Najlepsze przepisy na ogórki

Czy margaryna jest zdrowa? Można zastąpić nią masło?

Masło, czy margaryna. Odwieczny dylemat, który dzieli społeczeństwo na fanów maślanego smaku, oraz zwolenników roślinnej opcji, która według nich jest korzystniejsza dla organizmu. Jak jest naprawdę? Co jest zdrowsze masło, czy margaryna?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Od jakiegoś czasu ceny masła przyprawiają o zawrót głowy. Czy na fali galopującej inflacji, warto więc zrezygnować z masła na rzecz margaryny? Wiele potraw zawdzięcza swój niepowtarzalny smak właśnie masłu. Niestety, chociaż dla kubków smakowych jest to prawdziwy rarytas, masło zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia. Warto jednak pamiętać, że margaryna również nie jest rozwiązaniem idealnym. Co kryje się w jej składzie?

Sprawdź także: Naleśniki bez miksera. Prosty i pyszny przepis

Jaki skład ma margaryna?

Margaryna powstaje z olejów roślinnych, najczęściej są to: olej słonecznikowy, olej palmowy, rzepakowy, kukurydziany, lub sojowy. Istnieją dwa rodzaje margaryny, o twardej konsystencji w kostce, która jest używana do pieczenia oraz miękkie w kubełkach lub pudełeczkach, którymi można smarować pieczywo. Margaryny twarde mają więcej tłuszczu, od tych miękkich. W margarynie znajdziesz również: wodę, sól, emulgatory, barwniki, oraz regulatory kwasowości. Do niektórych dodaje się również witaminy.

Jeszcze do niedawna margaryna w większości była wytwarzana w procesie uwodornienia, podczas którego powstają szkodliwe dla zdrowia kwasy tłuszczowe trans. Powodują one obniżenie poziomu „dobrego cholesterolu HDL” oraz podwyższenie tego złego, cholesterolu typu LDL, sprzyjają rozwojowi miażdżycy i chorób serca. Ponadto spożywanie posiłków bogatych w tłuszcze trans prowadzi do nadwagi i otyłości.

Na szczęście producenci margaryny coraz częściej decydują się wykorzystać do jej produkcji proces transestryfikacji, w którym nie powstają kwasy tłuszczowe trans. Dodatkowo drugiego kwietnia 2021 roku Komisja Europejska wprowadziła przepis dotyczący dopuszczalnej zawartości przemysłowych tłuszczów trans w produktach spożywczych. Może ona wynieść jedynie dwa gramy na 100 gram tłuszczu. Warto dodać, że więcej niezdrowych tłuszczów znajdziemy w twardych margarynach w kostkach. Natomiast miękkie w pudełkach często oznaczane są przez producentów, jako produkty zdrowe, zmniejszające cholesterol.

Właściwości margaryny

Margaryna to produkt oparty na tłuszczach roślinnych. Zawiera sporo witamin wpływających na zdrową i piękną skórę, m.in.: A, E oraz D. Znajdziesz w niej także jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które działają korzystnie na układ krążenia, chroniąc przed chorobami serca, miażdżycą oraz nowotworami. Ponadto margaryna będzie dobrą opcją dla osób, które ograniczają spożycie tłuszczów zwierzęcych. Warto pamiętać, że margaryna również jest kalorycznym produktem i nie należy z nią przesadzać. 

Czy margaryna jest zdrowa?

Margaryna, do której produkcji użyto dobrej jakości olejów roślinnych, oraz która nie powstała w procesie uwodornienia, jest produktem względnie zdrowym. Warto wybierać margaryny, które zostały wzbogacone o substancje korzystnie wpływające na organizm, m.in. oleje tłoczone na zimno, sterole roślinne, kwasy omega-3, witaminy, np. witaminę A, D, E oraz te z grupy B, jaki i minerały, np. potas, selen, czy cynk.

Co więcej, w margarynach do smarowania znajdziesz znacznie mniej kalorii niż w maśle. Popularna margaryna do kanapek w 100 g ma około 532 kcal, natomiast w tej samej ilości masła znajdziesz około 720 kcal.

Co jest zdrowsze – masło czy margaryna?

W margarynie znajduje się znacznie mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż w maśle. Warto jednak pamiętać, że margaryna sama w sobie nie obniży poziomu „złego cholesterolu”, takie działanie mają substancje dodatkowo do niej dodane, np. sterole roślinne. Masło zawiera cholesterol, nie można jednak całkowicie zlekceważyć dobroczynnych dla organizmu właściwości masła. W jego składzie znajdziemy ono bowiem: witaminy A, D, K i E, witaminy z grupy B, foliany, a także związki mineralne takie jak: potas, fosfor, wapń i sód. Dodatkowo masło wpływa korzystnie na budowę struktur komórkowych, wspiera układ nerwowy i pracę mózgu.

Jak zwykle odpowiedź sprowadza się do złotego środka. Niewielka ilość masła dodana do jajecznicy, czy na kanapkę, nie będzie miała zgubnego wpływu na twoje zdrowie. Jednak osoby, które cierpią z powodu chorób układu krążenia, mogą zdecydować się na wybór margaryny, koniecznie tej z dobrym składem wzbogaconej o witaminy, minerały i sterole roślinne.

Warto pamiętać również, że w zdrowej i zbilansowanej diecie nie może zabraknąć tłuszczu. Lepiej jednak wybierać jego zdrowsze odpowiedniki, np. oliwę z oliwek, orzechy, pestki i nasiona, a także tłuste ryby. Takie produkty dostarczą ci również sporo witamin i minerałów.

Zobacz także:

Co oznaczają zimne dłonie i stopy? To zwiastun wielu chorób »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Młoda kapusta

młoda kapusta to dla mnie danie obowiązkowe każdego lata, uwielbiam ją w taki...

Odsłon: 590

15 min
3
Śniadania Jaglanka z malinami

Kasza jaglana ma mnóstwo wartości odżywczych, doskonale wpływa na nasze zdrow...

Odsłon: 58

15 min
1
>60 min
2
30 min
0

Przepis dnia

Desery Torcik truskawkowo-migdałowy

Przepyszny i lekki torcik truskawkowo-czekoladowy to genialny pomysł na sezon...

Odsłon: 880

>60 min
10

Polecane artykuły

Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

0
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

4