Czy należysz do grona miłośników porannej herbaty? Zaraz po przebudzeniu i porannej toalecie sięgasz po ulubioną filiżankę lub kubek i chcesz napić się rozgrzewającego napoju? Okazuje się, że twoja rutyna może przyczynić się do przykrych dolegliwości.
Sprawdź także: Pijecie ją z kawą? Na własne życzenie niszczycie wątrobę i trzustkę
Czy można pić herbatę na pusty żołądek?
Niestety odpowiedź nie przypadnie do gustu wszystkim, którzy rozpoczynają dzień od herbaty. Owszem, jej filiżanka pomoże oczyścić jelita i żołądek oraz doda energii do działania, ale bezpieczna dla zdrowia będzie tylko, gdy wypijesz ją po posiłku.
Czy można pić herbatę na pusty żołądek? Nie powinno się sięgać po nią na czczo, ponieważ może wywołać nieprzyjemne dolegliwości niektórych organów. O poranku nasz organizm jest odwodniony, a wypicie moczopędnej herbaty wcale nie poprawi tego stanu i może wywołać bolesne skurcze mięśni. Stąd mówi się o konieczności wypicia szklanki wody po przebudzeniu.
W ciągu nocy trawimy też pokarm, więc z samego rana żołądek jest już opróżniony. Wypicie herbaty, która zawiera teobrominę, może spowodować nie tylko dyskomfort żołądka, ale i jelit, które bez resztek pokarmowych, wchłoną większe ilości teiny. To z kolei zakłóca proces przemiany materii oraz stymuluje układ nerwowy i akcję serca, mogąc powodować np. jego kołatanie.
Co więcej, takie obciążenie żołądka w wyniku braku równowagi zasadowych i kwaśnych substancji, może uszkadzać jego błonę śluzową, a w konsekwencji wywołać przewlekłe zapalenie tego narządu.
Teraz już wiesz, że lepiej najpierw zjeść śniadanie, a dopiero potem wypić kubek ukochanej herbaty.
Zobacz także:
Jedz często. Twoja odporność będzie jak tytanowa tarcza »
Jest wolna od cholesterolu. Dobrze wypływa na żołądek, trzustkę i śledzionę »