Fot. 123RF
Już od jakiegoś czasu na straganach możemy znaleźć pyszne, wyjątkowo słodkie, krajowe śliwki. W końcu sezon na te owoce trwa w najlepsze, a ich ceny będą jeszcze spadać. Warto więc jak najlepiej wykorzystać tę sytuację, przygotowując różnego rodzaju przetwory i desery. Niezwykłymi pomysłami, jak zawsze, uraczą was nasi użytkownicy.
Jak na nasze zdrowie wpływają śliwki?
Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, co do tego czy warto jeść śliwki, z pewnością uspokoi go ten akapit. Otóż okazuje się, że owoce te zawierają w sobie moc witamin i składników odżywczych. Wśród nich znajdziemy miedzy innymi witaminy A, B, C, E, a także magnez, potas, żelazo, wapń i fosfor. Dzięki nim, śliwki działają kojąco na układ nerwowy, poprawiając nasze samopoczucie i sprawiając, że czujemy się zdecydowanie lepiej. Dodatkowo, owoce te zawierają w swym składzie wyjątkowo zdrowe polifenole, które mają działanie antynowotworowe oraz przeciwmiażdżycowe. Śliwki powinniśmy cenić również za zawarte w nich pektyny, które w wyjątkowy sposób oczyszczają nasz przewód pokarmowy ze zgromadzonego w komórkach tłuszczu i cholesterolu.
Wypróbuj nową wersję aplikacji mobilnej Smaker.pl. Kliknij i pobierz za darmo!
Jak zrobić idealne powidła?
W naszym kraju jednym z najpopularniejszych pomysłów na śliwki są powidła. Ich przygotowanie jest wielką sztuką i wymaga od nas nie tylko cierpliwości, ale również trochę doświadczenia. Pierwsze problemy mogą pojawić się już na etapie wyboru odpowiednich owoców - powinniśmy wybierać tylko te najbardziej dojrzałe, miękkie i bardzo słodkie.
Po umyciu i wypestkowaniu owoców możemy przystąpić do ich smażenia. Najlepiej wybrać w tym celu duży garnek o grubym dnie, który dobrze przewodzi ciepło. Pamiętaj, że podczas przygotowywania powideł liczy się cierpliwość! Śliwki musimy gotować przez kilka godzin na niewielkim ogniu, uważając aby się nie przypaliły. Prawie w ogóle nie trzeba ich mieszać. Jeśli wybierzecie odpowiednio słodkie owoce, nie będziecie też musieli ich dosładzać cukrem.
Gdy wszystkie owoce się rozpadną, a nadmiar soku odparuje, powidła powinny zacząć się zagęszczać. Jak sprawdzić, czy są gotowe? Wystarczy wyłożyć ich niewielką ilość na szklany talerzyk, który na kilka minut umieścimy w lodówce. Kiedy wystygną, będziemy mogli ocenić, czy efekt końcowy nas zadowala. To jak gęste będą powidła zależy już wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań. Gorące przetwory wkładamy do wyparzonych słoików, a następnie pasteryzujemy przez ok. pół godziny. Wówczas możemy mieć pewność, że nasze powidła przetrwają długi czas, a my będziemy mogli się cieszyć ich smakiem o każdej porze roku.
Co jeszcze można przygotować ze śliwek?
Pamiętajmy jednak, że śliwki możemy wykorzystać na wiele innych sposobów. Doskonale wiedzą o tym użytkownicy Smakera, którzy w swoim repertuarze mają wiele ciekawych przepisów. Musicie koniecznie spróbować śliwek w takim wydaniu.
Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Klasyczne przepis na powidła śliwkowe nie zawiera ani długiej listy produktów, ani ciągnącego się w nieskończoność opisu przygotowań. Istotny jest tylko jeden składnik: cierpliwość.
Fot. Renka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
A co powiecie na śliwki w nieco mniej słodkim wydaniu? Naturalny smak tych owoców, doskonale komponuje się kwaśną zalewą. Kto jeszcze nie próbował, niech koniecznie przygotuje je tej jesieni.
Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Śliwki przygotowane w ten sposób mają bardzo ciekawy i intensywny smak, od którego można by się uzależnić. Najlepiej jest przygotować od razu kilka porcji, gdyż po zjedzeniu jednej z pewnością będziecie chcieli sięgnąć po kolejną.
Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Szukaliście idealnego deseru na jesienne wieczory? Ten nada się idealnie. Przygotowanie takich ciasteczek nie wymaga wiele pracy, a efekt jest dosłownie powalający.
Fot. Kibi87 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Myśląc o chłodnych wieczorach, które zbliżają się do nas nieuchronnie, warto przygotować tę pyszną nalewkę. Gdy temperatury spadną poniżej zera, nie tylko nas rozgrzeje, ale także uchroni nas przed katarem i przeziębieniem.
Tekst: Sylwia Cisowska / Smaker.pl