Fot. materiały prasowe/Polsat
Od 1 września na antenie Telewizji Polsat mogliśmy oglądać cotygodniowe zmagania rodzin, które walczyły o tytuł najlepiej gotującej w Polsce oraz 100 tysięcy złotych. Byliśmy świadkami różnych emocji, od sprzeczek, aż po radość i celebrację wspólnie przygotowanych posiłków.
Wszystkie popisy uczestników oceniało wyjątkowe jury: Ewa Wachowicz, Piotr Gąsowski i Adam Borowicz. To oni próbowali każdego dania, porównywali przepisy i pytali o rodzinne sekrety, nie zabrakło również profesjonalnych rad i oczywiście szczerych ocen.
Przez ostatnie osiem tygodni rodziny dzieliły się z nami swoimi pomysłami na śniadania, nie zabrakło również przepisów na ulubiony przysmak kuchni polskiej: pierogi. Uczestnicy, w jednej z konkurencji, zostali poproszeni o przygotowanie uczty składającej się z aż czterech dań. Musieli zmierzyć się również z potrawami z grilla, a także wykazać się nie lada talentem cukierniczym, odwzorowując recepturę na tort jednego z najlepszych cukierników w Europie - Tomasza Dekera.
W finałowym odcinku rodziny Krechów i Szatanów zmierzyły się z jeszcze trudniejszym zadaniem, musiały bowiem przygotować weselne menu na 30 osób. Zobaczcie ich propozycje.
Bliny gryczane z kwaśną śmietaną w trzech odsłonach
Składniki (proporcje na 3 rodzaje po 30 szt.):
- Mleko 1,4l
- Drożdże 100g
- Cukier biały 100g
- Masło 200g
- Mąka pszenna 400g
- Mąka gryczana 1kg
- Soda oczyszczona 2 płaskie łyżki
- Sól 1 łyżeczki
- Żółtko 4szt
- Olej do smażenia
Przygotowanie: W mleku należy rozpuścić cukier, delikatnie podgrzać i wymieszać w nim drożdże do rozpuszczenia. Masło podgrzać w rondelku do płynnej konsystencji. Mąki, sodę i sól przesiać przez sitko. Do mleka dodać przesiane produkty, rozpuszczone masło i żółtka. Dokładnie wymieszać. Następnie smażyć duże placki o grubości 3 mm na niewielkiej ilości tłuszczu.
W następnej kolejności należy wyciąć z gotowych placków za pomocą ringów okrągłe placuszki, a po wycięciu odstawić do przestygnięcia.
Z burakami
Skladniki:
- Burak gotowany 600g
- Syrop klonowy do smaku i konsystencji
- Ocet jabłkowy do smaku i konsystencji
- Orzeszki pini 150g
- Sól do smaku
- Śmietana 18%
Przygotowanie: Buraki należy pokroić w mniejsze części i rozdrobnić w malakserze, przełożyć do miski, dodać orzeszki pini i doprawić do smaku syropem klonowym, octem jabłkowym i solą.
Na bliny ułożyć po łyżce kwaśnej śmietany, dedykowane dodatki oraz dekorację wedle uznania.
Z boczniakami
Składniki:
- Boczniaki 600g
- Olej do smażenia
- Tymianek suszony do smaku
- Papryka wędzona do smaku
- Sól do smaku
- Śmietana 18%
Przygotowanie: Boczniaki podsmażyć krótko na mocno rozgrzanej patelni, doprawiając tymiankiem, papryką i solą. Posiekać w krótkie paski i odstawić do przestygnięcia na ręczniku papierowym. Na bliny ułożyć po łyżce kwaśnej śmietany, dedykowane dodatki oraz udekorować wedle uznania.
Z awokado i groszkiem
Składniki:
- Awokado 4 szt.
- Oliwa z oliwek 4 łyżki
- Mięta 1 pęczek
- Groszek zielony 500g
- Sok z cytryny do smaku
- Sól do smaku
- Śmietana 18%
Przygotowanie: Awokado rozdrobnić w malakserze z oliwą i miętą, przełożyć do miski i dodać zielony groszek. Doprawić sokiem z cytryny i solą.
Na bliny ułożyć po łyżce kwaśnej śmietany, dedykowane dodatki oraz dekorację wedle uznania.
RODZINA KRECH
Zielone ptysie z kaszanką i ogórkiem kiszonym
Składniki:
- 500 ml mleka tłustego
- 200 g masła
- 450 g mąki pszennej tortowej
- 8 jajek
- 1 paczka liści szpinaku
-----
- 1 kg kaszanki
- 2 duże cebule
- 2 kwaśne jabłka
- 5 cytryn
- Majeranek suszony
- Musztarda dijon
- 2 paczki kiełków (najlepiej lucerny)
Przygotowanie:
Liście szpinaku sparzyć, zblendować i przetrzeć przez sito.
Zagotować mleko z masłem. Do gorącego mleka dodać mąkę, masę szpinakową, wymieszać do odklejania się od ścianek i odstawić do wystudzenia. Dodać kolejno jajka, mieszając, wyrabiać na jednolitą masę. Z masy formować rękawem cukierniczym malutkie ptysie i ułożyć na blasze. Piec 10-15 min. w temperaturze 200 st.
Obraną z flaka kaszankę przesmażyć na cebulce pokrojonej w drobną kostkę. Dodać jabłko starte na grube wiórki. Doprawić majerankiem, startymi skórkami z cytryn i musztardą. Zimne ptysie przekroić i napełnić kaszanką. Na paterze rozłożyć kiełki, ułożyć na nich napełnione ptysie.
Zupa krem z sałaty
Składniki:
- 1 kg pietruszki
- 2 selery
- 6 cebul
- 1 kg ziemniaków
- 6 sałat masłowych
- Masło
- 4 śmietany 30%
- 50 g czarnuszki
- 150 g czarnego sezamu
- 300 g pestek dyni
- Liść laurowy
- Ziele angielskie
Przygotowanie: Warzywa obrać, pokroić na kawałki i zrumienić w piekarniku (w rękawie).
Z obierek zrobić wywar z przyprawami. Na maśle poddusić pokrojone ziemniaki, dodać pieczone warzywa i podlać wodą. Dodać pokrojoną sałatę, poczekać aż zmięknie i całość zblendować. Dodać przecedzony wywar warzywny, następnie doprawić słodką śmietaną. Czarnuszkę, sezam i dynię podprażyć na patelni. Podawać krem posypany czarnuszką wymieszaną z sezamem.
Pieczona szynka z dzika z sosem borowikowym lub pieczeniowym kaszą gryczaną
Składniki:
- 5 kg szynki z dzika
- 3 główki czosnku
- 10 g jagód jałowca
- 600 g wędzonej słoniny
- Sól (16g na 1 kg miesa)
- Pęczek świeżego tymianku
- Pieprz w ziarnach
- 100 g mąki pszennej
- 1kg świeżych/mrożonych borowików
- 2 cebule
- 200 g masła
- 400 ml śmietanki 30%
- Sól
---
- 1 kg palonej kaszy gryczanej
- 1 kg niepalonej kaszy gryczanej
- 300 g wędzonej słoniny
- Pęczek świeżego rozmarynu
Przygotowanie: Mięso naszpikować ząbkami czosnku, natrzeć przyprawami, zawiązać sznurkiem wędzarniczym i pod sznurek włożyć plasterki słoniny. Upiec w rękawie (ok dwie i pół godziny). Wywar z mięsa wylać z rękawa do garnka, rozcieńczyć z wodą i zaciągnąć mąką pszenną do pożądanej konsystencji sosu.
Pokrojoną w kostkę cebulkę skarmelizować na maśle, dodać grzyby - przesmażyć. Połączyć składniki i dodać śmietanę, doprawić do smaku solą.
Słoninę pokroić w kostkę i wysmażyć w garnku. Dodać wymieszaną kaszę gryczaną, przesmażyć, podlewać gorącą wodą aż do miękkości kaszy. Dodać cztery gałązki posiekanego rozmarynu i wymieszać z kaszą. Garnek zachować w ciepłym miejscu.
Zielona fasolka szparagowa zawijana w boczku
Składniki:
- 2 kg zielonej fasolki szparagowej
- 5 paczek boczku wędzonego w długich plastrach
- Olej słonecznikowy
- Pęczek zielonego cząbru
Przygotowanie: Fasolkę zblanszować w posolonej gorącej wodzie. Odcedzić, wymieszać z olejem słonecznikowym i drobno posiekanym cząbrem. Z fasolki robić pakieciki, owijać każdy z nich plasterkiem boczku i układać na blasze do pieczenia. Zapiekać fasolkę 10 min. w piekarniku z termoobiegiem na 200 st C.
Różyczki brokułu z sosem winegret
Składniki:
- 10 brokułów
- 50 ml miodu
- 50 ml soku z cytryny
- 50 ml musztardy
- 200 ml oleju słonecznikowego
- 2 łyżeczki soli
Przygotowanie: Zblanszować różyczki brokułu w osolonej wodzie. Z pozostałych składników zrobić w blenderze sos winegret. Polać różyczki sosem.
RODZINA SZATANÓW
Sałatka śledziowa na carpaccio z buraka
Składniki:
- Burak ugotowane 4 szt. ( w zależności od wielkości )
- Kawior czarny 2 słoiczki po 80 g
- Kiełki lucerny do dekoracji 200 g
- Cytryna 1 szt.
- Jajka (nie do lodówki) 30 szt.
- ziemniaki 2 kg
- Cebula cukrowa 1kg
- Olej - 2 litry
- musztarda sarepska 200 g
- ogórki kiszone 10 sztuk
- Koper 1 duży pęk
- Matjas - 33 śledzie.
- Cytryna 2 szt.
Przygotowanie: Jajka ugotować na twardo. Ugotowane buraki pokroić na cienkie plasterki. Matjas'a i cebulę cukrową, ogórka kiszonego pokroić w drobna kosteczkę, ugotowane do miękkości ziemniaki w większą. Koperek posiekać.
Ostudzone jajko podzielić na białko i żółtko, gdzie białko kroimy i dodajemy do sałatki śledziowej. Dodać majonez i wymieszać doprawiając solą, pieprzem i odrobiną soku z cytryny. Gotową sałatkę układać na plastrach buraków, oprószyć kruszonym żółtkiem jajka i ułożyć pół łyżeczki kawioru oraz gniazdko z kiełków lucerny.
Domowy majonez do sałatki
Składniki:
- olej rzepakowy 350 ml
- jajko 1 sztuka
- woda 1 łyżka
- musztarda sarepska 1 łyżka
- sól szczypta
Przygotowanie:
Wszystkie składniki mieszamy razem blenderem do uzyskania majonezu.
Zupa borowikowa
Składniki:
- Borowik mrożony 3kg
- Borowik suszony 0,5 kg
- Skrzydełka (na bulion) 2 kg.
- Klasyczna włoszczyzna
- Ziemniaki - 2 kg
- Słodka śmietana 30%
- Oliwa truflowa
- Natka pietruszki 4 pęczki
Przygotowanie: Część suszonych grzybów ścierać w moździerzu, druga część namoczyć. Mrożone grzyby pokroić w plasterki, podsmażyć z cebulką na oleju. W garnku nastawić szybki bulion na włoszczyźnie i skrzydełkach. Do gotowego wywaru dodać podsmażone grzyby i pokrojone w kosteczkę ziemniaki. Przyprawić solą, pieprzem, oliwą truflowa, pudrem z grzybów i na koniec przystroić natką pietruszki.
Polędwica wieprzowa z sosem z zielonego pieprzu
Składniki:
- Polędwica wieprzowa 6 kg
- Boczek plastry 20 paczek 100 g
- Sól i pieprz
- Olej do smażenia
--
- 3kg ziemniaków
- Śmietana 36% 200g
- Masło 200g
--
- 5 białych cebul
- Masło 2 kostki
- Koniak 300 ml
- 12 łyżek zielonego pieprzu
- Bulion drobiowy 1 l
- Koncentrat fondu mięsnego 3 łyżki
- Musztarda dijon 6 łyżek
- 4,5 łyżki cukru brązowego
- 4,5 łyżki czerwonego pieprzu
- 9 łyżeczek octu balsamicznego
- Śmietanka 30% 400 g
Przygotowanie: Polędwiczki oczyścić, doprawić solą i pieprzem, po czym obsmażyć ze wszystkich stron i zawijać w boczek, po czym raz jeszcze zawijać pojedynczo w papier do pieczenia dla utrzymania formy i piec w 180 stopniach do uzyskania temp. 64 stopni w najgłębszym punkcie mięsa.
Ziemniaki ugotować do miękkości, po czym scedzić i utrzeć z masłem i śmietaną do kremowej konsystencji i doprawić solą do smaku.
Cebulę kroimy w kostkę i smażymy na maśle, zalewam koniakiem i gotujemy do odparowania. Dodajemy zielony i czerwony pieprz, zalewam bulionem, dodajemy fond mięsny i gotujemy na wolnym ogniu. Po chwili dodajemy pozostałe składniki prócz musztardy i gotujemy do konsystencji sosu, po czym ściągamy z ognia i dodajemy musztardę dijon. Blendujemy krótkimi seriami, aby zostawić część całych ziaren pieprzu.
Surówka z kapusty pekińskiej
Składniki:
- Kapusta pekińska 2 kg
- Marchew 0,5 kg
- 3 jabłka
- Miód rzepakowy 10 łyżek
- Majonez (własny) 1 proporcja
- Por 0,5 kg
Przygotowanie:
Kapustę, marchew i jabłka zetrzeć na grubych oczkach, pora pokroić w kostkę. Dodać miód rzepakowy, majonez do konsystencji (wg. proporcji do sałatki śledziowej ), siekany koperek i doprawić do smaku solą oraz pieprzem.