Gęś czy kaczka? Które mięso jest smaczniejsze i jak je najlepiej przyrządzić?

Gęś czy kaczka? Oto jest pytanie. Które z tych mięs jest zdrowsze i smaczniejsze? Po które sięgać częściej? I przede wszystkim – jak je przyrządzać?

Fot. 123RF/Picsel

W Polsce jada się ogromne ilości drobiu. Jednak za tym słowem kryje się głównie kurczak, ewentualnie indyk. A co z niezwykle pyszną gęsią i kaczką? To mięso zarezerwowane jest na wyjątkowe okazje, na przykład święta w niektórych domach. Jednak zarówno gęsi, jak i kaczki, warto jadać częściej. Chociażby ze względu na to, że należą one do najzdrowszych mięs drobiowych.

Mięso z gęsi - czy jest zdrowe?

Gęsinę można nazwać przedstawicielką arystokracji wśród drobiu. Jej mięso jest dużo lepszej jakości, niż mięso kurczaków, które spożywamy najczęściej. Zasadne jest jednak pytanie o mięso z gęsi. Czy jest zdrowe? Tłuszcze drobiowe same w sobie uważa się za bardziej zdrowe od tych znajdujących się w mięsie czerwonym. W przypadku gęsiny sprawa wygląda jeszcze inaczej.

Mięso z gęsi uznawane jest bowiem za dość tłuste, dlatego wiele osób uważa, że chudy kurczak jest dużo lepszym wyborem. Nic bardziej mylnego. Gęsina, oprócz kwasów nasyconych, zawiera także nienasycone kwasy tłuszczowe. W mięsie z gęsi znajdują się kwasy omega-3 i omega-6, a także witaminy: A, E, PP oraz witaminy z grupy B. Warto także podkreślić, iż gęsi nie mogą być hodowane przemysłowo, a zatem są mniej narażone na stosowanie antybiotyków, niż popularne kurczaki. To sprawia, że mięso z gęsi jest jednym z najzdrowszych wśród drobiu.

Sprawdź też: Jak zrobić prawdziwe rogale świętomarcińskie?

Mięso z gęsi - czy jest tłuste?

Mięso z gęsi - czy jest tłuste? Odpowiedź brzmi: tak. Gęsina to najbardziej kaloryczny drób. W 100 gramach gęsi znajdziemy 339 kcal. Indyk, który uważany jest za najmniej kaloryczny drób, to zaledwie 129 kcal. Nie zmienia to jednak faktu, że gęś, choć jest tłustym, kalorycznym mięsem, to dużo lepszy wybór od kurczaka czy indyka. Właśnie ze względu na dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Mięso z kaczki - właściwości

A jak wśród drobiu prezentuje się mięso z kaczki? Właściwości kaczki, podobnie jak gęsi, wyglądają się dość imponująco. Znów - nie jest to niskokaloryczny przysmak. W 100 gramach mięsa z kaczki znaleźć można około 300 kcal, choć ilość kalorii zależna jest także od części kaczki.

Najchudsza jest pierś, dlatego jeśli zależy wam na ograniczeniu kalorii, najlepiej wybrać właśnie tę część kaczki. Jednak po raz kolejny, podobnie jak w przypadku mięsa z gęsi, kaczka wypada znacznie lepiej na tle kurczaka czy indyka. Przede wszystkim profil kwasów tłuszczowych zawartych w kaczce, jest korzystniejszy, niż w czerwonym mięsie. Kaczka, oprócz kwasów nasyconych, zawiera także kwasy jednonienasycone i wielonienasycone.

Dodatkowo znaleźć można w niej także witaminy z grupy B, a także witaminę A, E oraz potas, żelazo, magnez i fosfor. Szkoda, że tak rzadko włączamy kaczkę do naszego menu. Z całą pewnością byłaby ona lepszym wyborem, niż popularny kurczak.

Sprawdź też: mało znane sposoby na wzmocnienie odporności

Mięso z kaczki - jak przyrządzić?

Niewiele jest rzeczy tak pysznych, jak mięso z kaczki. Jak przyrządzić idealne udka, które będą posiadać chrupiącą skórkę i miękkie, soczyste wnętrze? Na szczęście przygotowanie kaczki nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Większym problemem z pewnością byłoby upieczenie kaczki w całości. Wtedy konieczne jest podlewanie mięsa i pilnowanie czasu, by każda z części była idealna. Jeśli pieczcie wyłącznie udka, zachodu jest znacznie mniej.

Przede wszystkim zacznijcie od umycia mięsa i osuszenia go papierowym ręcznikiem. Wtedy należy natrzeć je solą i pieprzem, a także inną ulubioną przyprawą. Idealnie pasuje do tego zadania majeranek.

Niektórzy decydują się także na smarowanie mięsa miodem, dzięki czemu jest ono niezwykle słodkie, ale także pięknie się przypieka. Przygotowaną kaczkę włóżcie do naczynia i zawińcie szczelnie folią spożywczą.

Mięso powinno „przegryzać się" przez całą noc w lodówce. Następnego dnia wyjmijcie mięso z lodówki i przełóżcie je do naczynia żaroodpornego skórką do góry. Przykryjcie pokrywą i pieczcie w 180 stopniach przez około 1,5 godziny. Po godzinie pieczeni zdejmijcie pokrywkę, by skóra mogła pięknie się zarumienić.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Smalec domowy z boczkiem wędzonym

Mój domowy smalec to prosty przepis na pyszne smarowanie, jest to słonina pok...

Odsłon: 23

60 min
1
30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2
Informacje Karkówka rozpływa się w ustach. To dzięki marynacie ze składnikiem, który zwykle wylewasz

Majówka już za pasem, na pewno więc w wielu domach rozpoczął się sezon grillowy. Podczas rodzinnej posiadówki obok kiełbas, kaszanek, czy szaszłykó...

3
Informacje BIO Gotowanie

Karolina Kowalewska-Walas zaprasza do swojej kuchni, w której przygotuje propozycję zbilansowanego i zdrowego posiłku dla całej rodziny. Mowa o ows...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wiosenna zupa cytrynowa, ryba z sosem maślanym, biszkopt

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz w kolejnym odcinku autorskiego programu "Ewa gotuje", zaprezentuje widzom pomysł na znakomity, dwudaniowy obiad oraz...

0