Dania jednogarnkowe

Od trunku korsarzy, po elegancki koktajl goszczący na salonach świata – jak powstało mojito? Kto je wymyślił, kto spopularyzował i kto pijał? I wreszcie – jak poprawnie wymawiać jego nazwę?

Fot. 123RF/Picsel

Zacznijmy od końca - mojito to nazwa latynoska, w związku z czym głoskę „j" wymawiamy jako „h". Poprawnie, przy barze, zamawiamy mo-hi-to, a nie, jak to czasem się zdarza, mo-dżaj-to. A etymologia? Wbrew popularnym wyobrażeniom nie ma nic wspólnego z moskitem. Językoznawcy stawiają na mojo, czyli kubańską przyprawę z limonki lub na hiszpańskie mojadito, czy mojado odnoszące się do wilgoci, sugerujące gwarancję orzeźwienia.


Mojito jest flagowym koktajlem kubańskim, ale jego korzenie sięgają złotej ery piractwa. Legenda głosi, że pierwowzorem mojito jest El Draque - opatentowany w połowie XIX wieku, a nawiązujący do alkoholowego napitku podawanego na łodziach słynnego korsarza Francisa Drake'a. Legenda głosi, że to Richard Drake skomponował pierwszy koktajl na bazie aguardietne, wody ognistej z cukru trzcinowego - czyli nieoczyszczonego rumu, z dodatkiem limonek oraz cukru.


Pierwsze koktajle podawano jako lekarstwo na dyzenterię oraz szkorbut, a skorzystano z mądrości Indian zamieszkujących okolicę Hawany. Gdy aguardiente okazała się skuteczna, zaczęto się nią raczyć dla przyjemności, a na cześć kapitana Francisa Drake'a nazwano koktajl El Draque - czyli smok.


Smok zawitał do Hawany, choć może już tam gościł wcześniej pijany przez niewolników, a w połowie XIX wieku, za sprawą firmy Bacardi i wydestylowania czystego rumu, powstało mojito.

 

Receptura na mojito pojawiła się po raz pierwszy w Podręczniku Barowym Sloppy Joe's w 1931. W 1942 Angel Martinez otworzył słynną La Bodeguita del Medio, gdzie podawano mojito, które podbiło całą Hawanę. To o tym lokalu Hemingway mawiał, że mojito tylko w Bodeguicie (a Daiquiri - w Key West). Inni sławni bywalcy Bodeguity to Brigitte Bardot oraz Nat King Cole. Za sprawą sław, wieść o mojito przekroczyła granice Kuby, dopłynęła do USA i podbiła cały świat.

 

W czym tkwi sekret dobrego mojito?
Składniki:
1 ½ limonki
12 listków mięty pieprzowej
2 łyżki brązowego cukru
65 ml białego rumu
woda gazowana do pełna

 

Mojito przyrządzamy w wysokiej, najlepiej uprzednio schłodzonej szklance. Rwiemy liście mięty, wrzucamy na dno, zasypujemy cukrem, dodajemy kroplę wody mineralnej i pokrojone w ćwiartki limonki. Ugniatamy tłuczkiem barmańskim, aż do pełnego rozpuszczenia cukru oraz uwolnienia aromatu z mięty.

 

Dodajemy rum oraz lód i uzupełniamy wodą mineralną. Mieszamy, dekorujemy gałązką mięty i plastrami limonki. Podajemy ze słomką. Salud!

 

Inne pomysły na mojito? Kliknij!

Więcej koktajlowych inspiracji w darmowej książce kucharskiej. Kliknij!

BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Roladki z chleba tostowego

Chciałam podzielić się z Wami prostym przepisem na pyszne roladki które przyg...

Odsłon: 3982

15 min
17
Dania główne Tradycyjne rolady wołowe

Rolady przygotowałam według przepisu Smaker, są bardzo smaczne, mięsko kruche...

Odsłon: 185

30 min
4
15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Smaczne sałatki z kurczakiem. Idealne na imprezę i do pracy

Sałatka z kurczakiem to nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na szybki posiłek. Idealnie sprawdzi się zarówno na lunch do pracy, jak i na rodzinny...

3
Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8
Ewa gotuje Szybkie dania na każdą okazję. Ewa Wachowicz zachwyca nowymi przepisami

W 527. odcinku programu "Ewa Gotuje" autorka programu zaprezentowała proste i efektowne przepisy, które przygotujecie z łatwo dostępnych i niedrogi...

5