Fot. 123RF/Picsel
Na tę wiadomość czekało z pewnością wielu z was. Od teraz możecie zapomnieć o wyrzutach sumienia w czasie zjadania serowych przekąsek. Naukowcom udało się bowiem udowodnić, iż wbrew obiegowej opinii, są one zdrowie i mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Zdrowszy niż się wydaje
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Dublinie zaskoczyły niemal wszystkich miłośników zdrowego odżywiania. W eksperymencie sprawdzającym wpływ spożywania nabiału na zdrowie uczestniczyło ponad 1500 osób w wieku od 18 do 90 lat.
Naukowcom udało się ustalić, iż osoby spożywające znaczne ilości nabiału (masło, jogurty, mleko, różnego rodzaju sery oraz śmietanę) są szczuplejsze, mają niższe BMI oraz rzadziej borykają się nadciśnieniem.
Co ciekawe, badania wykazały, że osoby spożywające nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu, znacznie częściej miały problemy ze zbyt wysokim cholesterolem. Takich zmian nie odnotowano w przypadku osób decydujących się na wyroby pełnotłuste. Naukowcy są zdania, iż za sprawą specyficznego sposobu przygotowania oraz wyjątkowego zestawu składników odżywczych, tradycyjne sery nie podnoszą poziomu cholesterolu we krwi. Tym samym nie powinniśmy wiązać ich spożywania z występowaniem np. chorób serca.
Jak ser wpływa na nasze zdrowie?
Żółty ser to źródło dobrze przyswajalnego wapnia. Dwie szklanki mleka lub 30 gramów sera żółtego zaspokajają dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego ciała, wzmacnia kości, poprawia ich gęstość i wytrzymałość oraz wpływa na kurczliwość mięśni. Te z kolei odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie nóg, rąk oraz serca i płuc. Dlatego już jeden plasterek żółtego sera dziennie pomoże ci uchronić się przed osteoporozą. Wapń ma również dobroczynny wpływ na układ nerwowy, krwionośny i rozrodczy.
Ser żółty zawiera także pełnowartościowe białko, które jest podstawowym budulcem naszego ciała. Organizm nie potrafi go, niestety, produkować, dlatego należy zadbać o to, by w codziennym menu znalazły się produkty bogate w białko. Właśnie ze względu na wysoką zawartość białka, ser żółty powinien koniecznie znaleźć się w menu wegetarian i dzieci.
Witaminy zawarte w żółtym serze (z grupy A, B i D) oraz cynk i miedź są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, nerwowego i mięśniowego człowieka. Cynk wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, a także pomaga utrzymać zdrowe i mocne paznokcie.
Ser żółty, podobnie jak czekolada, awokado czy banany, pobudza organizm do wydzielania serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Ten żółty przysmak poprawia nastrój i dodaje energii na cały dzień. Włącz go do diety zwłaszcza w czasie wiosennego i jesiennego przesilenia, a szybko odzyskasz równowagę i dobry nastrój.