Co z tą cykorią?

Tuż przed pojawieniem się nowalijek, kończy się sezon na rzadko wykorzystywane w naszej kuchni warzywo – cykorię. Co ważne, właśnie z końcem jej upraw, czyli w kwietniu, cykoria jest najsmaczniejsza. Tylko co z nią zrobić?

Fot. 123RF/Picsel

Pierwotnie cykorię uprawiano dla korzeni, które były, i nadal są, wykorzystywane jako substytut kawy. Liście uprawia się od około 150 lat, a o podaniu ich na stoły zadecydował przypadek. Otóż pewnego razu, w Belgii, cykoria obrodziła tak obficie, że część upraw przykryto płachtami materiału i pozostawiono na zimę. W tym czasie cykoria wyrosła, stawiając przed wszystkimi pytanie - jak wykorzystać jej górną część?

 

Co ciekawe, cykorię nadal uprawia się tak samo, czyli chroniąc liście przed promieniami słońca. To jedno z nielicznych warzyw liściastych, które nie powinno kusić zielenią, a urzekać bladością. Liście narażone na zbyt długi kontakt ze słońcem - gorzkną. Z tej przyczyny unikamy kupowania cykorii na nieosłoniętych straganach.

 

Cykoria to, jak się okazuje, samo zdrowie. O obecność bladych liści w diecie powinny w szczególności postarać się osoby dbające o linię. Jest to źródło wyjątkowo dobrze przyswajalnego i niskokalorycznego błonnika. A jeśli chodzi o ogólną kaloryczność cykorii - to robi wrażenie. Średnia główka to jedynie 32 kcal!

 

Na niskiej zawartości kalorii lista zalet cykorii się nie kończy. Witamina C, kwas foliowy i beta-karoten to kolejne składniki, na które warto zwrócić uwagę komponując zdrową dietę. Warto zaznaczyć, że beta-karoten zamieniany jest w naszych organizmach w prowitaminę A, która pozwala nam zachować młody wygląd, niszcząc wolne rodniki. Cykoria ma także zbawienny wpływ na wątrobę, nerki, jelita oraz żołądek. Uwaga - cykorią mogą rozkoszować się także osoby chore na cukrzyce!

 

Cykorię najczęściej podaje się na surowo. Jest to bowiem doskonałe warzywo sałatkowe, o lekko goryczkowym smaku. Świetnie komponuje się z pomidorem, czerwoną cebulą i winegretem, choć liście solo także się sprawdzają. Z tym że do winegretu lepiej dodać olej z pestek winogron czy słonecznikowy, aby nie podkreślać goryczy zwyczajową oliwą z oliwek.

Polecamy sałatkę z cykorii i wędzonego łososia! Klikaj śmiało!

 

Cykoria pasuje także do owoców. Warto dodać do niej jabłka i złamać ich słodycz cebulą dymką, ogórkiem kiszonym, a wszystko polać sosem musztardowym. Zupełnie inne oblicze pokaże cykoria z cytrusami - dodajmy kiwi, płatki migdałowe i sos miodowy. Można również użyć pomarańczy lub grejpfrutów, skropionych sokiem z cytryny.  Liście cykorii pomieszczą także dowolne nadzienie tworząc zdrowe i atrakcyjne dla oka oraz podniebienia przekąski. Wystarczy skropić listki sokiem z cytryny, olejem oraz oprószyć kolorowym pieprzem, by móc napełnić je dowolnym twarożkiem, czy pastą.

Cykorię można też podawać na ciepło. Wykwintnym, klasycznym i na wskroś francuskim sposobem jest uduszenie jej na maśle, ze szczyptą cukru pudru i sokiem z cytryny. Tak przyrządzaną cykorię warto podlać białym półwytrawnym winem. Lekko podgotowane cykorie, przekrojone wzdłuż, można też ułożyć na tarcie z ciasta kruchego i zapiec z cebulą, olejem słonecznikowym i parmezanem. Można je także zapiec pod beszamelem - solo - lub z dodatkiem mięsa czy ryby.

 

Polecamy cykorię zapiekaną z szynką! Klikaj śmiało!

 

Więcej przepsiów na cykorię? Klikaj!

Cykoria oczami Magdy Gessler. Czytaj na Styl.pl!

BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
60 min
3
Ciasta Otwarte jagodzianki Strzelczyka

Jeśli marzycie o idealnych jagodziankach, puszystych z dużą ilością owoców i...

Odsłon: 44

60 min
1
Ciasta Wilgotne ciasto cytrynowe z borówkami

Wyjątkowo wilgotne i puszyste ciasto cytrynowe z borówkami, to prawdziwy hit...

Odsłon: 113

15 min
1
Desery Najlepszy krem śmietankowy z brzoskwiniami

Dzisiaj dzielę się przepisem na krem śmietankowy z brzoskwiniami z syropu. Pr...

Odsłon: 193

30 min
9

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

312
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25