Arabika vs robusta
Najbardziej podstawowe rozróżnienie, które zna każdy kto wie czym jest dobra kawa ziarnista, to jej dwie najpopularniejsze odmiany: arabika i robusta. Ta pierwsza jest z reguły ceniona dużo bardziej – arabikę cechuje bardziej delikatny, subtelny i złożony smak. „100% arabiki” to jeden z najstarszych chwytów reklamowych producentów kawy – i nie bez powodu.
Robusta jest bardziej wyrazista, gorzka i intensywna w smaku. Cechuje ją również większa zawartość kofeiny, więc ma ona silniejsze właściwości pobudzające. Praktycznie niemożliwym jest jednak kupienie czystej robusty, zazwyczaj odgrywa ona rolę dopełnienia arabiki. Błędnym jest także stwierdzenie, iż robusta jest “gorsza” – jest po prostu inna.
Jeśli lubisz wyższy poziom intensywności, ale jednocześnie zależy ci na złożoności smaku i aromatu, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po blend. Kawowe mieszanki są stworzone tak, by każda z odmian ujawniała w niej wyłącznie swoje najlepsze cechy, tworząc harmonijną całość.
Speciality vs kawa zwykła
To kolejne popularne rozróżnienie. Jeszcze kilka lat temu segment speciality (lub specialty) był ciekawostką i czymś znanym jedynie koneserom. Dziś świat kawy jest już zupełnie inny, a kawa tego typu wkroczyła niemalże do głównego nurtu. Czym się cechuje? Są to ziarna, które w teście, prowadzonym przez Specialty Coffee Association, najważniejszą instytucję w świecie kawy, zdobędą przynajmniej 80 na 100 możliwych punktów. Nie jest to zadanie łatwe – by to osiągnąć, zielone ziarna muszą być pozbawione jakichkolwiek defektów i cechować się wyjątkowym smakiem oraz aromatem.
Kawa ziarnista najwyższej jakości, która otrzymuje wyjątkowy przydomek speciality, posiada zazwyczaj wyraziste nuty smakowe. Nie oznacza to, że jest aromatyzowana – tak jak w dobrym winie odnajdziemy nuty innych produktów spożywczych, tak kawa może przypominać w smaku cytrusy, orzechy, czekoladę czy nawet kwiaty. Przykładowo, kawa BCWP Ethiopia Yirgacheffe posiada następujący opis palety smakowej: Jagody, czarna porzeczka, wanilia.
By wydobyć ukryte nuty, ziarna speciality są zazwyczaj palone nieco jaśniej niż standardowa kawa z marketu. Jeśli chcesz spróbować czegoś innego i zagłębić się w świat świeżo palonej kawy najwyższej jakości, koniecznie wypróbuj speciality.
Jaka kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego?
Ekspres ciśnieniowy (czyli automatyczny, do zabudowy, kolbowy, kapsułkowy) to metoda parzenia kawy, która rządzi się własnymi, wyjątkowymi zasadami. Ekstrakcja jest bardzo krótka oraz intensywna i następuje pod wyższym ciśnieniem. Celem jest rozpuszczenie w krótkim, zaledwie kilkudziesięciosekundowym okienku czasowym jak największej ilości cząsteczek kawy w wodzie. To właśnie dlatego w ekspresach tak dobrze sprawdza się średnio i ciemno palona kawa ziarnista – cechuje się ona wyższym poziomem rozpuszczalności, więc jej użycie zmniejsza ryzyko podekstrakcji, czyli nieprzyjemnego, kwaśnego smaku.
Jeśli szukasz dobrej kawy do ekspresu ciśnieniowego, spróbuj sięgnąć po nieco ciemniej palone ziarna. Gdy opanujesz do perfekcji sztukę parzenia espresso, spróbuj eksperymentować z jaśniejszymi wypałami – w dobrych rękach potrafią one smakować wybornie nawet w takim wydaniu!
Jaką kawę ziarnistą wybrać do metod przelewowych?
W przypadku metod przelewowych będzie natomiast odwrotnie. Dłuższy czas parzenia sprawia, że niższa rozpuszczalność nie stanowi problemu. Kilkuminutowy czas parzenia pozwala na odpowiednie zbalansowanie i wydobycie ukrytych w ziarnach nut smakowych, by wykorzystać ich pełen potencjał.
Jeśli dobra kawa to dla ciebie taka zaparzona w AeroPressie, dripie czy Chemexie, spróbuj jaśniejszego palenia. Gwarantujemy, że kiedy spróbujesz tego rodzaju kawy po raz pierwszy, poczujesz się jakbyś odkrywał świat kawy na nowo!
Palarnie przewidziały również opcje dla niezdecydowanych – jeśli dobra kawa to dla ciebie taka, która świetnie sprawdzi się zarówno w ekspresie, jak i metodach przelewowych, spróbuj tak zwanych omniroastów – wypałów leżących pośrodku skali od jasnego do ciemnego palenia. Przykład kawy tego typu? Black Crow White Pigeon Columbia Geisha – legendarna odmiana Geisha, przez większość baristów uważana za najszlachetniejszą na świecie. Nadaje się do wszystkich metod parzenia. A z resztą, jak nie dać się skusić takiemu opisowi: Tropikalne nuty owoców kiwi nadają ton całości, do której dołącza pachnący jaśmin i słodki aromat miodu, odbijający się echem w tle…
Zakończenie
Dobra kawa to pojęcie subiektywne – to, co ktoś uzna za najwybitniejszą kawę w całym swoim życiu, ktoś inny może uznać za zwykłą lurę. Jest tylko jeden sposób, aby się o tym przekonać – podchodzić do każdego kubka z ciekawością i nieustannie próbować. I jeszcze raz przypominamy, że najlepsza kawa ziarnista to taka, która smakuje konkretnie tobie, więc przy wyborze kieruj się tylko swoimi własnymi preferencjami!