Spis treści:
Dieta kapuściana cieszyła się dużym zainteresowaniem na początku lat dwutysięcznych, opierała się przede wszystkim na spożywaniu kapusty pod różną postacią. Oczywiście monodiety odeszły już do lamusa. Obecnie dietetycy stawiają na różnorodny styl żywienia, zawierający wszystkie potrzebne grupy produktów, czyli węglowodany, białka oraz tłuszcze. Jeżeli jednak nie boisz się eksperymentów, możesz wypróbować koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Napój ten pomoże zadbać o twoje jelita, a nawet przyspieszy proces utraty nadprogramowych kilogramów.
Jakie właściwości ma kiszona kapusta?
Kapusta kiszona, a także sok z kiszonej kapusty cenione są przede wszystkim ze względu na właściwości probiotyczne. W procesie fermentacji uczestniczą bakterie kwasu mlekowego, które doskonale wpływają na mikroflorę jelitową, oraz wspiera odporność organizmu. W kapuście kiszonej obecny jest także błonnik, niezbędny do prawidłowego działania układu pokarmowego. Wspiera trawienie, zapobiega zaparciom, wpływa na sytość po posiłku, oraz przyspiesza przemianę materii, co znacznie ułatwia odchudzanie. Dodatkowo błonnik pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Kapusta polecana jest także osobom, które chcą zadbać o układ sercowo-naczyniowy.
Co więcej, kiszona kapista jest źródłem witaminy C, która ma działanie antyoksydacyjne, pomaga dbać o układ immunologiczny, chroni organizm przed infekcjami, a także jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania żelaza, oraz uczestniczy w syntezie kolagenu. Jedzenie kiszonej kapusty to także sposób na to, aby zadbać o urodę, pozytywnie oddziałuje na kondycję skóry. W kiszonej kapuście jest także witamina A, która pomaga dbać o zdrowie oczu, oraz działa przeciwstarzeniowo. Kiszona kapusta wykazuje również potencjał antynowotworowy.
Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie – przepis
Kiedy zjemy już kiszoną kapustę, z pewnością na dnie słoika pozostanie nam po niej sporo soku, który sprawdzi się jako bazą do koktajlu na odchudzanie. Aby złagodzić jego intensywny smak, dodaj do niego jabłko, oraz dosłodzić go odrobiną miodu. Warto wsypać także odrobinę kurkumy, przyprawa ta wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, ma działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. Ma także właściwości przeciwbakteryjne, dlatego pomaga chronić organizm przed przeziębieniem. Pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, wspomaga pracę trzustki i wątroby.
Poniżej znajdziesz składniki na przygotowanie jednej porcji koktajlu.
Składniki
- 150 ml soku z kiszonej kapusty,
- 1 jabłko,
- 1/2 pomarańczy,
- 2 gałązki selera naciowego,
- 1 łyżeczka miodu,
- 1/3 łyżeczka kurkumy.
Wszystkie składniki umieść w kielichu blendera i zmiksuj na gładką masę. Koktajl będzie gotowy do spożycia.
Źródła: odzywianie.wprost.pl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »
Przyjemnie chrupiące ogórki małosolne. Z tym przepisem wyjdą nawet laikowi »
Likwiduje obrzęki i usuwa nadmiar wody. Dwie zasady są kluczowe »