Jak uniknąć sklejania się makaronu przy gotowaniu? fot. 123RF.COM
Dlaczego zamiast zielonego jest... brązowe?
Problem z mało apetycznym kolorem zielonych warzyw, które pod wpływem gotowania tracą niemal całą swoją "zieloność" jest do rozwiązania. Trzeba ograniczyć obróbkę termiczną brukselki czy brokułów do minimum, korzystnie na kolor wpłynie także odrobina sody oczyszczonej. Innym sposobem na blaknące warzywa jest gotowanie ich na parze. I pamiętajmy, im krócej gotujemy warzywa, tym mniej witamin i minerałów z nich tracimy!
Kwaśne na początek
Dodając kwaśne produkty na początku gotowania wydłużamy czas potrzebny do ugotowania pozostałych warzyw, a nawet możemy sprawić, że wszystko pozostanie twarde i potrawa będzie nieciekawa. Przykładem może być zupa szczawiowa, do której szczaw dodajemy dopiero, kiedy pozostałe składniki są już miękkie. Gotowanie utrudniają także ocet czy pomidory. Aby uniknąć tego problemu, kwaśne produkty trzeba dodawać wtedy, kiedy cała reszta jest już ugotowana.
Sklejonemu makaronowi mówimy: Nie!
Książka kucharska: 35 przepisów na różne makarony. Kliknij!
Poniżej dowiesz się, jak ugotować makaron, by się nie sklejał, a w naszej książce kucharskiej znajdziesz świetne przepisy na wykorzystanie tej wiedzy. Szczególnie polecamy makarony z warzywami i w sosie pomidorowym! Wśród przepisów znajdzie się też coś dla mięsożerców.
Jak uniknąć zlepiania się makaronu? Jeśli makaron nie będzie wykorzystywany do sosu, wystarczy odrobina oliwy lub oleju do gotowania. Jeśli chcemy go podać z sosem, do sporego garnka trzeba wlać dużo wody, tak, by makaron swobodnie pływał. Na 100 g makaronu potrzebujemy aż litr wody.
I uwaga: Najlepszy i najzdrowszy jest makaron ugotowany al dente!
Za dużo na patelni
Kiedy smażymy dla całej rodziny albo dla gości, często, aby oszczędzić czas, nakładamy na patelnię więcej niż powinno się na niej znaleźć. Jeśli smażymy z lekką „górką", jedzenie staje się nierówno przysmażone i mniej smaczne niż gdybyśmy rozłożyli smażenie na dwa razy.
Dajmy pieczeni odsapnąć!
Mięso po wyjęciu z piekarnika powinno chwilę odczekać, zanim zaczniemy je kroić. 5 minut później pieczeń będzie smakować jeszcze lepiej.
Z pośpiechem na patelnię
Kolejny błąd wynikający z braku czasu, to wrzucanie na patelnię mięsa czy ryb od razu po wyjęciu z lodówki. Dajmy im dojść do temperatury pokojowej (około 20 minut), zanim nałożymy je na patelnię, a odwdzięczą się głębokim smakiem i równomiernym przysmażeniem.
Eksperymenty z pieczeniem
Często staramy się sprawić, by wykorzystywane przez nas przepisy były zdrowsze, zawierały mniej kalorii lub odpowiadały zawartości lodówki. W związku z tym, zaczynamy ingerować w przepis. Jeśli to przepis na sałatkę czy zupę - wszystko w porządku, powinno się udać. Jeśli jednak planujemy upiec ciasto... No cóż, pieczenie nie jest dobrym miejscem na eksperymenty. Zamiana masła na olej czy cukru na słodzik może skończyć się kulinarną klęską. Lepiej poszukać po prostu innego przepisu.
Rozgrzewanie patelni
Książka kucharska: 30 przepisów na smażone potrawy. Kliknij!
Zobacz, jakie pyszności można stworzyć na patelni. W książce kucharskiej znajdziesz zarówno mięsa, jak i dania wegetariańskie. Wypróbuj, które z nich zasmakują domownikom!
"Na rozgrzaną patelnię wrzuć..." - kiedy czytamy te słowa w przepisie, rzadko zdajemy sobie sprawę, że aby naprawdę rozgrzać patelnię, trzeba poświęcić chwilę. Nie należy nakładać na nią jedzenia, kiedy jest tylko lekko ciepła.
Najlepiej sprawdzić, czy jest już gorąca, wrzucając na nią odrobinę bułki tartej. Dopiero, kiedy bułka lekko skwierczy, nakładamy tłuszcz, rozpuszczamy go (jeśli jest taka konieczność) i podsmażamy jedzenie. Dzięki temu nie powinno przywierać.
Niecierpliwość i...
Podana temperatura pieczenia 180 st. C oznacza, że powinniśmy włożyć nasze ciasto do piekarnika dokładnie wtedy, kiedy będzie w nim już taka temperatura. Czasem wydaje się nam, że wkładając potrawę do piekarnika zanim osiągnie on docelową temperaturę, możemy zaoszczędzić w ten sposób czas, ale tak naprawdę narażamy się na kuchenne niepowodzenie, szczególnie jeśli pieczemy ciasto.
...niepewność przy piekarniku
Zbyt częste otwieranie piekarnika przy pieczeniu może negatywnie wpłynąć na efekt naszych kulinarnych poczynań. Najlepiej otworzyć piekarnik dopiero kilka minut przed końcem czasu pieczenia podanego w przepisie (jeśli wypiek wygląda na gotowy) i szybko sprawdzić np. wykałaczką, czy ciasto jest gotowe. Jeśli będziemy zbyt często i na zbyt długo otwierać drzwiczki, wypiek nam po prostu opadnie.
10 szokujących faktów o jedzeniu. Kliknij!
Anna Wiśniewska/Smaker.pl
Niech żyje makaron!
Jaki olej do smażenia, a jaki do sałatki?