Spis treści:
- Młody jęczmień - wartości odżywcze
- Młody jęczmień - właściwości zdrowotne
- Jak zrobić sok z trawy jęczmiennej?
- Jak pić sok z młodego jęczmienia?
- Sok z młodego jęczmienia - przeciwwskazania
Niepozorny napój, który zawiera w sobie dużą dawkę witamin i minerałów. To właśnie sok z trawy jęczmiennej, który dopiero zyskuje popularność w Polsce. Odkryj wszystkie cenne wartości odżywcze młodego jęczmienia i sprawdź, jak zrobić tę prozdrowotną miksturę.
Sprawdź także: Domowe lekarstwo Katarzyny Dowbor. Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego?
Młody jęczmień - wartości odżywcze
Wartości odżywcze młodego jęczmienia są tak liczne, że czynią go tzw. superfood. Młode zboże to bogate źródło witamin i minerałów. Zawartość składników odżywczych będzie uzależniona jednak od fazy wzrostu rośliny, w której zostanie zebrana, jak i warunków, w jakich jęczmień rośnie.
Zboże dostarcza organizmowi witaminy A, C, E, K i te z grupy B, a także szereg mikroelementów, m.in. potas, żelazo, cynk, bor, chrom, miedź, selen i fosfor. Kryje w sobie także nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik oraz aminokwasy.
Najwięcej składników, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, może zapewnić świeży sok z pędów młodego jęczmienia.
Młody jęczmień - właściwości zdrowotne
Na co pomaga młody jęczmień? Właściwości zdrowotne tego zboża zależą przede wszystkim od składników odżywczych, które w sobie kryje. Młody jęczmień zawiera antyoksydanty, dlatego wykazuje też działanie przeciwutleniające. Zwalcza szkodliwy wpływ wolnych rodników i zapobiega starzeniu się organizmu oraz rozwojowi chorób cywilizacyjnych.
Superfood pomaga w walce ze zbyt wysokim cholesterolem oraz cukrem. Sprzyja lepszemu metabolizowaniu tłuszczów, reguluje gospodarkę węglowodanową i hamuje gwałtowne skoki cukru po spożyciu posiłków. Co więcej, dzięki zawartości błonnika pokarmowego hamuje uczucie głodu, pobudza układ pokarmowy i trawienny do lepszej pracy (eliminuje zaparcia, ból brzucha, niestrawność) oraz pomaga w usunięciu resztek z organizmu. W zbożu znajduje się także chlorofil, który stosuje się w profilaktyce wrzodów żołądka.
Młody jęczmień łagodzi także bolesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów oraz redukuje skutki przewlekłego stresu i zmęczenia.
Jak zrobić sok z trawy jęczmiennej?
Wiesz już, jak liczne są właściwości zdrowotne młodego jęczmienia. Jego regularne spożywanie może wesprzeć organizm i przynieść mu liczne korzyści. Jak zrobić sok z trawy jęczmiennej w domu? Masz dwie możliwości.
Sok z wyhodowanej trawy jęczmiennej
Okazuje się, że to wcale nie takie trudne, ale wymaga wyhodowania ziarna jęczmienia. Nasiona należy kupić w sklepie ze zdrową żywnością, a nie ogrodniczym! Szklany litrowy słoik wyłóż watą i posyp dokładnie przepłukanymi, mokrymi ziarnami (około czterema łyżkami). Następnie zadbaj o to, żeby wata była mokra, a słoik stał co najmniej w półcieniu (lub najlepiej - w całkowitym zacienieniu), żeby kiełki nie spleśniały. Gdy ziarno zacznie puszczać pędy, przełóż je delikatnie do pojemnika z ziemią i codziennie ją podlewaj (również trzymając w cieniu). Po ok. czterech dniach wystaw zboże na światło dzienne, a po maksymalnie dwóch tygodniach (gdy pędy osiągną do 10 cm wysokości), trawa nadaje się do wyciskania.
Jak zrobić sok z trawy jęczmiennej? Żeby przygotować odpowiednią porcję, wystarczy uciąć duży pęczek wyhodowanej trawy. Musisz go wycisnąć - najlepiej w sokowniku. Wówczas dodaj do niego sok z pomarańczy i wypij. Jeśli nie masz takiego sprzętu w swojej kuchni, pędy zmiksuj w blenderze wraz z sokiem pomarańczowym i przeciśnij przez sitko. Jeśli mikstura wyjdzie bardzo gęsta, rozwodnij ją jeszcze sokiem.
Sok ze sproszkowanej trawy jęczmiennej
Trawa jęczmienna jest też dostępna w formie sproszkowanej w sklepach z ekologiczną i zdrową żywnością. To najszybszy przepis na sok z trawy jęczmiennej. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę suszu w ok. 30 ml przegotowanej wody.
Jak pić sok z młodego jęczmienia?
Sok z młodego jęczmienia stosuje się zazwyczaj w małych porcjach. Wystarczą zaledwie dwie łyżki dziennie, żeby odczuć jego mocne właściwości zdrowotne. Kiedy pić sok z trawy jęczmiennej? Najlepiej sięgnąć po niego przed posiłkiem. Szczególnie zalecane jest spożywanie go na czczo, np. pół godziny przed śniadaniem. Nie należy też stosować go za długo.
Sok z młodego jęczmienia - przeciwwskazania
Choć młody jęczmień jest bezpieczny dla organizmu i wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, to niestety nie wszyscy będą mogli po niego sięgnąć. Przeciwwskazaniem do picia soku z trawy jęczmiennej są wszelkie nietolerancje i alergie pokarmowe. Do grupy osób, które będą musiały dłużej i ostrożniej włączać go do diety są wszyscy z wrażliwym żołądkiem. Osoby przyjmujące leki na stałe oraz kobiety w ciąży i karmiące powinny skonsultować przyjmowanie młodego jęczmienia z lekarzem.
Trzeba też pamiętać, że zbyt długie przyjmowanie soku z młodego jęczmienia przyniesie przykre objawy. Nadmiar produktu, a w konsekwencji zawartego w nim błonnika, spowoduje bóle brzucha, biegunkę i nudności.
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Pięć dodatków do koktajlu z truskawek. Dodadzą energii i pomogą spalić tłuszcz »
Wychodzą miękkie i soczyste. Magda Gessler zdradza sekret idealnych kotletów mielonych »
Brykiet czy węgiel drzewny na grilla? Wady i zalety, co lepiej się pali i trzyma ciepło »