Co warto zjeść na Podlasiu?

Podlasie jest miejscem, gdzie przenikają się wpływy polskie, rosyjskie, białoruskie, litewskie, ukraińskie, żydowskie, tatarskie. Jak smakuje taka mieszanka kultur?

Fot. 123RF/Picsel
Polska północno-wschodnia dla wielu z naszych rodaków pozostaje krainą nieodkrytą i tajemniczą. Warto to jednak zmienić, gdyż Podlasie to raj dla miłośników przyrody, historii i doskonałego jedzenia. Aby skosztować tamtejszych przysmaków, warto przejechać nawet kilkaset kilometrów.

Na terenie Podlasia przez setki lat przenikało się wiele kultur, tworząc unikatową mozaikę. Odzwierciedlenie tych procesów bez trudu można dostrzec dziś w tamtejszej kuchni. Tradycyjne, podlaskie potrawy to wyjątkowo smaki, których próżno szukać w innych regionach Polski. Z pewnością przypadną do gustu miłośnikom treściwych i szczerych potraw.

Tradycyjne potrawy z Podlasia

Odwiedzając Podlasie, koniecznie spróbujcie tamtejszego specjału, jakim jest kiszka ziemniaczana. Jej przygotowanie wymaga delikatności, wprawy oraz cierpliwości, jednak efekt zdecydowanie wart jest zachodu.

Równie często na podlaskich talerzach gości babka ziemniaczana, będąca lokalną wersją żydowskiego kugla. Obowiązkowo muszą znaleźć się w niej spore kawałki boczku, cebula oraz zioła. Gwarantujemy, że ten smak będzie wam się śnić po nocach.

Litewskim wpływom w tamtejszej kuchni zawdzięczamy obecność kartaczy, czyli ziemniaczanych klusek, nadziewanych mięsnym farszem i okraszonych słoniną. Z kolei akcentem rosyjskim są puszyste bliny, które tradycyjnie podaje się z kleksem kwaśnej śmietany i sporą ilością kawioru. Chociaż w tym wypadku mieszkańcy Podlasia nie ograniczają się jedynie do podstawowej wersji, serwując placuszki z różnego rodzaju lokalnymi dodatkami. Rosyjskim wpływom zawdzięczamy również draniki oraz syrniki.

Warto wiedzieć, że Podlasie jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie możemy spróbować autentycznej kuchni tatarskiej. Jeśli macie ochotę przekonać się jak smakuje, koniecznie poszukajcie pierekaczewnika lub pierożków z mięsnym nadzieniem nazywanych czebureki.

Podlasie dla łasuchów

Kuchnia podlaska z pewnością nie rozczaruje miłośników słodkości. Mało tego! Mnogość lokalnych smakołyków sprawi, że wybór deseru może stanowić nie lada wyzwanie.

Każdy kto odwiedza te tereny powinien skosztować tradycyjnego sękacza. W tym wypadku równie ciekawy co smak, jest proces jego przygotowywania. Jeśli będziecie mieć trochę szczęścia, być może uda wam się podejrzeć gospodynię cierpliwie wylewającą kolejne warstwy ciasta na obracającą się formę. To prawdziwe widowisko!

Równie spektakularnie prezentuje się tzw. mrowisko, czyli góra kruchych faworków, oblana miodem z dodatkiem orzechów lub maku. Deser ten tradycyjnie serwuje się w czasie Wielkanocy, kiedy to pełni również rolę ozdoby świątecznego stołu.

Warto także poszukać ciasta o nazwie „Marcinek". Składa się ono z wielu, cieniutkich blatów, przełożonych słodkim kremem śmietanowym. Prezentuje się spektakularnie, dlatego bardzo często podaje się je obok sękacza w czasie wesel i innych uroczystości.

Podlaskie smaki

Zanim opuścicie Podlasie, upewnicie się, ze zaopatrzyliście się sporą ilość lokalnych przysmaków. Region ten słynie z wyjątkowych kiszonek, spośród których na szczególną uwagę zasługują kwaszone ogórki narwiańskie oraz te produkowane w Kruszewie. Ponoć ich smakiem zachwycał się nawet Napoleon.

Miłośnicy serów z pewnością doskonale znają smak jednego z najpopularniejszych podlaskich produktów regionalnych, jakim jest ser koryciński. Warto jednak wiedzieć, że to nie wszystko, co mają nam do zaoferowania lokalni serowarzy. Na podobną sławę z pewnością zasługuje twaróg hajnowski oraz ser z Wiżajn.

Region ten może poszczycić się również wyjątkowo smacznymi wędlinami. O smaku tutejszych kiełbas i pasztetów krążą legendy. Z pewnością zainteresuje was kindziuk, czyli pieprzna wędlina o litewskim rodowodzie, oraz kumpiak, którego smak dorównuje najlepszym, włoskim i hiszpańskim szynkom dojrzewającym.

Doskonałą pamiątką z Podlasia będą również lokalne trunki - począwszy od tzw. Ducha Puszczy, poprzez wyśmienite nalewki i miody pitne.

Warto wiedzieć, że to właśnie w tym regionie produkuje się jeden z najsłynniejszych, polskich alkoholi, jakim jest Żubrówka. Jej smak wzbogaca rosnąca wyłącznie w Puszczy Białowieskiej turówka wonna, nazywana potocznie trawą żubrową. To właśnie jej źdźbła są ręcznie wkładane do każdej z butelek.

Do walizki warto również spakować podlaskie miody, przetwory z tutejszych owoców, sporą ilość grzybów z tutejszych lasów, a także wyjątkowo smaczny chleb i przygotowywane tradycyjną metodą masło. To właśnie dzięki nim Podlasie pozostanie z wami na dłużej.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
13
60 min
4
Śniadania Parówkowe serce

Bardzo lubię parówki oraz dania z jajek. Dzisiaj łącze te dwa składniki w jed...

Odsłon: 141

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2