Fot. brw.pl
Porządek w kuchni w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest urządzona.
Standardowo szafki kuchenne dzielą się na wiszące i stojące, pokryte blatem. Zastanawiając się nad wyborem mebli do kuchni pamiętajmy, aby zapewnić sobie maksymalnie dużo miejsc przechowujących przy zachowaniu dużej powierzchni roboczej (blatu).
W przypadku niewielkich kuchni może to stanowić wyzwanie, ale nie jest zadaniem niewykonalnym. Meble kuchenne dostępne na rynku mają wiele pomysłowych rozwiązań, które potrafią przemienić nawet niewielką kuchnię w wysoce funkcjonalne pomieszczenie.
1) Nie tylko szuflady
Wyciągi podblatowe i kosze cargo to prawdziwy hit ostatnich lat. Koniec z niewygodnymi półkami umieszczonymi pod blatem, do których dostęp jest mocno ograniczony. Każdy, kto miał do czynienia z tradycyjnymi szafkami wie, jak trudno wydobyć patelnię z głębi takiego mebla. Wyciągi mogą mieć szerokość tradycyjnych szuflad, ale dostępne są również opcje o wiele szersze i wyższe. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się jako multifunkcjonalna spiżarnia. Co więcej, wyciągi mogą być uzupełnione o specjalne przegródki i uchwyty tak, aby jeszcze bardziej ułatwić przechowywanie przedmiotów o specyficznych kształtach, jak pokrywki, słoiczki z przyprawami itp.
2) Szafki narożne
Niemal w każdej kuchni pojawia się ten problem: niewygodny kąt pod blatem, do którego trudno się dostać z obu stron. Nowoczesne meble kuchenne w komplecie posiadają szafki narożne wyposażone w tzw. karuzele lub wyciągane wraz z drzwiczkami półki, które w przystępny sposób prezentują zawartość szafki.
3) Wyspa kuchenna
Wbrew pozorom, popularne wyspy to nie tylko rozwiązanie dla przestronnych kuchni. Doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie wystroju kuchni połączonej z salonem. W standardowej wielkości mieszkaniach mogą łączyć w sobie funkcję miejsca do gotowania, jak i wspólnego spożywania śniadań. Dodatkowo umożliwiają umieszczenie dodatkowych szafek nad i pod blatem. A przestrzeń do przechowywania to mniejsze ryzyko nadmiernego gromadzenia przedmiotów na blatach.
Pomysłowe dodatki do urządzonej kuchni
Nie zawsze jednak mamy możliwość urządzenia kuchni od podstaw. Jeśli w najbliższym czasie nie planujemy dużych remontów i wymiany istniejącego zestawu mebli, zawsze możemy naszą kuchnię wyposażyć w dodatki usprawniające zachowanie porządku. Należą do nich:
Relingi
Metalowe pręty w estetycznych barwach pozwalają zmniejszyć ilość przedmiotów stojących na blacie. Dzięki dużej ilości haczyków, koszyków i dedykowanych pojemników, pomagają przechowywać przyprawy, ręczniki kuchenne i najpotrzebniejsze przybory do gotowania. Zamontowanie ich jest proste i możliwe niemal w każdej kuchni.
Wkłady do szuflad i maty
Wkłady z przegródkami to wspaniały sposób do przechowywania sztućców, ale także słoiczków z przyprawami, patyczków do szaszłyków i innych drobnych przyborów kuchennych. Z kolei specjalne kuchenne maty pomagają w zachowaniu czystości w szafkach, łatwo je przetrzeć i poodkurzać. Dzięki nim możliwe jest odświeżenie nawet starszych szafek.
Pudełka na suche produkty
Każdy z nas zna problem rozerwanych opakowań mąki, kaszy czy makaronu. Po pierwsze, są one bardzo nieestetyczne, po drugie, sprawiają problem w przechowywaniu, po trzecie - zagrażają wprowadzeniem się niechcianych lokatorów, jak np. mole spożywcze. Suchy prowiant najlepiej przechowywać w specjalnych plastikowych lub szklanych pudełkach. Oprócz funkcji praktycznej, mogą pełnić one funkcję dekoracyjną: szklane słoje z kaszami i makaronem bardzo dobrze prezentują się na blacie (jeśli np. nasze meble kuchenne nie mieszczą wszystkich produktów spożywczych).
Źródło: materiały prasowe