Dyniowe masełko do chleba. Energetyczna i zdrowa pasta na słono i na słodko

Czym najlepiej smarować kanapki? Istnieje wiele alternatyw dla klasycznego masła. Serki śmietankowe, a także przeróżne pasty warzywne, np. hummus czy guacamole, często są znacznie lepsze dla naszego zdrowia. Dziś przedstawimy ci przepis na dyniowe masełko do chleba. Podpowiemy, jak je zrobić,oraz jakie ma właściwości

Dyniowe masełko do chleba, jak je zrobić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dynia to warzywo, które jesienią powinniśmy jeść jak najczęściej. Zwykle wykorzystujemy je do zrobienia zup lub ciast, podczas gdy można przyrządzić z niego również dyniowe masełko do chleba. Sprawdzi się zarówno dla osób na diecie wegańskiej, które unikają produktów odzwierzęcych, jak i tych, które chcą zadbać o zdrowie układu krążenia, rezygnując z nadmiernego spożycia tłuszczów nasyconych obecnych w maśle. Sprawdź, jak zrobić masełko dyniowe do chleba oraz do czego je wykorzystać. 

Sprawdź także: Kiszony seler lepszy od surowego. Trzy nietuzinkowe sposoby na kiszonego selera

Jakie właściwości ma dynia?

Dynia należy do niezwykle smacznych i niskokalorycznych warzyw. Jest źródłem witaminy A, C, E, K, a także substancji mineralnych: potasu, fosforu, magnezu, sodu, czy żelaza. Obecny jest w niej także beta-karoten, który wykazuje działanie antyoksydacyjne, ma właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Warzywo to jest niskokaloryczne, w 100 g ma tylko 26 kcal, zawiera błonnik pokarmowy, dzięki czemu wspiera trawienie, a także pomaga przyspieszyć przemianę materii. 

Co więcej, regularne spożywanie dyni korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, chroni serce przed chorobami, reguluje ciśnienie krwi, pomaga zmniejszyć wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi, a także działa przeciwmiażdżycowo. Warto jeść ją również ze względu na dobroczynne działanie na zdrowie oczu, pomaga chronić je przed chorobami, np. zaćmą czy zwyrodnieniem plamki żółtej. 

Dyniowe masełko do chleba – przepis 

Jak zrobić dyniowe masełko do chleba? Możesz przygotować je zarówno w wersji wytrawnej, jak i słodkiej. Bazą przepisu będzie oczywiście purée z dyni. Wystarczy, że ugotować dynię pokrojoną w kostkę z odrobiną wody lub upiec ją w piekarniku, a następnie zblendować na gładką masę. 

Dyniowe masełko do chleba w wersji słodkiej 

Masz ochotę na słodkie masełko dyniowe? Przygotuj: 500 g purée z dyni, trzy łyżki masła orzechowego, łyżkę miodu, szczyptę cynamonu, szczyptę soli, odrobinę skórki z pomarańczy oraz soku pomarańczowego. Wszystkie składniki umieść w misce i dokładnie wymieszaj, do momentu, kiedy uzyskasz jednolitą konsystencję. 

Dyniowe masełko do chleba w wersji wytrawnej 

Do wersji wytrawnej dyniowego masełka, będziesz potrzebować: 500 g purée z dyni, trzy łyżki tahini, trzy ząbki czosnku, dwie łyżki nasion dyni, sól i pieprz do smaku, garść natki pietruszki oraz odrobinę soku z cytryny. Czosnek upiecz wraz z dynią, przełóż składniki do naczynia blendera, dodaj tahini, sok z cytryny, sól i pieprz. Wszystko zblenduj na gładką masę, na koniec dorzuć natkę pietruszki, podprażone na suchej patelni pestki dyni i wszystko wymieszaj. 

Do czego wykorzystać dyniowe masełko?

Pastę z dyni możesz wykorzystać jako smarowidło do kanapek czy grzanek. Świetnie pasować będzie również do wrapów. Możesz wykorzystać ją także jako dip do warzyw lub owoców. Słodkie dyniowe masełko z pastą orzechową będzie pasować idealnie do świeżych kawałków jabłka. Natomiast to w wersji wytrawnej połącz je z pokrojoną w słupki papryką, marchewką oraz selerem naciowym. Taka przekąska genialnie sprawdzi się na imprezie. 

Jeżeli lubisz przepisy na słodko, dyniową pastą możesz posmarować placuszki, racuchy lub naleśniki, a także wykorzystać ją jako nadzienie do babeczek lub ciasteczek. Świetnie smakować będzie również w jesiennych koktajlach oraz kawie. 

Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, odzywianie.wprost.pl, smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Rarytas wśród grzybów. Uważaj, łatwo pomylić go z tzw. trujakiem »

Witamina D w większych dawkach jest toksyczna. Alarmujące objawy »

Miękkie buraki w dwa kwadranse. Prosta sztuczka z wodą »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
3
Dania główne Danie z bobu i młodych ziemniaków

Bób jest u nas bardzo lubiany, więc kiedy nadchodzi pora korzystamy z niego,...

Odsłon: 128

30 min
5
30 min
3
Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 175

15 min
5
Ciasta Brzoskwiniowa nuta

Delikatne, subtelne ciasto , pięknie wygląda i super smakuje.

Odsłon: 152

60 min
7

Polecane artykuły

Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

5
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

1
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

326