Czy można pić kawę przed badaniem krwi?

Wielu Polaków nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki „małej czarnej”. Intensywny zapach i niepowtarzalny smak kawy sprawiają, że trudno nam z niej zrezygnować. Są jednak sytuacje, w których lepiej po nią nie sięgać. Czy można pić kawę przed pobraniem krwi? Oto jak kawa wpływa na wynik morfologii.

Czy można pić kawę przed badaniem krwi? / Fot. 123RF/Picsel

Spis treści:

Czy można pić kawę przed badaniem krwi?

Liczne badania naukowe potwierdzają prozdrowotne właściwości kawy. Filiżanka lub dwie dziennie w normalnych okolicznościach nie powinny nam zaszkodzić. Jednak są sytuacje, w których lepiej unikać tego aromatycznego napoju.

Odpowiedź na pytanie, czy można pić kawę przed badaniem krwi, brzmi „kategorycznie nie”. Podobnie jak w przypadku tzw. próby wysiłkowej czy diagnozy dolegliwości bólowych w klatce piersiowej.

Nie ma znaczenia, czy jest ona gorzka, z dodatkiem mleka czy cukru. „Mała czarna” zawiera bowiem kofeinę, która ekspresowo wchłania się do przewodu pokarmowego i układu krążenia.

Po jej spożyciu ekspresowo zwiększa się intensywność przepływu krwi. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a ciśnienie arterialne wzrasta, w efekcie czego krew jest bardziej rozrzedzona.

Jak kawa wpływa na wynik morfologii?

Do badań należy się odpowiednio przygotować, rezygnując z przyjmowania posiłków na 8-12 godzin przed pobraniem krwi. Wszystkie składniki odżywcze, które spożywamy, mogą bowiem zawyżyć lub zaniżyć poszczególne wskaźniki laboratoryjne.

Jeśli zaś chodzi o to, jak kawa wpływa na wynik morfologii, to jej właściwości najczęściej przyczyniają się do obniżonego poziomu magnezu lub podwyższonej glukozy w wynikach badań krwii. Zachowanie stanu „na czczo” jest więc konieczne, gdy zależy nam na prawidłowej i rzetelnej ocenie stanu zdrowia przez lekarza.

Nie warto jednak martwić się koniecznością rezygnacji z ulubionego napoju. Po opuszczeniu laboratorium śmiało można udać się już do restauracji na śniadanie i filiżankę ulubionej kawy.

Zobacz także:

Witamina C w zwiększonej dawce. Kiedy jest wskazana, a kiedy szkodzi? »

Posyp nim ziemniaki. Nie tylko podbije ich smak, ale i wzmocni twoją odporność »

Tak piecze sernik siostra Anastazja. Wychodzi cudownie puszysty i kremowy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasteczka piknikowe

Na piknik nie musi być zaraz cała blacha ciasta. Mogą być takie ciasteczka....

Odsłon: 430

60 min
7
60 min
6
60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2