Grill - temat specjalny

Domowe sposoby na zgagę. Wypij, szybko się jej pozbędziesz

Zgaga to dolegliwość, która może skutecznie popsuć radość z jedzenia. Kiedy pojawi się nieprzyjemne pieczenie za mostkiem oraz ból brzucha, warto sięgnąć po domowe sposoby na zgagę. Jakie produkty pomogą uśmierzyć uporczywe dolegliwości? Sprawdź, jak zapobiegać zgadze.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kwaśny posmak, pieczenie w przełyku, odbijanie się, a nawet ból, to właśnie zgaga. Najczęściej pojawia się, gdy zjemy za dużo, może również wiązać się z chorobami układu pokarmowego. Jakie produkty mogą powodować zgagę? Najczęściej jej przyczyną są ciężkostrawne, tłuste i smażone potrawy, np. fast foody. Nieprzyjemne dolegliwości mogą powodować również kwaśne lub pikantne produkty, a także takie, które zawierające duże ilości cukru. U niektórych osób nadkwasotę powoduje także alkohol.

Jeśli zgaga pojawia się u ciebie nagminnie, konieczna będzie wizyta u lekarza. Jeżeli jednak zdarza się to sporadycznie, możesz sięgnąć po domowe sposoby na zgagę. Produkty, które przyniosą ci ulgę, z pewnością znajdują się w twojej kuchni.

Sprawdź także: Jeśli jesz lub pijesz je codziennie, pamiętaj o tej ważnej zasadzie

Co to jest zgaga?

Zgaga objawia się uporczywym pieczeniem w przełyku, uczuciem palenia za mostkiem lub w klatce piersiowej, często także pojawia się ból w okolicach nadbrzusza. Do jej objawów należy również cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Zgaga spowodowana jest przez zaburzenie prawidłowej pracy mięśnia zwanego dolnym zwieraczem przełyku. Powstaje wówczas nieszczelność, przez co sok żołądkowy dostaje się do przełyku, powodując podrażnienie jego błony śluzowej.

Jeśli często odczuwasz dolegliwości związane ze zgagą, może to być znak, że pojawiła się u ciebie choroba refluksowa przełyku. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Jakie produkty powodują zgagę?

Zgaga najczęściej pojawia się po spożyciu niektórych grup produktów. Należą do niej tłuste, ostre i ciężkostrawne potrawy, słone przekąski, a także cytrusy, kawa i alkohol. Wiele osób odczuwa również odbijanie i pieczenie po spożyciu czosnku i cebuli. Nieprzyjemne dolegliwości mogą wywołać także napoje gazowane, ponieważ dwutlenek węgla podrażnia błonę śluzową żołądka, co powoduje nadprodukcje kwasu żołądkowego i cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Osoby, u których często pojawia się zgaga powinny uważać również na czekoladę.

Do przyczyn zgagi zaliczyć możemy: otyłość, stresujący tryb życia, a także palenie papierosów. Nieprzyjemne objawy zgagi dotykają również kobiet w ciąży, w szczególności, kiedy dziecko jest już większe, a jego ruchy sprawiają, że uciska ono żołądek. Zgaga u ciężarnych może mieć również podłoże hormonalne. Relaksyna to hormon, który powodują rozluźnianie się mięśni, w tym zwieracza przełyku, przez co kwaśna treść dostaje się do przełyku.

Domowe sposobny na zgagę

Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą zniwelować nieprzyjemne dolegliwości związane ze zgagą. Najprostszym i najszybszym sposobem na to, by pozbyć się pieczenia w przełyku, jest sięgnięcie po wodę niegazowaną. Pomocne może być także wypicie szklanki wody przed posiłkiem.  

Niektórzy polecają również wypicie mikstury z łyżeczki sody oczyszczonej i szklanki wody. Innym sposobem na zgagę jest zimne mleko, które pomoże zneutralizować kwas w żołądku. Dobrym sposobem może okazać się również przegryzienie kilku migdałów.

Warto przygotować również kisiel z siemienia lnianego, czyli zalać kilka łyżeczek ziaren lnu ciepłą wodą. Taka mieszanka będzie działała również łagodząco na przewód pokarmowy.

Zgaga – jak zapobiegać?

Zgaga najczęściej pojawia się, kiedy nałoży się na siebie kilka czynników. Dlatego warto z wyprzedzeniem zadbać o zdrowy tryb życia, by uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości. Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować produkty, które mogą powodować pieczenie po posiłku. Zwróć również uwagę na sposób, w jaki spożywasz posiłki – pomocne może okazać się zmniejszenie porcji (nieprzejadanie się) oraz jedzenie powoli. W diecie powinny gościć przede wszystkim lekkostrawne dania, warto również przyjrzeć się temu, jak są one doprawione. Pikantne potrawy z czosnkiem i cebulą smażone na dużej ilości tłuszczu, zdecydowanie powinna iść w odstawkę.

Zgaga często dopada osoby z nadwagą lub otyłością, dlatego utrata zbędnych kilogramów może przynieść korzyść również w tej kwestii. Jeśli już pojawia się u ciebie zgaga, zadbaj o to, by podczas snu mieć lekko uniesioną głowę. Dobrze sprawdza się także spanie na lewym boku. Przyczyną zgagi może być również palenie papierosów oraz picie alkoholu, warto więc z nich zrezygnować.

Zobacz także:

Zamocz śledzie w tym napoju z bąbelkami. Jeszcze nigdy nie były tak delikatne »

Największe błędy przy pieczeniu sernika. Ciasto pęka i kruszy się przy krojeniu »

Woda po ziemniakach i drożdże. Domowe odsiwianie last minute »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
0
15 min
6
30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

1
Informacje Zrób chleb z siemienia lnianego. Ma niską zawartość węglowodanów i nie potrzebuje drożdży

Siemię lniane robi prawdziwą furorę wśród osób, które dbają o zdrowe odżywianie. Dodawane jest do zdrowych koktajli, musli, czy owsianek, można tak...

1
Quizy Co wiesz o nowalijkach? Szybki test dla miłośników wiosennych warzyw

W sklepach zaczynają się już pojawiać pierwsze młode warzywa. Zanim wybierzesz się do sklepu po pyszne ziemniaki, botwinę czy rzodkiewki, przetestu...

1