Spis treści:
Napar z liści laurowych ma dobroczynne działanie na organizm. Liść laurowy, a dokładnie wawrzyn szlachetny znany był już w czasach starożytnych. Roślina ta przywędrowała do nas z rejonów śródziemnomorskich. Szeroko znane są zarówno jego walory smakowe, jak i właściwości poprawiające trawienie. Można zrobić z nich również napar. Jakie właściwości ma herbata z liści laurowych?
Sprawdź także: Nalewka z liści laurowych. Remedium na ból stawów i infekcje
Właściwości liści laurowych
Liście laurowe nie tylko poprawiają smak potraw. Znajduje się w nich także wiele właściwości odżywczych, są źródłem: witaminy C, A, oraz tych z grupy B, a także minerałów, takich jak: żelazo, magnez, wapń, potas, mangan, selen, cynk i miedź. W ich składzie znajdują się także olejki eteryczne, flawonoidy, pektyny i garbniki. Pomagają oczyścić organizm z toksyn, wspierając pracę wątroby.
Ziele to powinno znaleźć się także w diecie osób chorujących na cukrzycę, ponieważ pomaga ono obniżyć poziom cukru we krwi. Co więcej, liście laurowe skutecznie pomagają pozbyć się bólu głowy i migreny. Liście laurowe mają również właściwości moczopędne, dodatkowo wspomagają pracę nerek.
Liście te działają także przeciwbakteryjnie i grzybobójczo. Pomagają organizmowi zwalczać infekcje, dlatego poleca się je do stosowania, podczas wystąpienia przeziębienia i grypy. Korzystnie wpływają również na stany zapalne gardła oraz łagodzą uporczywy kaszel.
Dobrze znane są również ich właściwości wspierające układ pokarmowe. Liście laurowe korzystnie wpływają na trawienie, pomagają radzić sobie z bólami żołądka, a także poleca się je do stosowania osobom, które cierpią z powodu wrzodów.
Można stosować je również zewnętrznie, doskonale radzą sobie ze stanami zapalnymi oraz bólami reumatycznymi stawów. Jeśli nabawisz się infekcji dziąseł lub stanów zapalnych w jamie ustnej możesz zastosować płukankę z liści laurowych.
Jak zrobić herbatę z liści laurowych? Przepis
Do zrobienia herbaty z liści laurowych będziesz potrzebować: około pięciu gramów suszonych liści laurowych oraz wrzątku.
Umieść liście laurowe w kubku, a następnie zalej je wrzątkiem. Pozostaw pod przykryciem przez około piętnaście minut. Następnie przecedź napar. Popijaj herbatę małymi łykami.
Optymalną ilością będzie jedna szklanka (kubek) w ciągu dnia. Kurację należy stosować przez trzy dni, następnie warto zrobić około siedmiu dni przerwy.
Przeciwwskazaniem do picia herbaty z liści laurowych jest ciąża, karmienie piersią, nie powinna być ona podawana również dzieciom. Jeśli stale przyjmujesz leki, a chcesz rozpocząć kurację herbatą z liści laurowych, powinieneś skonsultować to z lekarzem.
Zobacz także:
Grzybowe rekordy z Polski i świata. Okazy-giganty robią wrażenie! »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »