Grill - temat specjalny

Napar długowieczności z trzech ziół. Codziennie popijają go stulatkowie z "niebieskich stref"

Zachowanie młodego wyglądu, dobrego samopoczucia i witalności to marzenie niejednego z nas. Podstawą jest oczywiście dobrze zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, aktywność fizyczna, oraz odpowiednia ilość snu. Warto również sięgnąć po prozdrowotne napoje. W poniższym artykule znajdziesz przepis na napar długowieczności, sprawdzimy, jak go zrobić, oraz jakie ma właściwości.

Jak zrobić domowy napar długowieczności? | Fot.123RF/Picsel/ Canva Pro

Spis treści:

Zastanawiasz się, jakie tajemnicze składniki znajdują się w naparze długowieczności? Receptura napoju opiera się na ziołach śródziemnomorskich, które wykorzystywane są od czasów starożytnych. Oregano, szałwię i rozmaryn bez trudu znajdziesz w każdym sklepie spożywczym, czy zielarskim. Podpowiemy ci, jak zadbać o zdrowie z domowym naparem długowieczności. 

Sprawdź także: Wystarczy dodać szczyptę do porannej kawy. Zahamuje apatyt i pozwoli szybciej schudnąć

Napar długowieczności – sekret stulatków z "niebieskich stref"

Niebieskie strefy długowieczności to miejsca na świecie, w których ludzie żyją najdłużej. W Europie należy do nich włoska wyspa Sardynia oraz grecka wyspa Ikaria. Długowieczność mieszkańców tych regionów przypisuje się między innymi diecie śródziemnomorskiej, która przez dietetyków uważana jest jako jedna z najzdrowszych, a także spokojnemu stylowi życia, pozbawionego pośpiechu oraz nadmiernego stresu. Dania kuchni śródziemnomorskiej bogate są w warzywa, owoce, ryby, owoce morza oraz oliwę z oliwek. Produkty te doskonale wspierają zdrowie układu sercowo-naczyniowego, pomagają zadbać o prawidłowe ciśnienie, poziom cholesterolu i cukru we krwi, wzmacniają serce i chronią je przed chorobami, np. zawałem. Wykazują również działanie przeciwutleniające, dzięki czemu wspierają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, oraz wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. W śródziemnomorskich potrawach znajdziemy również mnóstwo ziół, zarówno tych świeżych, jak i suszonych. Można wykorzystywać je nie tylko do gotowania, ale i zrobić z nich prozdrowotne napary. Mieszkańcy "niebieskich sfer" często popijają ziołowe napoje zamiast klasycznej kawy, czy herbaty. 

W naparze długowieczności znajduje się między innymi oregano, które przede wszystkim ma doskonały wpływ na układ pokarmowy, wspiera trawienie, pomaga pozbyć się wzdęć i gazów. Polecane jest także w przypadku wystąpienia niestrawności, czy zgagi. Wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, pomaga także w przypadku kaszlu. W oregano obecne są także witaminy A, C, E i K, oraz minerały, potas i cynk. W oregano znajdują się również składniki fenolowe o działaniu antyoksydacyjnym, które nie tylko zapobiegają stanom zapalnym, oraz zmniejszają ryzyko nowotworów, ale i zapobiegają wystąpieniu chorób cywilizacyjnych. Przypisuje się mu także działanie uspokajające. 

Drugim składnikiem naparu długowieczności jest szałwia, wykazuje szereg właściwości korzystnie wpływających na organizm. Ma działanie  przeciwzapalne, antybakteryjne i dezynfekujące. Pomaga w przypadku dolegliwości żołądkowych oraz wspiera pracę wątroby. Szałwia przyczynia się także do stabilizowania poziomu cukru we krwi. 

Ostatnim składnikiem napoju jest rozmaryn, który wspiera układ odpornościowy, zapobiega infekcjom, pomaga w przypadku kataru, czy bólów głowy. Bardzo dobrze działa na trawienie, pomaga na uporczywe wzdęcia, a także ma właściwości zapobiegające chorobie wrzodowej. Podobnie jak pozostałe zioła wykazuje działanie antyoksydacyjne, ma właściwości przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Rozmaryn ma także właściwości rozgrzewające i pobudzające krążenie, wspiera pracę serca, łagodzi bóle mięśniowe i reumatyczne. Pomaga również zadbać o prawidłowy poziom cukru we krwi, oraz wspiera prawidłową pracę wątroby. 

Napar długowieczności – przepis i zastosowanie

Przygotowanie naparu długowieczności jest banalnie proste, zaopatrz się w dobrej jakości suszoną szałwię, oregano i rozmaryn, ten ostatni świetnie sprawdzi się również w formie świeżych gałązek. Do dzbanka wsyp po dwie łyżeczki każdego z ziół i zalej je gorącą wodą, około litr do półtora litra. Odstaw na kilka minut, a następnie przecedź napar. Możesz wlać go do termosu, aby dłużej był ciepły. Popijaj go małymi łykami przez cały dzień. 

Przeciwwskazaniem do picia napoju jest ciąża i karmienie piersią. Nie poleca się go również osobom, które przyjmują leki rozrzedzające krew. 

Źródła: medonet.pl, auraherbals.pl, izielnik.pl, smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Dodaj kilka kropel do jajecznicy. Będzie puszysta jak chmurka »

Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę »

Idealna dla sercowców i osób, które chcą schudnąć. Pij zamiast czarnej kawy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 32

30 min
4
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2