Spis treści:
Nie od dziś wiadomo, że warzywa i owoce są podstawą zdrowej diety. Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska lub wegańska ma korzystny wpływ na wiele obszarów zdrowotnych. Pomaga zadbać o układ krążenia, chroni serce, reguluje ciśnienie krwi, pomaga zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu i cukru we krwi. Wspiera również zachowanie smukłej sylwetki. W poniższym artykule opowiemy ci o przedwojennej diecie jarskiej oraz postaci, która szerzyła jej prozdrowotne działanie, czyli Apolinarym Tarnawskim.
Kim był Apolinary Tarnawski?
Apolinary Tarnawski to lekarz naturalista, urodził się 6 lipca 1851 w Gnojnicach, zmarł w 2 kwietnia 1943 w Jerozolimie. Wykształcenie medyczne odebrał na Uniwersytecie Jagielońskich. Zasłynął niekonwencjonalnym podejściem do medycyny, zajmował się przyrodolecznictwem, co w tamtym czasie w niektórych kręgach kojarzyło się raczej ze znachorstwem. Przede wszystkim skupiał się na propagowaniu diety roślinnej, zalecał również stosowanie głodówek. Do metod stosowanych przez Tarnawskiego należały także: praca fizyczna, gimnastyka i zajęcia ruchowe, chodzenie boso, ekspozycja na słońce, a nawet spanie przy otwartych oknach. Doktor uważał również że spożywanie nadmiernej ilości jedzenia również niekorzystnie wpływa na zdrowie i surowo potępiał obżarstwo oraz nieumiarkowanie w piciu.
Działalność doktora Apolinarego Tarnawskiego
W 1893 roku utworzył lecznicę, która mieściła się pod Kosowem Huculskim. Jednym z głównych założeń placówki było przestrzeganie diety wegetariańskiej, na początku jedynie w niedzielę serwowano dania mięsne, z czasem zrezygnowano również z niego, ograniczano w niej także jajek. Jednym z najważniejszych dań była surówka, w której skład wchodziły warzywa i owoce, oczywiście w wersji niegotowanej.
Pasją doktora było także sadownictwo, uprawiane przez niego owoce nie tylko wprowadzano do jadłospisu pacjentów, brały także udział w konkursach, zyskując uznanie na wystawach w całej Polsce. Przez lata lecznica dostosowywała się do zmieniających się potrzeb kuracjuszy. W 1909 roku przy placówce zostało otwarte Towarzystwo Przyjaciół Zdrowia, którego celem było propagowanie zdrowego i higienicznego trybu życia. Skupiano się tu na zgłębianiu wiedzy na temat zdrowego odżywiania, znaczenia aktywności fizycznej oraz istotności eliminowania wszelkiej maści używek.
Na leczenie u znanego doktora mogły pozwolić sobie przeważnie osoby z rodzin inteligenckich oraz te dobrze wykształcone, między innymi: adwokaci, politycy, urzędnicy, duchowni, inżynierowie, naukowcy, czy artyści. Wśród gości lecznicy znaleźli się: Gabriela Zapolska – aktorka i pisarka, Ignacy Daszyński – polski polityk socjalistyczny, oraz Roman Dmowski – polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych. W 1929 r. doktor wraz z małżonką wydał książkę dotyczącą diety jarskiej pt. „Kosowska kuchnia jarska”, zawarto w niej przepisy, praktyczne porady oraz informacje dotyczące higieny odżywiania.
Źródło: dzikiezycie.pl, Smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Jabłkowe rarytasy od Ewy Wachowicz. Deser ze słoika to jesienny hit »
Majeranek na jesienne bolączki. Stosuj, gdy dokuczają katar i kaszel »
Zapomniane danie jednogarnkowe czasów PRL-u. Sycące i wyborne »