Najlepsze przepisy na ogórki

Mało kto pamięta przepis na tę zupę. Zupa karpielowa wraca na polski stół

W Twoim obiadowym menu królują zupy, jednak rodzina zaczyna narzekać na klasyczne smaki, takie jak pomidorowa, ogórkowa, czy jarzynowa? Zaserwuj im zupę karpielową, której najważniejszym składnikiem jest brukiew. Podpowiemy ci, jakie ma wartości odżywcze i właściwości zdrowotne. W poniższym artykule znajdziesz również przepis na zupę karpielową z dawnych lat.

Jak zrobić zupę karpielową? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dawniej, kiedy brakowało żywności, podstawią wielu potraw stanowiły różnego rodzaju bulwy i warzywa korzeniowe, które długo mogły leżeć w spiżarniach. Przepisy na niektóre z nich przetrwały do dziś, dobrym przykładem może być właśnie zupa karpielowa. Nie wszyscy wiedzą o tym, że pod nazwą karpiel, kryje się zapomniana już nieco brukiew. Pomimo tego, że warzywo to stanowi połączenie rzepy z kapustą, jego smak można określić jako nieco rzodkiewkowy. W tej niepozornej roślinie kryje się wiele właściwości korzystnie wpływających na zdrowie, dlatego warto włączyć ją do swojego jadłospisu na przykład w postaci zupy karpielowi. Podpowiemy ci, jak ją zrobić. 

Sprawdź także: Najlepsze sezonowe warzywo dla cukrzyka i na odchudzanie. Co przygotować z groszku cukrowego?

Co to jest zupa kąpielowa?

Zupa karpielowa to nic innego jak zupa z brukwi, która pochodzi prawdopodobnie z Małopolski, przepis na tę potrawę został zamieszczony w książce kucharskiej "Smaki Przedgórza". Jako że danie to jest zrobione z tanich składników, jedzone było przede wszystkim przez najuboższych. Jednocześnie potrawa była sycąca, dzięki czemu dawała siłę do pracy. Brukiew i ziemniaki stanowiły główne pożywienie w ostatnich miesiącach zimy oraz wczesną wiosną, kiedy na zbiory trzeba było jeszcze poczekać. 

Jakie wartości odżywcze i właściwości ma brukiew?

Brukiew dostarcza wielu wartości odżywczych, jest źródłem witaminy A , tych z grupy B, C, D, E, K, a także substancji mineralnych takich jak: potas, żelazo, siarka, fosfor, i chlor. Pomaga wzmocnić układ odpornościowy i uchronić się przed przeziębieniami. Znajdujące się w niej glukozynolany pomagają w walce z bakteriami, wirusami i grzybami. Dodatkowo spora dawka witaminy C również pomaga chronić organizm przed przeziębieniami i grypą. Ponadto jest źródłem przeciwutleniaczy, wspiera neutralizowanie wolnych rodników, ma właściwości przeciwnowotworowe, a także opóźnia przedwczesne procesy starzenia. Witamina E obecna w tym warzywie nazywana jest witaminą młodości, pomaga zadbać o kondycję skóry, dzięki niej jest jędrna i pełna blasku, zmniejsza również stany zapalne. Ponadto kompozycja witamin i minerałów zawartych w brukwi wpływa również na zdrowe i mocne włosy. 

Roślina ta dostarcza również błonnika pokarmowego, który odpowiada za prawidłowe działanie układu pokarmowego, wspiera trawienie oraz zapobiega zaparciom. Dodatkowo błonnik wiąże się z wodą, dzięki czemu po posiłku czujemy się syci. Danie z błonnikiem mogą więc zmniejszyć ochotę na podjadanie między posiłkami, co ułatwia utratę zbędnych kilogramów. Warto wspomnieć również o tym, że składnik ten reguluje prawidłowy poziom cukru i cholesterolu we krwi. Brukiew jest warzywem niskokalorycznym, dlatego świetnie sprawdzi się na diecie odchudzającej, w 100 g jest jedynie 40 kcal. 

Co więcej, brukiew ma działanie moczopędne, dzięki czemu wspiera usuwanie toksyn z organizmu. 

Zupa karpielowa – przepis z dawnych lat

Do przygotowania zupy kąpielowej, będziesz potrzebować: dwie duże brukwie, dwa litry bulionu, dwie łyżki śmietany, łyżkę cukru, łyżkę mąki, łyżkę masła, a także sól i pieprz. 

Zacznij od umycia, obrania i pokrojenia brukwi w kostkę. Następnie ugotuj ją do miękkości, dodaj do podgrzanego bulionu. Na patelni zrób zasmażkę z mąki i masła, dodaj do zupy i podgotuj. Zahartuj śmietaną, wsyp cukier, dopraw solą i pieprzem. Jeżeli wolisz zupy krem, całość możesz zblendować. 

Źródła: medonet.pl, polaneis.pl. 

Zobacz także:

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Bułeczki z przedziałkiem pszenno-grahamkowe

Bułeczki z przedziałkiem lub bez jak kto woli. Pyszne i sycące, a zarazem mię...

Odsłon: 14

>60 min
2
Dania główne "Leczo" z kalarepą

Pyszna potrawa wegetariańska przypominająca leczo. Pełna warzyw i smaków a gł...

Odsłon: 6

30 min
0
Desery lodowy tort norweski

Lodowy tort to taka większa lodowa kanapka. ;) Jest całkiem łatwy w przygotow...

Odsłon: 39

>60 min
3
15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

2
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26