Sprawdzone przepisy na karnawał

Mrożenie to idealny sposób na przechowywanie jedzenia. Opóźnia ono psucie się warzyw, owoców i mięs, jednocześnie nie pozbawiając ich wartości odżywczych. Czy produkty zamrożone latem można będzie bezpiecznie jeść w zimie?

Fot. 123RF/Picsel

Lato i to doskonały czas dla wszystkich wielbicieli owoców i warzyw. O tej porze roku mamy ich pod dostatkiem, dzięki czemu możemy cieszyć się nimi każdego dnia. Ale w jaki sposób zachować je na zimę? Wiele osób przygotowuje smakowite przetwory, jednak równie często dary matki natury decydujemy się po prostu zamrozić, by wykorzystać je w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Do naszych zamrażarek nierzadko trafiają także zbyt duże porcje obiadowe lub produkty, których nie zdążyliśmy zjeść, a chcielibyśmy uchronić je przed zepsuciem. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to dobry sposób na zachowanie świeżości naszego jedzenia. Co więcej, powinniśmy pamiętać, że zamrażalnik nie zatrzymuje czasu, a włożone do niego produkty także mogą się zepsuć. Wykorzystajcie nasz praktyczny przewodnik po mrożeniu, a z pewnością unikniecie kulinarnej katastrofy.

Przygotowanie produktów do mrożenia

Wszystkie produkty, które chcemy zamrozić musimy odpowiednio przygotować, tak by po rozmrożeniu były smaczne i zdrowe.

Pierwszym krokiem mrożenia produktów jest ich dokładne umycie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by niezbyt długo namaczać warzywa i owoce w wodzie, ponieważ powoduje to utratę witamin i składników mineralnych.

Owoce, takie jak brzoskwinie, nektarynki, morele i pomarańcze, należy obrać ze skórki i pozbawić pestek. Drobniejsze owoce, takie jak jagody, umyć i pozbyć się szypułek. Gruszki i jabłka należy również obrać, wyciąć gniazda nasienne i pokroić na drobne plastry.

Warzywa, podobnie jak owoce, należy dokładnie umyć i pozbawić skórki, jeśli nie nadaje się do jedzenia. Można je pokroić w drobne kawałki.

Mięso, które chcemy zamrozić, dokładnie myjemy, ale nie namaczamy w wodzie. Dobrze jest od razu je poporcjować w oddzielne torebki, aby później móc wyciągnąć tylko tyle kawałków ile nam potrzeba, bez konieczności rozmrażania wszystkiego. Nie polecamy zamrażania mięsa na tackach, na których są sprzedawane.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Blanszowanie

Blanszowanie to prosty zabieg, który zapobiega rozwojowi bakterii wpływających na jakość, kolor i smak jedzenia. Proces ten polega na sparzeniu owoców lub warzyw we wrzątku, a następnie szybkim ostudzeniu ich w zimnej wodzie.

Duże owoce, takie jak jabłka, brzoskwinie albo rabarbar, możemy poddać blanszowaniu, jednak owoce drobne, takie jak porzeczki albo jagody, nie nadają się do tego.

Praktycznie wszystkie warzywa, oprócz cebuli, czosnku, pomidorów i cukinii, można blanszować przed mrożeniem.

Należy je później dokładnie osuszyć, aby po zamrożeniu nie pojawiła się na powierzchni wielka skorupa lodu. Wszystkie zamrażane produkty powinny mieć temperaturę nie wyższą niż pokojowa.

Największy błąd popełniany przy mrożeniu

Największym błędem podczas mrożenia jest wkładanie warzyw, owoców czy mięsa do zwyczajnych torebek foliowych. Zwykłe torby nie są odpowiednie do przechowywania w nich jedzenia w temperaturze poniżej 0 stopni. Torebki takie zaczynają pękać, a jedzenie może się z nich wysypać, przejść różnymi zapachami albo ulec zanieczyszczeniu, przez co może być niezdatne do spożycia.

Produkty możemy wkładać do specjalnych torebek foliowych, które są przeznaczone do przechowywania w zamrażarce. Możemy również używać pojemników plastikowych, na przykład po lodach, o których z góry wiemy, że mogą być przechowywane w niskiej temperaturze.

Pobierz aplikację smaker

Pakowanie

Zazwyczaj mamy nadzieję, że produkty, które chcemy zamrozić, po wyciągnięciu z zamrażalnika będą wyglądały i smakowały tak, jakby były świeżo zerwane z drzewa. Trudno jest osiągnąć taki efekt, ponieważ warzywa i owoce zawierają w sobie bardzo duży wody, która podczas mrożenia zamienia się w kryształki lodu i rozrywa strukturę produktu. Dodatkowo, gdy wszystko włożymy „jak leci" do torebki, to kawałki się ze sobą posklejają i po rozmrożeniu będą wyglądały bardzo nieapetycznie.

Aby zapobiec takiej katastrofie, możemy pokroić w kawałki owoce i warzywa, porozkładać je na tacy i włożyć tak do zamrażalnika. Gdy te zamarzną, można je szybko przełożyć do worków albo pojemników. Dzięki temu się nie posklejają ze sobą.

Zioła, jeżeli chcemy je mrozić, można również zapakować do plastikowych pudełek. Mięso przed zamrożeniem jest dosyć miękkie, więc lepiej, gdy włożymy go do torebki albo położymy na specjalnej tacce.

W typowej zamrażarce znajdują się trzy szuflady. Dobrze jest posegregować mrożone produkty według rodzaju tak, aby nie przeszły zapachem.

Jedzenie w zamrażarce powinno być ułożone dosyć ciasno, aby zaoszczędzić miejsce oraz aby urządzenie działało sprawnie.

Czas przechowywania

Mogłoby się wydawać, że jeżeli zamroziliśmy produkty to mogą one tkwić w stanie zamrożenia po kres świata. Niestety, wszystko ma swoją „datę przydatności do spożycia", nawet jeśli jest prawidłowo zamrożone.

Rodzaj żywności Czas przechowywania
Brzoskwinie, morele 10 miesięcy
Chleb, ciasta 3 - 4 miesiące
Cielęcina 8 miesięcy
Kurczak 10 miesięcy
Mięso gotowane 4 - 6 miesięcy
Mięso tłuste 2 - 3 miesiące
Ryby: dorsz, lin, flądra, łosoś 5 - 7 miesięcy
Truskawki 3 miesiące
Wieprzowina 6 miesięcy
Wołowina 10 - 12 miesięcy

Czego nie mrozić?

Jogurt i majonez po zamrożeniu się zwarzą, jajka staną się gumowate, a grzyby stracą smak. Powinno się unikać mrożenia sałaty, rzodkiewki i ogórków, ponieważ po rozmrożeniu mają bardzo nieprzyjemną konsystencje i są pozbawione smaku.Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Jak rozmrażać?

Mrożone warzywa i owoce można po prostu wrzucić na gorącą wodę, jeżeli chcemy z nich od razu przygotować danie. Jeżeli chcemy je spożyć surowe, należy je zostawić w lodówce, co jakiś czas wylewając wodę, która się z nich zbiera.

Mięso można rozmrozić na dwa sposoby. Możemy zostawić je w lodówce, jednak jest to długotrwały proces. Innym sposobem jest włożenie mięsa do zimnej wody. Wodę należy wymieniać co jakiś czas. Rozmrożone mięso należy bardzo dokładnie umyć i od razu przyrządzać.

Czy można zamrozić po raz drugi?

Nie powinno się zamrażać produktów po raz drugi ze względu na drobnoustroje, które mogły się rozwinąć podczas procesu odmrażana. Błędne jest przekonanie, że podczas mrożenia wszystkie bakterie giną - domowe zamrażarki mogą osiągnąć temperaturę do -25 stopni, przy której bakterie przechodzą tylko w stan uśpienia.

Dlatego dobrym pomysłem jest porcjowanie jedzenia w taki sposób, aby nie wyciągać zbyt dużej ilości, której później się nie użyje.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
15 min
2
Desery Ciasteczka owsiano - kokosowe

Przepis na pyszne, aromatyczne i pożywne ciasteczka owsiano - kokosowe, które...

Odsłon: 347

15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Śniadania, od których nie przytyjesz. Sycą na długo i pomogą nie podjadać

Nie bez powodu śniadanie uznawane jest za najważniejszy posiłek dnia. Ma ono za zadanie nie tylko zaspokoić głód, ale również dodać energii na kole...

6
Informacje Tacos z warzywami i guacamole – szybki obiad w stylu fit

Większość z nas uwielbia jedzenie, które kojarzy się z „grzeszną przyjemnością” – hamburgery, frytki, pizzę czy kebaby. Często jednak omijamy takie...

0
Informacje Dieta dla cukrzyków. Co jeść, żeby cukier był w normie

Dieta odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Odpowiedni dobór produktów spożywczych oraz ich umiejętne łączenie mogą...

15
Informacje Orkiszowa, grochowa, z płaskurki. Co zrobić z nietypowej kaszy manny?

Kasza manna w nowej odsłonie - orkiszowa, grochowa i z płaskurki to nietuzinkowe wersje tego tradycyjnego produktu, które zaskakują swoimi właściwo...

13