Spis treści:
- Co jeść na śniadanie, żeby schudnąć?
- Śniadanie na odchudzanie – przepis
- Jakie śniadanie jest lepsze – na ciepło czy zimno?
Wiele osób rozpoczynających przygodę z odchudzaniem błędnie sądzi, że diecie odchudzającej zawsze muszą towarzyszyć poważne restrykcje. Podczas gdy podczas procesu utraty zbędnych kilogramów wcale nie musisz chodzić głodny. Wręcz przeciwnie! Odpowiednio skomponowane posiłki uchronią nas przed podjadaniem między posiłkami, które często niweczy nasze efekty. Dietetycy podkreślają, że to, jaki posiłek wyląduje rano na twoim talerzu, ma istotny wpływ na nasze dalsze wybory żywieniowe w ciągu dnia. W poniższym artykule przedstawimy ci, przepis na śniadanie na odchudzanie oraz sprawdzimy, jakie śniadanie jest lepsze – na ciepło czy zimno?
Sprawdź także: Zdrowy i spalający tłuszcz koktajl z octem jabłkowym i grejpfrutem
Co jeść na śniadanie, żeby schudnąć?
Coraz więcej mówi się o przewadze śniadań wysokobiałkowych nad tymi złożonymi głównie z węglowodanów. Pierwszy posiłek w ciągu dnia skomponowany z produktów bogatych w białko oraz pełen zdrowych tłuszczów sprawi, że będziesz dłużej czuł się syty oraz zmniejszysz chęć sięgnięcia po przekąski.
Dlatego zamiast kanapek z pszennego chleba czy owsianki z owocami, lepszą opcją będzie na przykład danie na bazie jajek. Świetnie sprawdzi się jajecznica, szakszuka, a także omlet, do którego świetnie będzie pasował wędzony łosoś czy awokado. Taka kombinacja składników pomoże w stabilizacji gospodarki hormonalnej. Wspomina o tym Żaneta Bogdziewicz, znana na Instagramie jako mamalife_pl, która na swoim profilu z chęcią dzieli się przepisami oraz zaletami diety niskowęglowodanowej. W jednym z postów zaznacza, jak ogromną rolę w procesie odchudzania mają hormony, takie jak: hormon wzrostu, insulina oraz glukagon, wpływają one na utratę zbędnej tkanki tłuszczowej.
Jeśli wstaniesz i zjesz węgle, w Twoim ciele wzrośnie poziom insuliny, która jest antagonistą hormonu wzrostu i glukagonu. A zatem jak jej poziom wzrasta, to spada poziom tych dwóch hormonów i zamiast spalać tkankę, zaczynasz ją gromadzić! I to od rana! - mamalife_pl
Śniadanie na odchudzanie – przepis
Jak przygotowanie śniadanie na odchudzanie? Będziesz potrzebować następujących składników: dwóch jajek, 20 g sera cheddar, garści natki pietruszki, odrobiny chili, soli i pieprzu. Dodatki: 70-100 g wędzonego łososia, pół awokado, 15 g serka śmietankowego, możesz również dodać ulubione warzywa: pomidora, ogórka, paprykę i sałatę.
Do miski wbij jajka, rozbełtaj je widelcem, dodaj starty ser, posiekaną natkę pietruszki i przyprawy, Wszystko wymieszaj. Usmaż z dwóch stron na rozgrzanej patelni. Powstałego omleta posmaruj serkiem śmietankowym, dodaj także plasterki awokado i łososia. Całość zawiń, obok możesz ułożyć sałatkę skomponowaną ze swoich ulubionych warzyw.
Jakie śniadanie jest lepsze – na ciepło czy zimno?
Zastanawiasz się, co jest lepsze, śniadanie przygotowane na ciepło, a może to na zimno? Oczywiście najważniejsze, aby było ono pełnowartościowe oraz złożone z nieprzetworzonych składników. Dodatkowo niektóre produkty wymagają obróbki cieplnej, tyczy się to między innymi jajek. Co ciekawe, ani gorące, ani bardzo zimne posiłki nie będą najlepsze dla naszego zdrowia. Dania przygotowane na gorąco dla wielu osób są smaczniejsze, mają więcej walorów smakowych i zapachowych. Nie będą jednak wskazane dla osób, które borykają się z problemami z układem pokarmowym, na przykład refluksem lub chorobą wrzodową, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać błonę śluzową przewodu trawiennego.
Spotkałeś się ze stwierdzeniem, że podczas jedzenia zimnych posiłków spalamy dodatkowe kalorie? Owszem, spożywanie tego typu dań, wpływa na to, że organizm musi wykrzesać dodatkową energię do jego ogrzania, jest ona jednak jest ona dość znikoma. Z pewnością dzięki tej metodzie nie uzyskasz spektakularnych rezultatów. Jednocześnie u niektórych osób zimne potrawy mogą powodować chęć zjedzenia większej porcji, niż w przypadku dań ciepłych, a jednocześnie podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz niekorzystnie oddziaływać na zęby, są również mniej aromatyczne.
Dlatego najlepszą opcją będzie spożywanie niegorących, ale ciepłych posiłków, lub tych w temperaturze pokojowej, zamiast zimnych wprost z lodówki.
Źródło: instagram.com/mamalife_pl,masterdieta.pl, Smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Najprostsza szarlotka, z którą poradzi sobie każdy. Przepis zdradziła mi koleżanka z pracy »
Może zwiększać ryzyko cukrzycy. Polacy się nim zajadają »
Domowy płyn do mycia podłóg. Na panelach nie zostanie ani jedna smuga »