, które niosą ze sobą religijną symbolikę odrodzenia oraz obfitości. W koszyku znaleźć muszą się jajka (pisanki lub kraszanki), będące symbolem nowego życia, a także kiełbasa i pieczywo, które stają się uosobieniem dostatku. Święconka kryje w sobie także słodkie wypieki, a nawet sól czy mniej tradycyjne dania.
Obok tradycyjnych potraw serwowanych na śniadanie Wielkanocne, na naszych stołach coraz częściej goszczą także trendy i inne hity gastronomicznego światka. Współcześnie do tradycyjnych potraw dołączają nowe, kreatywne elementy. Coraz częściej na stołach pojawiają się jajka faszerowane różnorodnymi nadzieniami — od klasycznych past jajecznych po egzotyczne mieszanki ziołowe czy pastę z awokado, a do tradycyjnej sałatki jarzynowej z dodatkiem majonezu, dołączają także inne, mniej kaloryczne sałatki na Wielkanoc np. znana i lubiana sałata Cobb.
Oprócz tradycyjnych dań i nowoczesnych potraw, wielkanocne śniadanie nie może odbyć się bez białej kiełbasy i różnorodnych, pachnących wędlin serwowanych z dodatkiem maślanego baranka na pajdzie swojskiego chleba. To zaledwie preludium do kulinarnej uczty, która zaczyna się wraz z nadejściem pory obiadowej!
Obiad Wielkanocny — podkręcanie klasycznego smaku nieoczywistymi dodatkami
Obiad wielkanocny to prawdziwa uczta, podczas której nie może zabraknąć typowo świątecznych potraw takich jak żurek lub barszcz biały z dodatkiem jajka. Obiad wielkanocny to świetna okazja do przyrządzania bigosu, pierogów ukraińskich, chrupiącej szynki wieprzowej, pieczonego pasztetu w cieście lub świątecznego, kruchego schabu ze śliwką. Przepisy na obiad świąteczny składający się z tych tradycyjnych dań przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a w każdym domu wyglądają nieco inaczej, ale równie smacznie.
Tak jak w przypadku śniadań, tak i w przypadku obiadu, na stołach spotkać można nie tylko tradycyjne potrawy. W wielu domach pyszne, choć ciężkostrawne klasyki zastępowane są lżejszymi daniami na bazie drobiu, ryb i ryżu. Coraz większą popularnością cieszą się także warzywne sałatki, w których królują nie tylko jajka, ale także mniej oczywiste składniki takie jak awokado czy granat. Współczesny obiad wielkanocny to dowód na to, jak udane mogą być połączenia klasycznych smaków i nieoczywistych dodatków.
Słodki stół Wielkanocny, czyli ciasta i inne słodkie przysmaki.
Wielkanoc to także czas na słodkie rozkosze. Mazurek wielkanocny, zdobiony bakaliami, orzechami i ozdobnym lukrem, stanowi niekwestionowaną gwiazdę stołu. Serniki w różnych odmianach (także tych z rodzynkami), puszyste babki wielkanocne obficie obsypane cukrem pudrem i drożdżowe bułeczki z nadzieniem — to tylko niektóre propozycje, które kuszą swoim wyglądem i wyjątkowym smakiem. Ciasta na Wielkanoc to część naszego dziedzictwa kulinarnego, które zdobyło uznanie także za granicą.
Jeśli już o słodyczach mowa, to nie można zapomnieć także o czekoladowych zającach i jajkach. Te słodkie przekąski można także przyrządzić w domowym zaciszu.
Świętowanie Wielkanocy to nie tylko czas na radość z powodu odrodzenia przyrody, ale również czas na smakowanie i przyjemności z tego płynącej. Niech świąteczna uczta będzie okazją do odkrywania nowych smaków, dzielenia się radością i spędzenia czasu z rodziną i wszystkimi, którzy są bliscy Twojemu sercu.