Kulinarne tradycje Polaków

Choć dziś Boże Narodzenie jest obchodzone podobnie w różnych częściach Polski, niegdyś jadłospis wigilijny zależał nie tylko od stanu majątkowego, ale też od regionalnej tradycji. Na Podkarpaciu jadano zupę z siemienia lnianego, a na Pomorzu gotowane węgorze.

Fot. 123RF/Picsel

Typowa kaszubska kolacja wigilijna jest skromna i składa się tylko z trzech dań. Pierwsza potrawa to owocowa zupa, zwana "brzadową". Przyrządza się ją z suszonych owoców: jabłek, gruszek, śliwek, a czasem nawet wiśni, i podaje z zacierkami. Kolejne danie to smażone śledzie z ziemniakami. Do picia podawano kawę zbożową, miętę lub herbatę. Rybacy raczyli się ponadto gotowanym węgorzem z kluskami i śliwkami.

Jakie potrawy goszczą na Twoim stole wigilijnym? Wypowiedz się na Forum!

Jagły i ciastka z amoniakiem

Na Kujawach do przygotowywania wieczerzy wykorzystywano kaszę jaglaną, groch, kapustę, fasolę, grzyby, śledzie, jabłka, orzechy i mak. Podawano zupę z suszonych owoców, barszcz lub zupę grzybową. Ryby najczęściej smażono, a kaszę jaglaną podawano ze śliwkami i cynamonem. Dodatkowo można było skosztować klusek z makiem, ciasta drożdżowego, strucli z makiem, pierniczków i ciasteczek na amoniaku.

Jakie ciasta pieczesz na Święta? Wypowiedz się na Forum!

Podczas Wigilii podawano różne zupy. W Wielkopolsce i na Śląsku na stole zwykle pojawiała się zupa migdałowa i rybna, a w Małopolsce i we wschodnich rejonach Polski - barszcz i zupa grzybowa. Przyrządzano również zupę piwną, a czasem nawet kiszony żur z ziemniakami. Na Podkarpaciu podawano zupę z siemienia lnianego, potrawy z kaszy, suszonej rzepy, czy buraków. Na Mazowszu jako zupę podawano kwas buraczany z całymi ziemniakami, a po spożyciu śledzi i klusek z makiem, można było uraczyć się racuszkami z mąki gryczanej z odrobiną miodu.

Kulebiak i moczka

Na Kresach podawano barszcz z uszkami, gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami, pierogi z kapustą, kulebiak z grzybami i kutię. Typowe śląskie potrawy to makówki i moczka. Makówki, zwane też makiełkami, przyrządza się ze słodkiej masy, składającej się z maku ugotowanego w mleku z dodatkiem cukru lub miodu i bakalii. Masą tą przekłada się warstwy chałki układane w misce, a wierzch zdobi się bakaliami. Podaje się też moczkę, czyli rodzaj półpłynnego deseru, przygotowywanego z miodowego piernika, migdałów, rodzynek, suszonych owoców, orzechów laskowych. Dawniej moczkę gotowano na wywarze z łbów karpi, dziś częściej używa się wody, wina lub piwa.

Niektóre z tych regionalnych potraw przyrządzane są do dziś, inne bardzo rzadko możemy znaleźć na polskich stołach. Na szczęście miłośnicy tradycji dokładają starań, by te potrawy ocalić od zapomnienia, a wraz z nimi - zwyczaje kulinarne dawnych Polaków.

Pobierz darmową książkę z 80 przepisami na Boże Narodzenie!




(Aby pobrać książkę, kliknij prawym klawiszem myszki i wybierz "zapisz element docelowy jako...")


Wykorzystano:

Maria Borejszo, Boże Narodzenie w polskiej kulturze, Wydawnictwo W drodze, Poznań 199

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 22

15 min
1
Dania główne Danie z bobu i młodych ziemniaków

Bób jest u nas bardzo lubiany, więc kiedy nadchodzi pora korzystamy z niego,...

Odsłon: 41

30 min
2
30 min
2
Dania główne jarzynowy torcik

Jarzynowy torcik to kompozycja składająca się z kalafiora, brokuła i marchewk...

Odsłon: 74

>60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

22
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

308
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25