Grzyby – jak jeść je bezpiecznie?

Potrawy z grzybami są elementem wielu regionalnych dań. Można przygotować je od razu po grzybobraniu lub przechowywać. Potrawy z dodatkiem grzybów są bardzo aromatyczne i mają niepowtarzalny smak, jednak ich zbieranie może wiązać się z pewnym niebezpieczeństwem. Zobacz, czy wiesz jak rozsądnie korzystać z tego pysznego składnika!

Fot. Należy pamiętać, że większość gatunków grzybów stanowi pokarm ciężkostrawny / materiały promocyjne

Artykuł sponsorowany

Grzyby są elementem polskiej tradycji i kultury. Latem oraz wczesną jesienią wiele osób wybiera się na grzybobranie – to popularne hobby, którego celem jest nie tylko zdobycie grzybów, ale także spacer po lesie, relaks i przebywanie na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki grzybów nadają się do jedzenia, a niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Niektóre rodzaje grzybów bywają do siebie bardzo podobne, można o tym przeczytać na https://wylecz.to/zywnosc/kania-wlasciwosci-jak-wyglada-jak-przyrzadzic/. Zgodnie z linkowaną podstroną smaczna kania może być niekiedy mylona z muchomorem sromotnikowym. Warto też zauważyć, że ze względów zdrowotnych, nie wszyscy mogą je jeść. Czy należy obawiać się grzybów?

Składnik tradycyjnych i nowoczesnych potraw

Grzyby od wieków goszczą na polskich stołach. Często stanowią bazę dań postnych, do których nie dodaje się mięsa. W takiej formie podaje się je np. podczas wieczerzy wigilijnej. Czasami wykorzystywane są też jako dodatek do potraw mięsnych i rybnych. Z grzybów można przyrządzić:

  • sosy,
  • zupy,
  • pierogi i uszka,
  • zapiekanki,
  • gołąbki,
  • krokiety.

Obecnie są również często wykorzystywane jako baza potraw kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Ze względu na swoją strukturę i smak stanowią substytut mięsa w wegańskich burgerach, kiełbaskach czy kotletach.

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?

Zatrucie grzybami może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci. Dlatego trzeba zachować wyjątkową ostrożność podczas zbierania i kupowania grzybów. Zasada jest prosta – należy jeść tylko te grzyby, co do których ma się pewność, że są jadalne. Dla doświadczonego grzybiarza identyfikacja konkretnego rodzaju grzybów nie powinna stanowić większego problemu, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej wyrzucić taki okaz. Osoby, które nie znają się na grzybach, mogą sprawdzić ich bezpieczeństwo w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Dyżurujący tam specjaliści bezpłatnie pomogą rozpoznać ich gatunek.

Kto nie powinien jeść grzybów?

Należy pamiętać, że większość gatunków grzybów stanowi pokarm ciężkostrawny. Dlatego potraw z grzybami powinny unikać osoby z chorobami wątroby oraz różnymi problemami z układem pokarmowym. Problemy z ich strawieniem mogą także mieć osoby starsze. Grzybów leśnych nie podaje się także dzieciom – według zaleceń ekspertów, nawet do 12 roku życia. Jest to związane z dużo wyższym ryzykiem śmierci w przypadku ewentualnego zatrucia. Grzyby mogą także wywoływać u dzieci problemy trawienne i niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie i wzrost wątroby. Ograniczenie to nie dotyczy grzybów hodowlanych np. boczniaków i pieczarek.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Ciasta Krakowiak

Niektóre okoliczności wymagają szczególnej oprawy kulinarnej. Nasze ciasto kr...

Odsłon: 1933

60 min
9
Śniadania Piankowy omlet japoński

Ten przepis na omlet powinien znać każdy, kto uwielbia śniadania na słodko. J...

Odsłon: 261

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1