Fot. 123RF/Picsel
Pozbycie się toksyn zdecydowanie poprawi samopoczucie i pomoże zregenerować organizm. Skumulowanie w ciele zbyt dużej ilości szkodliwych substancji może stać się przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości, takich jak chociażby długotrwałe przemęczenie, problemy trawienne oraz stany zapalne.
W jaki sposób możesz uniknąć takiej sytuacji? Wystarczy, że rozpoczniesz domową kurację oczyszczającą, dzięki której w prosty sposób usuniesz ze swojego organizmu, zalegające w nim toksyny. Takie kuracje warto powtarzać co kilka miesięcy, gdyż tylko w ten sposób ich efekty będą naprawdę widoczne.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem detoksu?
Zanim rozpoczniemy oczyszczanie organizmu, warto mieć na uwadze, iż tego tupu kuracja nie służy schudnięciu. Może ona jedynie wspomóc nasze dietetyczne wysiłki, jednak sama w sobie nie powinna być stosowana w tym celu. Ponadto, oczyszczania organizmu nie możemy mylić z głodówką, gdyż te dwa terminy właściwie wykluczają się nawzajem. Oczyszczanie organizmu z toksyn polega przede wszystkim na dostarczaniu mu odpowiedniej ilości wody, witamin i składników mineralnych (a szczególnie przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki).
Odpowiednie nawodnienie: klucz do sukcesu
W czasie oczyszczania organizmu nie możemy zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Ilość płynów, jaką powinniśmy przyjmować w ciągu dnia, może zmieniać się w zależności od naszej wagi, wzrostu oraz trybu życia. Średnio jest to około 2 litrów w ciągu dnia, jednak warto wiedzieć, że specjaliści mają tutaj na myśli wszystkie przyjmowane przez nas płyny. Nie tylko czystą wodę. Warto zadbać, aby podczas detoksu wypijać jak największą ilość wyciskanych soków owocowych, zielonej herbaty, ziołowych naparów oraz wody mineralnej, gdyż dzięki nim, toksyny są szybciej wydalane z naszego ciała.
Jakie produkty oczyszczą nasz organizm?
W czasie przeprowadzania diety oczyszczającej musimy również pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków - mniej więcej co 3-4 godziny. A co powinno znaleźć się na naszych talerzach? Wybór jest naprawdę szeroki, zacznijmy jednak od produktów, których powinniśmy unikać. Wśród nich znajdują się przede wszystkim tłuste mięsa (zwłaszcza te smażone) oraz sery. W czasie detoksu lepiej odstawić również alkohol, napoje zawierające kofeinę, gotowe dania z proszku oraz białe pieczywo.
Zamiast opisanych wcześniej produktów, do naszego jadłospisu powinno trafić jak najwięcej warzyw, owoców oraz ziół. Aby nasze posiłki stały się bardziej sycące, warto dodać do nich różnego rodzaju kasze np. gryczana, jęczmienna lub jaglana. Potrawy przygotowywane w czasie detoksu powinny być jak najmniej przetworzone. Surowe lub lekko podduszone na parze warzywa, dostarczą nam największą ilość witamin i składników odżywczych, które pozwolą usunąć toksyny z organizmu.
Jakie produkty szczególnie ułatwiają detoks? Warto zadbać, aby w naszym jadłospisie znalazły się między innymi: cytrusy, jabłka, siemię lniane, algi, biała kapusta, rukola, czosnek, migdały, awokado, buraki, kalafiory, borówki, kurkuma, koper włoski oraz imbir. Wszystkie te produkty są bogate w substancje odżywcze, antyoksydanty oraz witaminy, wspierające usuwanie zanieczyszczeń. Z ich użyciem przygotujecie wyjątkowe sałatki oraz koktajle owocowo-warzywne, które są szczególnie polecane w czasie detoksu.