Fot. 123RF/Picsel
Co będzie potrzebne?
Warzywa i owoce są podstawą zdrowej diety. Zanim rozpoczniesz przygotowanie ich pod posiłek lub napój, pamiętaj o przestrzeganiu zasad higieny. Uszykuj deskę uprzednio umytą w gorącej wodzie z detergentem, miskę, sitko i nóż. Aby pozbyć się patogenów, wystarczy staranne pocierać warzywo lub owoc pod bieżącą wodą i osuszyć go ręcznikiem papierowym. Możesz też zakupić ekologiczny płyn do mycia, który usuwa zarazki, zanieczyszczenia i nie zmienia smaku produktów. Co w przypadku warzyw i owoców, które mają złożoną formę lub są wyjątkowo delikatne?
Maliny, borówki i porzeczki
Produkty miękkie i delikatne łatwo zniekształcić i popsuć ich sprężystość. Przyda się sitko o drobnych oczkach. Wrzuć owoce do sitka, zanurz w wodzie i wszystko odcedź. Możesz powtórzyć to dwukrotnie, aby mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostały wypłukane.
Kalafior i brokuł
To przykłady warzyw z nieregularnym kształtem, które są bardzo problematyczne. Podziel warzywa na mniejsze różyczki, a kalafior zacznij dzielić od usunięcia głąba. Po odsłonięciu wnętrza przełóż różyczki do miski z wodą, delikatnie umyj i osusz.
Sałata i kapusta
Na początku zacznij odrywać listek po listku i pamiętaj, aby każdy listek umyć osobno z dwóch stron pod bieżącą wodą. Możesz też zanurzyć całą główkę w misce z wodą i delikatnie potrząsać warzywem. Niestety, w takich warzywach często gromadzi się piasek i inne zanieczyszczenia, więc warto poświęcić więcej na czasu na higienę tego rodzaju warzyw.
Cytrusy
Związki chemiczne, które zapobiegają psuciu się cytrusów podczas transportu, usuniesz z pomocą wrzątku, polewając je z każdej strony gorącą wodą. Warto użyć szczoteczki o twardym włosiu do cytryn, limonek lub pomarańczy oraz o miękkim włosiu do mycia śliwek lub brzoskwiń. Nie zapomnij, aby szczoteczki myć regularnie i wymieniać na nowo w przypadku dużych oznak zużycia.
Bataty i ziemniaki
To warzywa, które są ubrudzone ziemią. Zanurz je w wodzie o neutralnym pH i oczyść z zanieczyszczeń z pomocą szorstkiej gąbki. Możesz zrezygnować z mycia tych warzyw, jeśli decydujesz się na przygotowanie potrawy z obranych warzyw. Dopiero po usunięciu skórek, umyj warzywa pod bieżącą wodą.
Domowy roztwór na pestycydy i bakterie
Do mycia warzyw i owoców warto wypróbować specjalne roztwory. Pierwszy etap to płukanie w odczynie kwaśnym. Połącz w misce 1 l wody ze 100 ml octu winnego. Zanurz w nim paprykę na ok. 5 min. Drugi etap to płukanie w odczynie zasadowym. Połącz 1 l wody i 1 łyżkę sody oczyszczonej. Moczenie powinno potrwać 5 min. Sprawdzi się to w oczyszczaniu błyszczących jabłek, które są pokryte woskiem lub olejem. Jeśli roztwór zamieni się w mętny i jasnożółty kolor oznacza to, że były skażone pestycydami. Ostatni etap to woda o odczynie neutralnym. Umyj wszystko w czystej wodzie, aby zneutralizować Ph i wytrzyj do sucha. Niskie ceny na miski znajdziesz w sklepie Fabryka Form.
W sklepach znajdziesz też zapakowane warzywa i owoce z informacją, że były wcześniej oczyszczane. Jeśli ponownie umyjesz taki produkt niepotrzebnie rozniesiesz drobnoustroje wraz z wodą. Staraj się uważnie czytać komunikaty na paczkach. Jeśli zamierzasz ugotować warzywa na wodzie lub parze, dusić, blanszować albo upiec jest to najlepszy sposób na usunięcie z żywności bakterii i ochronę przed zakażeniami pokarmowymi.