Co oznacza intensywny kolor lodów?

Mocno czerwone, żółte, zielone, niebieskie, a może brązowe? Lody zachwycają intensywnością barw, kusząc nimi swoich miłośników. Jednak kolor często zawdzięczają sztucznym barwnikom. Sprawdź, co może znajdować się w twoich ulubionych lodach.

Fot. 123RF/Picsel

Latem lody kuszą nas bogactwem smaków i intensywnością kolorów. Niestety, te wspaniałe właściwości zawdzięczają nie tylko zdrowym dodatkom. Oprócz owoców, czekolady, bakalii, czy orzechów, ten przysmak często zawiera również sporą ilość sztucznych barwników. Niektórzy producenci potrafią zrobić wiele, żeby wywołać jak najlepsze wrażenie na kliencie, nie zważając na to, jaki wpływ na zdrowie mają dodawane do lodów składniki.

Smerfny błękit

Które dziecko odmówiłoby sobie lodów, których kolor przypomina im o ulubionych bohaterach? Jednak rodzice wszystkich małych fanów Smerfów, zanim podadzą swoim pociechom niebieskie lody, powinni mieć na uwadze, że ten przysmak może zawierać barwnik E131. Symbol ten oznacza błękit patentowy V, który może rozszerzać naczynia krwionośne w organizmie, powodować reakcje alergiczne u ludzi uczulonych na aspirynę oraz nasilać objawy astmy. Używanie tego barwnika zakazały Australia, Norwegia i USA, jednak w innych częściach świata nadal stosuje się go np. w przemyśle kosmetycznym.

Intensywna czerwień

Lody truskawkowe, wiśniowe czy malinowe, to przysmak, którego trudno sobie odmówić. Szczególnie, gdy słońce przygrzewa, a my szukamy dobrego sposobu, aby się ochłodzić. Wybieramy wtedy zamiast ciastka pyszny, orzeźwiający deser. Zachwycając się jego smakiem, trzeba jednak mieć na uwadze, co w znacznym stopniu wpływa na jego intensywny kolor. Tą substancją jest tzw. czerwień koszenilowa, czyli pozyskiwany syntetycznie barwnik E124, który spożywany w nadmiarze, może być szkodliwy dla zdrowia.

Z jedzenia intensywnie czerwonych lodów powinny zrezygnować szczególnie osoby z astmą, ponieważ E124 może nasilać jej objawy. Ponadto, powinny uważać na nią ludzie uczuleni na aspirynę, ze względu na ryzyko wystąpienia u nich reakcji alergicznych. Niewskazane jest również podawanie produktów z tym barwnikiem dzieciom, ponieważ czerwień koszenilowa może powodować u nich nadpobudliwość. Stosowanie barwnika E124 jest zakazane w USA, Norwegii i Finlandii. W innych krajach, także w Polsce, barwi się nim wędzone ryby i namiastki łososia, budynie w proszku, cukierki pudrowe o smaku owocowym oraz znakuje się nim mięso po uboju.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Odcienie brązu

Są takie smaki, które kojarzą nam się z dzieciństwem. Dla jednych będzie to obiad mamy, dla innych natomiast czekolada albo orzechy z ogrodu dziadków. Są też takie, które zawsze miło się wspomina, jak na przykład poranna kawa w towarzystwie najbliższych osób. Wielu producentów lodów postanowiło te miłe wspomnienia, smaki i kolory przenieść na rynek spożywczy. Bez trudu odnajdziemy więc lody czekoladowe, orzechowe, czy kawowe. Decydując się na te przysmaki, powinniśmy jednak sprawdzić, czy nie zawierają one barwnika E155. Mimo pięknego brązu, jaki uzyskuje się dodając go do lodów, jego spożycie może przynieść już niezbyt piękne konsekwencje. Brąz HT ma bowiem szkodliwy wpływ na nerki, a u dzieci, w połączeniu z benzoesanem, może wywołać nadczynność tarczycy. Szczególnie nie poleca się go osobom z astmą oraz alergią na aspirynę, ponieważ może nasilać lub wywołać ich objawy.

Zieleń brylantowa

Pod tą szlachetną nazwą kryje się zielono-niebieski barwnik E142, który może mieć niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Jego nadmierne spożycie jest szczególnie niewskazane kobietom w ciąży, ponieważ może on zaszkodzić płodowi na każdym etapie jego rozwoju. Małe dzieci również nie powinny dostarczać swojemu organizmowi tego barwnika, gdyż może on powodować u nich nadpobudliwość. Aby uniknąć zatrucia, osoby z chorymi nerkami powinny zrezygnować z produktów z tym barwnikiem lub spożywać je w śladowych ilościach. E142 może wzmacniać kolor lodów pistacjowych, zielonego jabłka oraz innych lodów zielonego koloru. Używany jest również do barwienia innych słodyczy, takich jak landrynki, słodkie batoniki czy też chrupki. Stosowania tego środka zakazały Kanada, Japonia, Stany Zjednoczone i Norwegia.

Zielony kolor można również uzyskać, przy użyciu barwników E140, czyli chlorofilów, które pochodzą z roślin. Mimo niskiego ryzyka wystąpienia wyprysków na skórze pod wpływem światła, E140 przynoszą nam również wiele korzyści: usuwają toksyny z organizmu, zapobiegają powstawaniu nowotworów wątroby, przyspieszają gojenie się ran, łagodzą dolegliwości trawienne oraz zmniejszają objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Lody żółte jak słońce

Znasz ten obrazek? Lato. Żar leje się z nieba, a ty z rodziną spacerujesz po głównej ulicy miasta. Nagle spacer zostaje przerwany, ponieważ już z daleka widać kawiarnię z pysznymi lodami. W taki dzień jak ten, ty i twoi bliscy macie ochotę w całości rozpłynąć się w mroźnym deserze. Spośród wszystkich proponowanych smaków lodów wybieracie ten jeden, który chociaż na moment da wam orzeźwienie. Wybór pada na lody w odcieniu żółtego. Nic dziwnego, mają tak intensywny kolor, że samo słońce, nie powstydziłoby się takiej barwy.

Zastanawiacie się, skąd ten piękny kolor? Najczęściej za wszystkim stoi E104, czyli żółcień chinolinowa barwnik, który może nasilać objawy astmy oraz powodować zapalenia, obrzęki i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Zakazany w Stanach Zjednoczonych i Japonii, jest nadal chętnie dodawany do lodów produkowanych w Polsce. Żółcień chinolinową znajdziemy również w kisielach, nadzieniach cukierniczych z pomady wodnej: anzelikowej, likworowej i piankowej oraz w karmelkach.

Lody to jest to, co latem lubimy najbardziej. Decydując się na zjedzenie tego przysmaku, warto jednak sprawdzić, czy został on przyrządzony z możliwie jak najbardziej naturalnych składników. Czasem lepiej nie oceniać książki po okładce i zrezygnować z lodów o intensywnej barwie, na rzecz tych gorzej się prezentujących, ale z pewnością zdrowszych.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
25

Polecane artykuły

Informacje Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, wyrzuć te produkty z kuchni. Znany dietetyk radzi czego unikać na diecie

Wszystkie osoby, które interesują się tematyką zdrowego odżywiania, czy diet odchudzających, z pewnością spotkały się z pojęciem deficytu kaloryczn...

3
Informacje Najlepsza owsianka dla osób po 40-stce. Solidna dawka kwasów omega-3 i pomoc w zrzuceniu oponki

Wiele osób zauważa, że po 40-stym roku życia metabolizm zwalnia. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, a jednocześnie czujesz, że twoja forma z wiekiem s...

5
Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

1