Spis treści:
- Czym jest kocimiętka?
- Właściwości lecznicze kocimiętki
- Jak zrobić napar z kocimiętki?
- Kocimiętka w kuchni
Roślina ta zyskała miano "kociego narkotyku", kiedy pupile wyczują jej zapach rozpoczyna się prawdziwa euforia. Miauczą, zaczynają intensywnie węszyć, tarzać się, w mig stając się największymi pieszczochami. Co ciekawe zapach kocimiętki łagodzi obyczaje nawet najbardziej introwertycznych mruczków.
Podczas gdy kocimiętka przyciąga koty jak magnes, na owady, takie jak muchy i komary działa odstraszająco, dzięki czemu skutecznie pomaga pozbyć się niechcianych insektów. Nie wszyscy wiedzą jednak, że z kocimiętki można zrobić napar, podpowiemy ci, jak go pić oraz jakie są przeciwwskazania do jego spożycia.
Sprawdź także: Wypij przed snem, będziesz spać jak niemowlę. Jak przygotować napar z męczennicy?
Czym jest kocimiętka?
Kocimiętka, po łacinie Nepeta, to roślina z rodziny jasnotowatych, należąca do bylin, występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. Z powodzeniem można hodować ją również w przydomowych ogrodach, kwietnie od maja do pierwszych przymrozków. Można spotkać aż 280 różnych gatunków kocimiętki, występują zarówno rośliny o większych, jak i mniejszych rozmiarach, a także różnych kolorach, od białego, przez różowy, po fioletowy i niebieski. Ma charakterystyczny zapach o nutach cytrusów, przypominający nieco melisę. Jakie są składniki kocimiętki? Najważniejszym z nich jest olejek, nepetalakton, który zawiera między innymi flawonoidy i garbniki.
Właściwości lecznicze kocimiętki
Kocimiętka ma szereg właściwości korzystnie wpływających na zdrowie, działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo, dzięki czemu pomaga zwalcza infekcje. Można stosować ją również podczas przeziębienia czy grypy, ponieważ pomaga obniżyć gorączkę. Ma także działanie przeciwbólowe. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy, pomaga się odstresować oraz ukoić nerwy, a także wykazuje właściwości relaksujące. Napar z kocimiętki pozytywnie działa na układ trawienny, ponieważ pomaga na niestrawność oraz wykazuje działanie wiatropędne.
Roślina ta działanie przeciwutleniające, zawiera cenne antyoksydany, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz ma właściwości przeciwzapalne. Wspiera oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, ponieważ działa moczopędnie. Po napar z kocimiętki mogą sięgnąć również osoby, które borykają się ze zbyt wysokim poziomem "złego" cholesterolu we krwi.
Jak zrobić napar z kocimiętki?
Do kubka wsyp dwie łyżeczki suszu z kocimiętki, zalej go 250 ml wody. Nakryj spodeczkiem i odstaw na 20 minut. Jak pić napar z kocimiętki? Najlepiej spożywać go przed snem, ułatwi ci zasypianie oraz zadziała uspokajająco. Przeciwwskazaniem do picia naparu z kocimiętki może być zażywanie niektórych leków. Dlatego pomysł picia herbatki z kocimiętki warto skonsultować z lekarzem.
Kocimiętka w kuchni
Niektóre gatunki kocimiętki można przemycić w codziennych przepisach, mają lekko gorzkawy, odświeżający smak. Najlepiej używać młodych liści, można dodać je do sałatek, a także podać na ciepło jako dodatek do zup, warzywnych potrawek czy mięs.
Źródła: poradnikzdrowie.pl, aptekaolmed.pl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Usprawni pracę jelit i nerek, pokona wzdęcia. Maleńkie ziarenka skrywają wielką moc »
Domowe sposoby na migrenę. Sprawdź, jakie zioła warto mieć w apteczce »
5 produktów, które uratują zrujnowane zdrowie. Wydasz mniej niż w aptece »