Fot. 123RF/Picsel
Pitaja to owoc niektórych gatunków kaktusa. Co interesujące, kwitnie tylko w nocy-kwiaty są duże, białe i pięknie pachną. Stąd jest znana jako księżycowy kwiat lub królowa nocy. Ze względu na gabaryty, przypominające owoce pochodzące z naszego regionu, mówi się na nią truskawkowa gruszka a zewnętrzna budowa, przypominająca łuski nadała pitai przydomek smoczego owocu.
Bomba witaminowa
Ze względu na dużą ilość posiadanych witamin oraz prozdrowotne działanie, pitaję zalicza się do superfoods. W 100 gramach znajduje się tylko 50 kcal, a owoc składa się w 80% z wody. Jest przede wszystkim źródłem fosforu, wapnia oraz żelaza a także witamin C i A oraz tych z grupy B. Dodatkowo posiada właściwości przeciwutleniające.
Zawiera bowiem bardzo rzadko występujące w roślinach związki, zwane betalainami. Betalainy to naturalne barwniki, które, na przykład, chronią czerwone krwinki w organizmie, hamują utlenianie lipidów oraz przeciwdziałają niekorzystnym zmianom w układzie sercowo-naczyniowym po chemioterapii.
Co więcej, zawarta w smoczym owocu fitoalbumina zapobiega rozwojowi komórek rakowych a oligosacharydy działają jak prebiotyki, pomagając usprawnić pracę układu trawiennego. W 100g świeżej pitai znajduje się od 1,5 do 2 g błonnika, który pomaga stabilizować cukier we krwi i utrzymywać jego odpowiedni poziom. Dzięki temu owoc ten świetnie się sprawdza przy profilaktycznym działaniu przeciw cukrzycy. Znane są także jej właściwości, pomagające w obniżeniu złego cholesterolu w organizmie.
Według badań przeprowadzanych w Zhejiang University w Hangzhou (Chiny), pitaja chroni przed otyłością, insulinoopornością oraz stłuszczeniem wątroby. Czarne nasionka zaś, obficie występujące w miąższu, są świetnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Na koniec warto wspomnieć o antystarzeniowym działaniu smoczego owocu. Z racji zawartości witaminy C, fosforu oraz przeciwutleniaczy, odpowiada za utrzymanie organizmu w dobrej kondycji. Witamina C jest silnym naturalnym antyoksydantem, który pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, spowalnia więc proces starzenia się skóry oraz pozostawia ją jędrną i rozświetloną.
Jak jeść? Ile kosztuje?
Na dobrej jakości pitaję ciężko trafić w sklepie, dlatego zaleca się jej kupno przez internet. Jeśli owoc jest zbyt twardy, to znaczy, że musi jeszcze dojrzeć. Wystarczy go przechowywać przez 2-3 dni w temperaturze pokojowej. Kilogram kosztuje około 12 zł, a waga jednego owocu waha się miedzy 220 a 250 gramami.
Smakuje podobnie do kiwi, lecz jest mniej kwaskowate, konsystencją przypomina mandarynkę. Pitaję najlepiej przekroić na pół i wyjadać miąższ łyżeczką, razem z jadalnymi pestkami. Smoczy owoc świetnie sprawdza się jako ozdoba lub dodatek do sałatek, deserów, lodowych sorbetów, musów czy koktajli. Można z niego także przyrządzić soki a nawet wino. Należy jednak pamiętać o pozbyciu się twardej skórki, ponieważ mogą na niej się znajdować środki przedłużające jego chemiczne świeżość podczas transportu.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
