Jak się robi sztufadę? Sprawdzone sposoby na smaczne i soczyste mięso!

Sztufada to polski specjał, który świetnie sprawdza się zarówno jako przystawka, jak i danie główne. Występuje on w kilku różnych wersjach i podawany jest z rozmaitymi dodatkami. Jak się robi sztufadę krok po kroku? Poznaj sprawdzone sposoby i wyczaruj ją w zaciszu własnej kuchni!

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Szukasz pomysłu na obiad dla prawdziwego miłośnika mięsa? Na ratunek przyjdzie ci właśnie sztufada! Jest to dość uniwersalne danie, które można przyrządzić na różne sposoby, dzięki czemu szybko się nie nudzi. Wołowina, wieprzowina czy cielęcina to tylko kilka z wielu rodzajów mięs, jakie możesz uwzględnić w swoim przepisie. Jak dokładnie powstaje sztufada? Co to za potrawa i z czym najlepiej smakuje? 

Sztufada – co to za potrawa 

Zanim dowiesz się, jak się robi sztufadę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest ta potrawa. Otóż jest to polskie danie, które przypomina swoim wyglądem francuski specjał bœuf à la mode. Jej nazwa wywodzi się od włoskiego słowa „stufata”, które oznacza „duszone mięso”.  

Oryginalna potrawa przyrządzana jest z wołowiny, jednak do tej pory powstały jej różne odmiany. Jej charakterystycznym elementem jest farsz w postaci słoniny, choć równie dobrze można nadziać ją boczkiem lub/i warzywami. Przekąska ta znakomicie smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Zobacz: Wellington. Stek w cieście francuskim z pieczarkami

Jakie mięso nadaje się do szpikowania 

Sztufada to przysmak, w którym można użyć kilka rodzajów mięs. Zatem jakie mięso nadaje się do szpikowania? Poza wołowiną świetnie sprawdzi się tutaj wieprzowina, cielęcina, indyk, a nawet dziczyzna. Spokojnie możesz uwzględnić w swoim przepisie chudsze kawałki – po obłożeniu lub naszpikowaniu ich słoniną staną się one delikatne i soczyste.  

Jeśli chodzi o konkretne rodzaje mięs, dobrym wyborem będą m.in.: 

  • wołowina – pręga, ligawa, polędwica, 
  • wieprzowina – schab, szynka,
  • indyk – pierś,
  • cielęcina – udziec,  
  • dziczyzna – szynka.  

    Jak naszpikować mięso 

    Sztufadę nadziewa się przede wszystkim słoniną, choć równie dobrym wyborem będzie boczek, cebula, seler, korzeń pietruszki lub marchewka. Jak naszpikować mięso? Jeśli zdecydujesz się na dwie pierwsze opcje, tj. słoninę lub boczek, najlepiej pokroić je w słupki o grubości jednego centymetra, owinąć w folię spożywczą i umieścić w zamrażarce lub lodówce – gdy stwardnieją, łatwiej będzie ci naszpikować nimi sztufadę. Zamierzasz sięgnąć również po warzywa? Zatem pokrój je na mniejsze kawałki i nadziej nimi mięso, nakłuwając je wcześniej nożem. 

    Sprawdź także: Jak piec mięso z indyka, by nie było suche? Te sposoby nigdy nie zawodzą

    Sztufada – jak piec, żeby wyszła idealna? 

    Jeśli chodzi o obróbkę termiczną dania, najlepszym wyborem będzie duszenie, smażenie lub pieczenie. Najbardziej odpowiada ci pieczona sztufada? Jak piec mięso, żeby rozpływało się w ustach? Możliwości jest naprawdę wiele! Możesz umieścić je w rękawie, brytfannie lub naczyniu żaroodpornym, wcześniej nacierając je ulubionymi przyprawami lub trzymając całą noc w marynacie. Czas pieczenia zależy od mięsa, które wybierzesz.  

    Sztufada wołowa  

    Jak wiadomo, sztufada wołowa to tradycyjna odmiana tej potrawy. Aby ją przyrządzić, musisz zaopatrzyć się w sztukę mięsa, słoninę lub boczek, masło, czosnek, mąkę oraz mieszankę ulubionych ziół i przypraw. Realizację przepisu rozpocznij od opłukania i osuszenia wołowiny oraz oczyszczenia jej z błonek. Następnie natrzyj ją posiekanym czosnkiem i wybranymi przyprawami. Tak przygotowane mięso owiń folią spożywczą i umieść w chłodnym miejscu na ok. trzy godziny.  

    Pokrój słoninę lub boczek w słupki i naszpikuj nimi mięso, robiąc w nim wcześniej otwory. Posyp wołowinę mąką i włóż ją do brytfanny z roztopionym masłem. Jeśli chcesz jeszcze bardziej podkreślić jej smak, możesz polać ją odrobiną czystej wódki. Piecz potrawę w temperaturze 220 stopni przez 40-45 minut – w międzyczasie podlewaj ją powstałym podczas pieczenia sosem.  

    Sztufada wieprzowa  

    Masz ochotę na pyszną mięsną przekąskę, ale dysponujesz jedynie wieprzowiną? Sztufada wieprzowa będzie równie smaczna, co ta z wołowiny! Do jej przygotowania potrzebujesz szynki lub schabu, słoniny, bulionu mięsnego, smalcu, aromatycznych ziół oraz soli i pieprzu.  

    Pokrój słoninę w słupki i wstaw ją do lodówki, żeby nieco stwardniała. Opłucz mięso pod bieżącą wodą i osusz je za pomocą ręcznika papierowego. Zrób w nim kilka nacięć i umieść w nich słoninę. Natrzyj wieprzowinę ziołami, przyprawami oraz solą i pieprzem, a następnie podsmaż z obydwu stron na smalcu. 

    Przełóż podsmażone mięso do natłuszczonego naczynia żaroodpornego, podlej bulionem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Obróbka termiczna powinna trwać ok. 90 minut – w trakcie pieczenia podlewaj wieprzowinę bulionem.  

    Sztufada z indyka  

    Delikatna i soczysta sztufada z indyka sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających smakoszy. Niezbędne składniki do jej przyrządzenia to masło, czosnek, zioła i przyprawy, bułka tarta, musztarda, słonina lub boczek, sól i pieprz oraz pierś z indyka.  

    Rozpuść masło, wymieszaj je z czosnkiem, ziołami i przyprawami, a następnie przełóż do rękawa. Pokrój słoninę lub boczek w słupki i wstaw je na jakiś czas do lodówki. Obsmaż pierś z indyka z obydwu stron na dobrze rozgrzanym tłuszczu.  

    Zmiksuj bułkę tartą oraz dowolne zioło – np. natkę pietruszki – i tak powstałą mieszanką posyp wysmarowane musztardą mięso. Zrób w nim wcześniej kilka nacięć i umieść w nich kawałki słoniny. Przełóż pierś do rękawa i piecz w 180 stopniach, do momentu, aż temperatura w jej wnętrzu osiągnie 60 stopni. Zanim zabierzesz się za krojenie mięsa, odstaw je na bok, żeby odpoczęło.  

    Sztufada cielęca 

    Jak się robi sztufadę z cielęciny? Nie jest to nadmiernie skomplikowane, więc poradzą sobie z tym nawet mniej doświadczani kucharze. Sztufada cielęca wyśmienicie smakuje z sosem szafranowym, który wyczarujesz z bulionu, masła, mąki oraz kilku nitek szafranu. Inne niezbędne produkty to udziec cielęcy, korzeń i natka pietruszki, cebula, bulion cielęcy, gałka muszkatołowa, cytryna oraz sól i pieprz.  

    Podgotuj naszpikowane słoniną mięso w lekko osolonej wodzie, a następnie dodaj do garnka warzywa, sok z cytryny, przyprawy oraz bulion i kontynuuj gotowanie przez kolejną godzinę. Po obróbce termicznej odstaw garnek na bok i zaczekaj, aż jego zawartość nieco ostygnie.  

    Przełóż mięso na talerz, pokrój je w plastry i polej sosem szafranowym. Jak go wykonać? Jedyne, co musisz zrobić, to umieścić w rondelku masło wraz z mąką, dodać bulion i mieszać całość do momentu, aż sos zgęstnieje. Na końcu należy dodać do niego szafran i ponownie wymieszać.  

    Sztufada z dzika  

    Jesteś fanem dziczyzny? W takim razie sztufada z dzika to idealna opcja dla ciebie! Planujesz zrobić ją w zaciszu własnej kuchni? Zatem umieść na swojej zakupowej liście szynkę z dzika, słoninę oraz składniki na marynatę, tj. ocet winny, czerwone wino, czosnek, ulubione zioła i przyprawy, cukier oraz sól i pieprz.  

    Wlej do rondelka ocet wraz z winem, dosyp cukier, zioła i przyprawy, a następnie zagotuj i ostudź. Dodaj do marynaty pozbawione błonek mięso i wstaw je do lodówki na co najmniej dwa dni. Pokrój słoninę w słupki i włóż do zamrażalnika.  

    Wyjmij mięso z marynaty, zrób w nim nacięcia i naszpikuj słoniną. Tak przygotowaną dziczyznę obsmaż z każdej strony na patelni i wstaw na 90 minut do piekarnika nagrzanego do 160 stopni.  

    Sztufada – z czym podawać 

    Podczas najbliższego obiadu na twoim stole zagości sztufada? Z czym podawać to danie, żeby zachwycało swoim smakiem? Doskonale sprawdzą się tutaj kasze, warzywa, ziemniaki oraz sos pieczeniowy. Planujesz zaserwować ją na zimno jako przystawkę? Zatem podaj ją w towarzystwie chrzanu lub musztardy. Smacznego!  

    Schab a’la sztufada - hit rodzinnych obiadów

     Schab a’la sztufada - hit rodzinnych obiadów Zobacz przepis

    Jak zrobić sztufadę? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

    Zobacz także:

    Ceny czereśni biją rekordy. Uprawa w domu jest tania i owocna »

    Jak uprawiać ogórki na balkonie? »

    Czy grillowanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia i dla środowiska? »

    Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

    Komentarze

    Ostatnio komentowane przepisy

    60 min
    2
    Ciasta Krakowiak

    Niektóre okoliczności wymagają szczególnej oprawy kulinarnej. Nasze ciasto kr...

    Odsłon: 3456

    60 min
    11
    Śniadania Piankowy omlet japoński

    Ten przepis na omlet powinien znać każdy, kto uwielbia śniadania na słodko. J...

    Odsłon: 850

    15 min
    3

    Polecane artykuły

    Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

    Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

    0
    Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

    Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

    0
    Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

    Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

    19
    Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

    Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

    1