Fot. 123RF/Picsel
Naukowcy dowiedli, że miód to naturalny, a przy tym skuteczny sprzymierzeniec w walce o zdrowe płuca, który ogranicza chęć sięgnięcia po papierosa. Naturalny miód ogranicza stres oksydacyjny, zapobiega rozprzestrzenianiu się wolnych rodników oraz zwiększa poziom przeciwutleniaczy w organizmie. Ponadto, substancje zawarte w miodzie, pełnią ważną funkcję w budowaniu silnego systemu immunologicznego, który obroni się przed wszelkimi patogenami. W następstwie sprzyja to rzucaniu palenia oraz chroni nas przed wieloma nieprzyjemnymi skutkami nałogu.
Jeśli po jedzeniu dokucza ci niestrawność, wypróbuj mieszankę wody, miodu i imbiru. Pij ją regularnie, a dolegliwości żołądkowo-jelitowe powinny ustąpić. Jeśli zależy ci na utracie zbędnych kilogramów, do mieszanki dodaj pół łyżeczki cynamonu i obserwuj efekty.
Warto również pamiętać, że połączenie miodu z octem jabłkowym, kurkumą, korzeniem łopianu i imbiru, a także z pieprzem cayenne, ma zbawienny wpływ na zatoki. Udrażnia je i tym samym poprawia oddychanie. Dodatek olejku eukaliptusowego i miętowego sprawi, że szybciej pozbędziemy się kataru.
Zobacz też: Kluski kładzione na osiem sposobów
Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Aby móc w pełni cieszyć się leczniczymi właściwościami miodu, musimy zyskać pewność, iż kupujemy ten prawdziwy. Niestety, na sklepowych półkach aż roi się od podróbek, które przy odrobinie wysiłku można bez trudu rozpoznać.
Jednym z najprostszych sposobów na rozpoznanie sfałszowanego miodu jest uważne przeczytanie etykiety na produkcie, który zamierzamy kupić. Znajdziemy tam szczegółowe informacje na temat składu - jeśli pojawią się w nim podejrzane substancje oraz konserwanty, lepiej odstawić na półkę. Prawdziwy miód jest mniej kaloryczny niż jego syntetyczne odpowiedniki, co również powinno zostać zawarte na etykiecie.
Warto również pamiętać, że prawdziwy miód z czasem krystalizuje się i zbryla, podczas gdy podróbki niemal zawsze zachowują płynną konsystencję. Zdarza się również, iż sztuczny miód nie rozpuszcza się w wodzie, a przy próbie karmelizacji pieni się, zamiast krystalizować.
Aby sprawdzić jakość miodu, można także przeprowadzić dwa eksperymenty. Do pierwszego z nich będziemy potrzebować jedynie kromki chleba, którą musimy posmarować miodem. Jeśli będzie on prawdziwy, pieczywo powinno stwardnieć. Niewiele osób wie, że w rozpoznawaniu sztucznego miodu może pomóc nam najzwyklejsza kartka. Ten prawdziwy nie wchłonie się w nią, z kolei ten podrabiany (ze względu na wysoką zawartość wody) już po kilku minutach wsiąknie w papier.
Jak spożywać miód?
Naukowcy zgodnie twierdzą, że spożywanie jednej łyżki miodu dziennie wpłynie pozytywnie na odporność oraz samopoczucie.
Miód najlepiej smakuje z mlekiem albo herbatą. W takiej wersji idealnie się sprawdza na chłodne wieczory, ale i na poranki, kiedy potrzebny jest nam zastrzyk energii.
Miodu nie powinno się wlewać do wrzątku, ale do lekko ochłodzonego napoju, tylko wtedy możemy się cieszyć jego dobroczynnymi właściwościami. Tak więc, jeśli masz ochotę na herbatę z miodem, pamiętaj, aby dodać go dopiero wtedy, gdy napój nieco przestygnie. W przeciwnym razie miód utraci sporo swoich właściwości prozdrowotnych