Fot. materiały prasowe/Polsat
Ewy Wachowicz, nikomu nie trzeba przedstawiać - to znana autorka książek kucharskich, doświadczona jurorka, właścicielka restauracji i gospodyni jednego z najpopularniejszych programów kulinarnych w Polsce - „Ewa Gotuje".
Ewa kocha gotować, karmić ludzi i czarować smakiem swoich potraw, dlatego w 3. odcinku „Family Food Fight. Pojedynek na smaki" chętnie podzieliła się z uczestnikami przepisem na wyjątkową dekorację sernika.
Ulubione ciasto Ewy Wachowicz
- Mi bardzo ciężko wybrać jeden ulubiony deser. Jak pomyślę o serniku, to wydaje mi się, że to moje ulubione ciasto, ale... za chwilę przypomina mi się, że bardzo lubię też bezy ze śmietaną i z owocami. Wybór jest więc bardzo trudny! - zdradza ze śmiechem jurorka.
Dekoracja ciast według Ewy Wachowicz
Polewy
Jak zazwyczaj dekoruje swoje ulubione desery?
- Sernik zazwyczaj dekoruję sezonowymi owocami z odrobiną miodu i mięty, a jeżeli chodzi o bezę, to poza owocami w syropie klonowym, dodaję odrobinę gorzkiej czekolady.
A jaki zdaniem jurorki jest najbardziej uniwersalny przepis na polewę do ciasta? Ewa Wachowicz zdradza, że ma dwie ulubione polewy, z których najczęściej korzysta.
Pierwsza z nich to najprostsza na świecie mieszanka soku z cytryny i cukru pudru. Lukier może być bardzo rzadki, wówczas tylko lekko muśnie przygotowane przez nas ciasto, a może być także gęsty, wtedy możemy stworzyć z niego różne wzory.
Druga propozycja to polewa składająca się z czekolady, do której dodajemy odrobinę masła i mleka. Z tych trzech prosty składników powstanie pyszna czekoladowa polewa, która pasuje do każdego ciasta.
Dekoracje owocowe
W celu dekoracji ciasto bardzo często wykorzystujemy na przykład owoce. Jakie poleca Ewa Wachowicz?
- Jeśli chodzi o dekoracje ciast owocami, to świetnie sprawdzają się truskawki, maliny czy borówki, ale też fantastycznie wyglądają, jak i smakują dojrzałe figi.
Jurorka zdradza, że na cieście zawsze dobrze wyglądać będzie prosta dekoracja.
- Jeśli weźmiemy truskawki, maliny i borówki, dodamy do tego odrobinę syropu klonowego, trochę mięty i delikatnie przemieszamy te owoce, by zyskały lekką glazurę i nabrały blasku, to takie owoce wymieszane i ułożone na środku ciasta zawsze dobrze wyglądają i pięknie to ciasto zdobią! Jeżeli dodamy do tego jeszcze świeże listki mięty albo jadalne kwiaty, to uważam, że ciasto jest wprost idealnie udekorowane.
Skoro mowa o jadalnych kwiatach, jakich najlepiej użyć?
- Nagietek, nasturcja i bratki to chyba moje ulubione kwiaty, które wykorzystuje do dekoracji ciast. A jak je wykorzystać? Z fantazją! Ja lubię nieład artystyczny i chyba właśnie w takim nieładzie kwiaty mi się sprawdzają najlepiej - podsumowuje.
Sernik według Ewy Wachowicz
W najnowszym, 3. odcinku programu "Family Food Fight: Pojedynek na smaki", Ewa Wachowicz zdradzi przepis na pyszny sernik z białą czekoladą i polewą z karmelizowanych moreli. Recepturę na ten smaczny deser znajdziesz poniżej.
Sernik z białą czekoladą i polewą z karmelizowanych moreli
Proporcje na dwie formy.
Spód:
- 200 g herbatników
- 100 g masła
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżki cukru białego
- 30 g łuskanego orzecha włoskiego
Przygotowanie:
Herbatniki razem z orzechami rozdrobnij w robocie ręcznym (z końcówką do siekania) na sypką masę. Do niej dodaj kakao, cukier i roztopione masło, mieszając raz jeszcze. Tak przygotowaną masę rozłóż równo na dwie formy, ułożone na głębokiej blasze od piekarnika i dociśnij równomiernie dłonią. Następnie piecz w 150 stopniach przez 10 minut.
Masa serowa:
- 500 g białej czekolady
- 400 g śmietanki 36%
- 1 kg serka
- 6 szt. żółtka w rozmiarze L
- 80 g cukru białego
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
Przygotowanie:
Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej, a następnie zostaw do przestygnięcia. Żółtka utrzyj z cukrem do zbielenia, a następnie dodaj śmietanę. Miksuj jeszcze przez chwilę, po czym dodaj ser i skrobię ziemniaczaną. Po uzyskaniu jednolitej masy serowej dodaj cienkim strumieniem czekoladę i mieszaj na wolnych obrotach.
Gotową masę przelej po równo na wcześniej podpieczone spody. Uzupełnij blachę wodą (do połowy wysokości formy) i piecz w kąpieli wodnej przez 35 minut w 150 stopniach. Po pieczeniu ostrożnie zlej wodę z blach, a sernik umieść na drewnianej desce, a następnie w lodówce celem wystudzenia.
Karmelizowane morele flambirowane morelówką:
- 8 szt. małych moreli
- 3 łyżki brązowego cukru
- 100 ml destylatu z moreli
- 200 ml soku ze świeżych pomarańczy
- Skrobia ziemniaczana do zagęszczenia
Przygotowanie:
Morele przekrój na połówki i pozbaw je pestek. Na suchej patelni z brązowego cukru i odrobiny wody przygotuj karmel. Na nim ułóż morele (strona przekroju ma stykać się z patelnią). Po krótkim karmelizowaniu owoców flambiruj je morelówką, a po wygaszeniu płomienia, dodaj świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy. Powstały płyn zagęść mieszanką skrobi z wodą, do uzyskania odpowiedniej konsystencji sosu (ani za rzadkiej, ani za gęstej). W razie potrzeby dokwaś sokiem z cytryny. Morele i powstały sos podaj w sosjerce obok sernika.
Zapraszamy do kuchni „Family Food Fight. Pojedynek na smaki" w każdą środę, o 20:05.