Spis treści:
Siemię lniane to popularne nasiona dodawane między innymi do pieczywa czy musli. Nic dziwnego, len zwyczajny jest źródłem cennych witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych. Coraz więcej osób decyduje się na picie napoju na bazie siemienia lnianego. To skuteczny sposób, aby zadbać o prawidłowe trawienie, podrażniony żołądek, a także piękną cerę i włosy. Sprawdź, jak przygotować napój z siemienia lnianego i jaką wodą, zimną czy gorącą, najlepiej je zalewać.
Sprawdź także: Ten napój oczyszcza jelita z toksyn. Pij rano, szybko dostrzeżesz efekty
Właściwości siemienia lnianego
Siemię lniane jest źródłem kwasów omega-3, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Dzięki czemu jego spożywanie chroni organizm przed wystąpieniem chorób układu krążenia oraz zawałów serca. Znane są również jego właściwości przeciwnowotworowe oraz przeciwstarzeniowe. Te maleńkie ziarenka są pełne witamin i minerałów, między innymi znajdziesz w nich, witaminę: C, E, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz minerały takie jak cynk, miedź, magnez i fosfor.
Siemię lniane ma działanie osłaniające ściany przewodu pokarmowego. Dlatego polecane jest osobom, które cierpią z powodu wrzodów. Polecane jest również osobom, które chcą stracić zbędne kilogramy, ponieważ w składzie znajdziemy sporo błonnika, który skutecznie poprawia perystaltykę jelit. Dodatkowo dorzucenie go do posiłku sprawi, że będzie on bardziej sycący, dzięki czemu unikniesz podjadania.
Co więcej, siemię lniane zawiera także fitoestrogeny, które łagodzą objawy menopauzy oraz zapobiegają miażdżycy.
Czy siemię lniane zalewać zimną, czy gorącą wodą?
Nasiona lnu pospolitego mogą być stosowane zarówno do wypieków, owsianek, musli, jak i sałatek. Świetnie sprawdzi się również jako posypka do jogurtu z owocami, jak i jako dodatek do koktajli i smoothie.
Możesz zastosować również kurację z siemienia lnianego, która wesprze pracę twoich jelit oraz podziała osłonowo na żołądek. Siemię lniane w formie napoju poleca się do stosowania na czczo, jeszcze przed śniadaniem. Wystarczy, że dwie lub trzy łyżeczki siemienia lnianego zalejesz szklanką ciepłej wody, a następnie odstawisz na godzinę. Przed wypiciem warto napój wymieszać.
Siemię lniane można również zmielić. Ważne, by robić to samodzielnie, tuż przed przygotowaniem napoju. Niektóre przepisy zalecają użycie wrzącej wody, warto jednak pamiętać, że niemal każda obróbka termiczna może obniżyć zawartość składników odżywczych w pożywieniu. Aby mieć pewność, że przyswoimy wszystkie cenne wartości z siemienia lnianego, najlepiej posłużyć się ciepłą wodą.
Zobacz także:
Tak pracujesz na oponkę na brzuchu. Oto lista zakazanych produktów »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »