Sponsorowane

Domowa kawa jak od włoskiego baristy. Podpowiadamy, jak wybrać ekspres, młynek i ziarna

Kawa stała się tak popularna, że wielu z nas jest dziś domowymi baristami: testujemy mieszanki ziaren, wyszukujemy kawy speciality o rozbudowanych profilach smaku i zapachu, eksperymentujemy z alternatywnymi sposobami zaparzania. Szukamy też idealnych sposobów na przygotowanie tej ulubionej. Podpowiadamy, czym różnią się rodzaje ziaren i jak je wybierać, jaki młynek będzie odpowiedni oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu.

Fot. Kawa z ekspresu zachwyca aromatem /123RF/PICSEL

Artykuł sponsorowany

Rodzaje i ranking kaw ziarnistych – robusta, arabika, a może mieszanki?   

Przygodę z zaparzaniem kawy należy rozpocząć od doboru ziaren. Te odpowiedniej jakości zawsze i niezależnie od rodzaju powinny mieć jednakowy rozmiar, jednolity kolor i intensywny zapach. Nie mogą być połamane, mieć plam czy nalotu. Najlepsze będą świeżo palone i mielone tuż przed rozpoczęciem procesu przyrządzania naparu. Wybierać możemy spośród dwóch najbardziej popularnych rodzajów.

Arabika

Najbardziej szlachetna odmiana ziaren kawowca, które wymagają specjalnych warunków uprawy. Krzewy rosną na wysokości 600-1200 m n.p.m. w klimacie subtropikalnym lub w równikowym na wysokości 1200-2000 m n.p.m. Powinny dojrzewać w temperaturze około 20 stopni Celsjusza i wilgotności utrzymanej na poziomie 75-85 proc. To wszystko sprawia, że kawa zaparzona z ziaren arabiki jest bardzo łagodna, bez wyraźnej goryczki i kwaskowatości. Ma też bogaty profil zależny od rejonu, w którym rosła. Napar ma piękny głęboki kolor czekolady.

Robusta

Drugim najczęściej występującym rodzajem ziaren kawy jest robusta, która zajmuje niższe plantacje, położone na wysokości 400-600 m n.p.m. i rośnie w temperaturze 22-26 stopni Celsjusza. Jest łatwiejsza w uprawie i tańsza, ponieważ jej krzewy są bardziej odporne na szkodniki. Napar przygotowany ze zmielonych ziaren robusty jest bardziej charakterny: wyczuć można w nim gorycz i kwaskowość, które równoważy bardzo gęsta, wysoka crema, czyli naturalna pianka.

Ranking kaw ziarnistych przygotowany przed RTV Euro AGD przedstawia różnego rodzaju mieszanki arabiki i robusty. Aby wybrać najlepszą dla siebie, najlepiej zwrócić uwagę na dokładny opis na opakowaniu. Każde ziarna powinny mieć etykietę z określonym rejonem uprawy, stopniem wypalenia, stosunkiem procentowym obu gatunków kawy i profilem smakowo-zapachowym.

Jak zmielić kawę ziarnistą? Wybieramy najlepszy młynek do kawy

Młynek do kawy to urządzenie, od którego zależą cechy finalnego naparu: jego gęstość, intensywność i kolor. Zbyt grubo i niedokładnie zmielone ziarna dadzą kawę rozwodnioną o płaskim smaku, bardzo niskiej cremie stworzonej z dużych i nieprzyjemnie pękających na języku pęcherzyków powietrza. Zbyt drobno mielona kawa da napój mętny, gęsty, mulisty i nieprzyjemny. Dlatego wybór młynka do kawy jest niezwykle ważny dla uzyskania perfekcyjnego balansu smaku.

W ofercie dostępne są młynki stalowe i ceramiczne. Oba charakteryzują się dużą dokładnością rozdrabniania ziaren. Młynki ostrzowe, nazywane też tarczowymi, raczej nie są już zbyt popularne, ponieważ poziom ich precyzji nie jest wystarczający. Na szybkość oraz jakość pracy urządzenia będzie miała wielkość żaren. Powinny mieć one jak największą średnicę. Istotna może być także pojemność młynka wolnostojącego. Nie powinna być ona jednak przesądzająca, ponieważ ziarna mielimy tuż przed parzeniem, więc duże ilości raczej nie będą potrzebne.

Jaki ekspres do kawy wybrać?         

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jaki ekspres do kawy wybrać, zastanów się najpierw, czego od niego oczekujesz: wyłącznie przygotowywania klasycznej kawy czarnej, automatycznej, błyskawicznej pracy czy może czegoś na kształt rytuału z doborem wszystkich parametrów? Wybierać można spośród:

  • Ekspresów przelewowych – to prosty typ urządzenia, który przygotowuje kawę przelewową. Zmielone wcześniej ziarna wsypuje się na filtr, przez który następnie przesączana jest woda podgrzana do odpowiedniej temperatury. Napar jest delikatny i pozbawiony fusó To propozycja nie tylko dla tradycjonalistów, ale też wielbicieli kaw parzonych alternatywnie;
  • Ekspresów kolbowych – to typ znany z kawiarni. Wymaga nieco wprawy i umiejętności, ale zamienia parzenie kawy w magiczny rytuał odmierzania ilości, ubijania i zakładania kolby. Przy jego pomocy można uzyskać spektakularne rezultaty i wydobyć wszystkie nuty smakowe i zapachowe z ziaren (nawet kaw speciality);
  • Ekspresów kapsułkowych – są małe, niedrogie, często designerskie i nie wymagają dodatkowych akcesoriów oraz umiejętności. Wystarczy włożyć kapsułkę z wybranym rodzajem napoju, przycisnąć przycisk i gotowe: urządzenie samo dobiera potrzebne parametry. Działa błyskawicznie i daje powtarzalne rezultaty. Minusem jest konieczność kupowania konkretnych kapsułek i ograniczony wybór kaw. Nie można też testować smaków ziaren świeżo mielonych czy mieszanek wysokogatunkowych;
  • Ekspresów ciśnieniowych – jeden z najpopularniejszych typów tego typu urządzeń. Działa w pełni automatycznie, ma wbudowany młynek i często dysponuje systemem mlecznym w kilku wariantach (dysza manualna, rurka, karafka). Wybrany z menu napój kawowy jest przygotowywany po naciśnięciu przycisku. Ekspres dobiera proporcję, dba o temperaturę i sam się czyści.

Jak dbać o ekspres do kawy, żeby służył przez lata?

Odpowiednia konserwacja ekspresu oraz regularne mycie to konieczny element użytkowania. Tylko dzięki niemu urządzenie będzie sprawne przez długie lata. Kiedy wykonać taki zabieg? Czyszczenie ekspresu do kawy powinniśmy wykonać, kiedy kawa smakuje inaczej niż do tej pory — jest za bardzo kwaśna lub gorzka, z dyszy bucha para, napar ma niższą temperaturę lub zauważamy, że ekspres pobiera zbyt dużo wody.         

Odkamienianie ekspresu do kawy powinno także stać się rutyną — warto pamiętać, żeby zachować przy tym ostrożność oraz używać specjalnych, profesjonalnych środków odkamieniających. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć zepsucia się sprzętu.  

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 510

60 min
7
15 min
3
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0