Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
W kuchni często musimy wykazać się kreatywnością, ale z pewnością najchętniej korzystamy ze sprawdzonych i prostych porad.
Te ułatwiają i przede wszystkim skracają czas gotowania, dzięki czemu szybciej możemy cieszyć się upragnionym posiłkiem.
Dzisiaj podsuwamy kilka domowych trików na to, jak skutecznie i szybko zmiękczyć zbyt twarde masło. Taka wiedza przyda się na co dzień!
Sprawdź też: Jak zrobić masło?
Cenne właściwości masła
Choć masło jest bardzo kaloryczne, to zawiera również szereg wartościowych składników odżywczych. Dostarcza witaminy, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. W maśle znajduje się m.in. witamina D, która wspiera budowę kości. U dorosłych zapobiega więc osteoporozie. Z kolei witamina A odpowiada za zdrową kondycję skóry, dobry wzrok i przyspiesza odnowę komórek. Masło to także źródło witaminy K, wykazującej działanie antynowotworowe i wpływającej na gospodarkę wapniową organizmu.
Jest bogate przede wszystkim w kwasy tłuszczowe, które odżywiają organizm i dodają mu energii. Ponadto działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Czy masło jest zdrowe? Choć składa się w większości z nasyconych kwasów tłuszczowych, to jedzone w małych ilościach (jako dodatek do dań) nie powinno negatywnie wpływać na zdrowie.
Zobacz także: Warzywa w maślanym dressingu
Domowe sposoby na zmiękczenie masła
Za chwilę przychodzą goście i chcesz zrobić błyskawiczne ciasto, ale potrzebujesz ciepłego masła? Zapomniałeś wyjąć je odpowiednio wcześniej z lodówki i teraz dziurawisz kromkę chleba, próbując rozsmarować na niej zmarzniętą bryłkę masła? Każdy z nas przynajmniej raz w życiu mierzył się z tymi problemami. Podsuwamy ci proste, domowe sposoby na ekspresowe zmiękczenie masła. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.
Rozdrabnianie masła
Najprostszym sposobem na zmiękczenie masła jest oczywiście odkrojenie małego, potrzebnego np. do rozsmarowania na kanapce, fragmentu kostki i odczekanie zaledwie kilku minut. Po tym czasie powinno być już miękkie i nabrać pokojowej temperatury. Jeśli chcemy przyspieszyć proces, a zależy nam na całej kostce - np. do ciasta - to wystarczy, że pokroimy ją na jak najdrobniejsze kawałki i ponownie, chwilę poczekamy.
Ucieranie lub wałkowanie masła
Do skutecznego zmiękczenia masła możesz też wykorzystać podstawowe kuchenne narzędzia, czyli tarkę lub wałek. Pierwsza metoda to utarcie kostki - ponownie rozdrobnione kawałki szybciej zmiękną w temperaturze pokojowej. Co więcej, swoimi ciepłymi dłońmi przy okazji również ogrzejesz masło. Możesz też wziąć wałek i dwa arkusze papieru do pieczenia, pomiędzy które wkładasz kawałek masła. Postaraj się rozwałkować go na cienki plaster - w takiej postaci również szybciej zmięknie.
Podgrzewanie masła w mikrofalówce
Najskuteczniejszym, ale też najszybszym, sposobem jest oczywiście podgrzanie kostki lub jej fragmentu w mikrofalówce. Nie wolno trzymać go jednak zbyt długo, bo zwyczajnie się rozpuści. Wówczas nie rozsmarujecie go już na kromce pieczywa. Jak długo ogrzewać masło w mikrofalówce? Rób to kilkuetapowo - najpierw nastaw mikrofalówkę na 30 sekund, po czym przewróć kostkę na drugą stronę. Ponownie grzej przez pół minuty i powtórz czynność kilkukrotnie (by ogrzać różne strony masła). Po mniej niż trzech minutach powinno być już miękkie.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Ogrzanie masła na kaloryferze
Choć brzmi to dość abstrakcyjnie, naprawdę polecamy wypróbować tę metodę. Szczególnie, jeśli nie posiadasz mikrofalówki lub nie chcesz wkładać wysiłku w rozpuszczenie masła. Wystarczy, że na kilka minut postawisz talerzyk z kawałkiem masła na rozgrzane kaloryfery. W sezonie zimowym to rewelacyjne rozwiązanie.
Kąpiel wodna lub sauna
To również bardzo efektywne metody. Na czym polegają? Przy kąpieli wodnej będziesz potrzebować garnka z wrzącą wodą oraz miski, którą umieścisz na garnku. Do naczynia wrzuć kostkę masła i przykryj całość pokrywką lub folią. W wyniku podgrzewania, masło szybko się ociepli. Na ogniu trzymaj je jednak krótko i uważaj, bo może całkowicie się rozpuścić!
Z kolei sauna polega na umieszczeniu szklanki lub miski na chwilę we wrzątku, by mocno się rozgrzała. Kawałek masła kładziemy na desce i przykrywamy wyjętym z wrzątku naczyniem. W ten sposób oddaje ciepło, ogrzewając zmarzniętą bryłkę. Wystarczy zaledwie chwila, by masło się roztopiło.
Rozgrzanie noża
Możesz także zdecydować się na zamoczenie noża we wrzątku - w ten sposób szybko odkroisz cienki plasterek masła potrzebny do nasmarowania pajdy chleba.
Sprawdź także: Masło klarowane - co warto o nim wiedzieć?
Zobacz także:
Eliksir zdrowia: Jak zrobić napój z kurkumy? »
Ryby bez smażenia. Jak je przygotować, żeby były zdrowe? »