Ma więcej wartości odżywczych niż sałata, wspomaga trawienie. W ogrodach często traktowana jest jak chwast

Ma tyle samo zdrowych tłuszczów omega-3, co ryby. Choć portulaka pospolita często nazywana jest chwastem, warto się nią zainteresować. Jej duża dostępność oraz szereg właściwości zdrowotnych, które w sobie kryje, powodują, że powinniśmy ją stosować jak najczęściej. Odkryj, co zrobić z portulaki.

Portulaka warzywna (pospolita) to cenne źródło kwasów tłuszczowych omega-3 | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

W Polsce pierwsze wzmianki o tej roślinie pochodzą z XVIII wieku. Portulaka warzywna (pospolita) często brana jest za chwast, bo rośnie niemal wszędzie. Tymczasem jest bogata w witaminy i minerały, dlatego warto używać jej jako jeden ze składników codziennego jadłospisu. Co zrobić z portulaki i jakie dokładnie ma właściwości zdrowotne?

Sprawdź także: W PRL-u była przysmakiem, dziś jest niesłusznie omijana. Kawałeczek szybko zaspokoi ochotę na słodkie

Portulaka warzywna (pospolita) - wygląd i charakterystyka

Portulaka pospolita, inaczej nazywa też portulaką warzywną, to powszechny niemal na całej kuli ziemskiej chwast. Rośnie na polach uprawnych i na przydrożach, ale można ją hodować również w donicach. W Polsce występuje obficie, szczególnie w zachodniej i centralnej części kraju.

Roślina dorasta do ok. 30-40 cm wysokości, ma czerwono-fioletową łodygę i mięsiste, zaokrąglone liście. W okresie kwitnienia widoczne są jasnożółte kwiaty. Często hodowana jest jak warzywo. Głównie ze względu na zawartość witamin, minerałów oraz kwasów omega-3. Stosuje się ją w celach leczniczych i kulinarnych.

Portulaka - składniki odżywcze

Jakie składniki odżywcze ma portulaka? Choć traktowana jest jak chwast, cechuje się naprawdę bogatym składem. Właśnie dlatego nie powinno się o niej zapominać, układając cotygodniowe menu.

Do głównych składników odżywczych portulaki pospolitej zaliczyć można witaminy - roślina dostarcza organizmowi witaminę A, C i te z grupy B. To także bogate źródło minerałów, w tym: magnezu, potasu, żelaza, wapnia, manganu, sodu i fosforu. 

Portulaka bardzo często spożywana jest także ze względu na zawartość antyoksydantów i spore ilości kwasów omega-3 (porównywalne do zawartości tego składnika w rybach). 

Jakie właściwości zdrowotne ma portulaka?

Na właściwości zdrowotne portulaki wpływa przede wszystkim bogactwo składników odżywczych. Roślina wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, czyli redukuje skutki stresu oksydacyjnego, niszczy wolne rodniki i zapobiega starzeniu się organizmu. Ponadto poprawia kondycję serca i całego układu krążeniareguluje poziom glukozy we krwi, a także wzmacnia kości. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

Pomaga również w gojeniu się ran po ukąszeniu czy użądleniu. Co więcej, do głównych właściwości zdrowotnych portulaki można zaliczyć regulowanie pracy układu trawiennego. Pędy portulaki warzywnej zawierają dużo orzeźwiającego soku o lekkim działaniu oczyszczającym. Nie tylko wspomaga ona więc procesy trawienne, pobudzając wydzielanie soków, ale też przyspiesza metabolizm, eliminuje wzdęcia oraz łagodzi nieprzyjemne objawy zgagi i biegunki. 

Zobacz: Afera w holenderskiej armii. Żołnierze uczyli się... grillować

Jak przygotować portulakę?

Nigdy nie wykorzystywałeś tego „chwasta” w kuchni i nie wiesz, jak przygotować portulakę, żeby smakowała najlepiej? Zapamiętaj prostą zasadę - liście przyrządza się prawie jak szpinak, a mięsiste łodygi - jak szparagi. Portulakę można jeść na surowo, w formie dodatku lub ją ugotować.

Jeśli chcesz ugotować portulakę, najpierw dokładnie umyj jej liście, a następnie wrzuć do posolonego i posłodzonego wrzątku. Gotuj tylko przez kilka minut. Możesz też postawić na zblanszowanie liści. 

Co zrobić z portulaki?

Portulaka to jeden z popularniejszych składników kuchni greckiej, więc w wielu daniach wywodzących się z tego regionu świetnie się sprawdzi. Co robić z portulaki? Możesz np. użyć jej do sałatki lub koktajlu, dzięki czemu nabierze oryginalnego, nieco kwaskowego posmaku. To również rewelacyjny dodatek do zup, dań mięsnych i rybnych.

Jeśli z kolei zależy ci na prozdrowotnych właściwościach portulaki, przygotuj domowy napar leczniczy. Wystarczy łyżkę świeżych liści zalać szklanką wrzącej wody, a następnie gotować całość nie dłużej niż przez 15 minut. Napar musi przestygnąć. Stosuj łyżeczkę, maksymalnie trzy razy dziennie.

Sałatka z portulaki

 Sałatka z portulaki Zobacz przepis

Sałatka z portulaką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Kapuśniak z portulaką

 Kapuśniak z portulaką Zobacz przepis

Kapuśniak z portulaką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Portulaka - przeciwskazania

Dla większości osób portulaka jest w zupełności bezpieczna. Nie zaleca się jednak spożywania jej w czasie ciąży i przez osoby chorujące na tzw. syndrom leniwego jelita. 

Przeciwskazaniem do spożycia portulaki są też problemy z nerkami - roślina zawiera kwasy szczawiowe, mogące wzmocnić nieprzyjemne objawy ze strony układu moczowego. 

Zobacz także:

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0
Informacje Jak gotować groch bez namaczania? Zrób z niego brownie, nikt się nie zorientuje

Groch to bardzo wartościowy i sycący składnik, który sprawdza się w wielu różnych daniach. Aby dobrze smakował, należy go odpowiednio ugotować. W j...

4
Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

5
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3