Najlepsze sezonowe warzywo dla cukrzyka i na odchudzanie. Co przygotować z groszku cukrowego?

Chrupiący, lekko słodki, idealny jako zdrowa przekąska lub dodatek do dań kuchni azjatyckiej, a także świeżej, wiosennej sałatki. Groszek cukrowy to smaczne warzywo, które ma wiele cennych właściwości pozytywnie wpływających na nasz organizm. Sprawdź, kto powinien jeść groszek cukrowy oraz czy można spożywać go w całości.

Dlaczego warto jeść groszek cukrowy? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Groszek cukrowy to warzywo, które powinno znaleźć się w diecie wielu z nas. Między innymi osób odchudzających się, gdyż groszek posiada niewiele kalorii, a szybko można się nim najeść. To warzywo strączkowe uwielbiane przez wegetarian i wegan, a także przez…cukrzyków. W poniższym artykule opowiemy ci, jakie właściwości posiada groszek cukrowy oraz co można z niego zrobić.  

 Sprawdź także: Przestaniesz podjadać, ciśnienie się ureguluje, odchudzanie będzie łatwiejsze. Jedz, gdy jest świeży, możesz zamrozić na zapas

Groszek cukrowy – charakterystyka 

Wyjaśnijmy sobie najpierw jedną rzecz. Czym w ogóle jest groszek cukrowy? Charakterystyka tego warzywa jest dość istotna, gdyż niezwykle często jest ono mylone z groszkiem zielonym. Błędnie. Jak wskazuje nazwa, groszek cukrowy jest odmianą grochu. Co istotne, nie posiada on wyściółki pergaminowej, która znajduje się wewnątrz strąka innych odmian. Dzięki temu można zajadać go na surowo, w całości. Z groszku zielonego jadalne są tylko nasiona.

Młody groszek cukrowy posiada chrupiący i soczysty strąk, który doskonale smakuje w każdej formie – na surowo i w daniach takich jak risotto. Warzywo to pochodzi z Azji Mniejszej, jednak bez problemu można hodować je nawet w przydomowym ogrodzie. Jak odróżnić groszek cukrowy od zielonego? Przede wszystkim posiada on bardziej płaskie strąki, które – inaczej niż w przypadku zielonego groszku – nie pękają w szwach, gdy nasiona są już wyrośnięte i dojrzałe. Jest mniejszy i, jak już wspomnieliśmy, nie posiada wyściółki pergaminowej. 

Groszek cukrowy – wartości odżywcze 

Jest smaczny, sycący, a jednocześnie niskokaloryczny, w 100 gramach groszku cukrowego znajduje się zaledwie 42 kcal. Oznacza to, że spokojnie możecie zjeść dużą porcję groszku i niczym się nie przejmować. Osoby na diecie redukcyjnej nie muszą zatem martwić się o kalorie. W groszku cukrowym można znaleźć również dwa gramy białka – mniej, niż w zwykłym zielonym groszku – oraz 8 gramów węglowodanów i 2 gramy błonnika.

W groszku cukrowym znaleźć można wiele minerałów, takich jak żelazo, cynk, wapń i magnez. Przede wszystkim jednak jest bogaty w potas, który wspiera prawidłową pracę serca. Zawiera witaminę A, odpowiedzialną za prawidłowe widzenie, a także witaminy grupy B i witaminę C. Oprócz tego groszek cukrowy zawiera witaminę E, zwaną witaminą młodości i witaminę K, która chroni przed schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Jak zatem widać, groszek cukrowy to nie tylko pyszny dodatek do diety, ale coś znacznie ważniejszego – zdrowie na talerzu.  

Kto powinien jeść groszek cukrowy? 

Ze względu na niewielką ilość kalorii, groszek cukrowy może być spożywany przez osoby na diecie odchudzającej. Oprócz tego jest to warzywo polecane w diecie cukrzycowej. Dlaczego? Ponieważ posiada on niewielki indeks glikemiczny, wynoszący zaledwie 29 oraz ładunek glikemiczny wynoszący jeden. Niski IG pozwala cukrzykom cieszyć się smakiem słodkiego warzywa bez obaw o podniesienie poziomu glukozy we krwi. Z pewnością groszek cukrowy powinien znaleźć się w diecie osób starszych, które narażone są na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, a także osób borykających się ze zmniejszoną krzepliwością krwi.  

Kto nie powinien jeść groszku cukrowego? 

Niestety groszek cukrowy nie jest odpowiedni dla każdego. Podobnie jak w przypadku zwykłego zielonego grochu, groszek cukrowy może działać wzdymająco, powodować gazy. Dlatego nie zaleca się spożywania go osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego, w tym także na refluks. Oczywiście możliwe jest uwzględnienie groszku cukrowego w swojej diecie w zmniejszonej ilości. Warto skonsultować to ze swoim lekarzem.  

Czy groszek cukrowy je się w całości? 

W przeciwieństwie do groszku zielonego cukrowy nie posiada wyściółki pergaminowej wewnątrz strąku, dlatego spokojnie można jeść go w całości. Co więcej – nie ma konieczności obróbki termicznej groszku tej odmiany. Można jeść go na surowo. Doskonale smakuje jednak także w wersji smażonej czy gotowanej z innymi produktami. 

Co można zrobić z groszku cukrowego? 

Idealnym przykładem dania z groszkiem cukrowym, jest makaron ryżowy z warzywami stir fry. Jak go przygotować? Zacznijcie od obrania dwóch marchewek i pokrojenia ich w cienkie słupki. W podobny sposób pokrójcie paprykę oczyszczoną z pestek. Następnie przygotujcie pora – pokrójcie go na mniejsze kawałki, jednak wzdłuż, nie zaś w talarki. Wszystkie składniki wrzućcie do garnka z rozgrzaną odrobiną oliwy lub oleju ryżowego. Smażcie chwilę, jednak nie za długo. Warzywa mają być chrupiące. W tym czasie przygotujcie makaron ryżowy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

W szklance lub kubku wymieszajcie ze sobą 4 łyżki sosu sojowego, jedną łyżeczkę sosu rybnego, łyżeczkę srirachy, 30 mililitrów ciepłej wody z łyżeczką miodu oraz sok z połowy cytryny. Wszystko wlejcie do garnka z warzywami. Dodajcie makaron i umyty groszek cukrowy. Mieszajcie przez chwilę, by makaron przeszedł sosem. Na talerzu posypcie danie grubym posiekanym szczypiorkiem, posiekanymi orzechami ziemnymi lub sezamem.  

Świetnie smakować będzie również letnia sałatka. Można zmieniać jej skład wedle uznania, korzystając z tych produktów, które są obecnie na rynku. Doskonale jednak smakować będzie z cukinią, roszponką i pomidorkami koktajlowymi, a także granatem, który doda sałatce chrupkości i słodyczy pomieszanej z kwasowością. Jeśli chcecie, możecie podawać sałatkę z grillowaną piersią kurczaka. Koniecznie jednak przygotujcie do niej dressing, najlepiej prosty winegret, który nie przyćmi smaku groszku i innych składników.  

Sprawdź, jakie dnia z groszkiem cukrowym przygotowali nasi użytkownicy.

1. Młody groszek cukrowy

 Młody groszek cukrowy Zobacz przepis

Młody groszek cukrowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka z groszkiem cukrowym

 Sałatka z groszkiem cukrowym Zobacz przepis

Sałatka z groszkiem cukrowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sałatka z groszkiem cukrowym i szparagami

 Sałatka z groszkiem cukrowym i szparagami Zobacz przepis

Sałatka z groszkiem cukrowym i szparagami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Sałatka z ziemniakami i groszkiem cukrowym

 Sałatka z ziemniakami i groszkiem cukrowym Zobacz przepis

Sałatka z ziemniakami i groszkiem cukrowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Risotto z groszkiem cukrowym i miętą

 Risotto z groszkiem cukrowym i miętą Zobacz przepis

Risotto z groszkiem cukrowym i miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Azjatycka sałatka z groszkiem cukrowym

 Azjatycka sałatka z groszkiem cukrowym Zobacz przepis

Azjatycka sałatka z groszkiem cukrowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Risotto na piwie z groszkiem cukrowym

 Risotto na piwie z groszkiem cukrowym Zobacz przepis

Risotto na piwie z groszkiem cukrowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Orientalna zupa z groszkiem cukrowym

 Orientalna zupa z groszkiem cukrowym Zobacz przepis

Orientalna zupa z groszkiem cukrowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Makaron z kurczakiem i groszkiem cukrowym

 Makaron z kurczakiem i groszkiem cukrowym Zobacz przepis

Makaron z kurczakiem i groszkiem cukrowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Tajska zupa z krewetkami i groszkiem cukrowym

 Tajska zupa z krewetkami i groszkiem cukrowym Zobacz przepis

Tajska zupa z krewetkami i groszkiem cukrowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Curry z kurczakiem i groszkiem cukrowym

 Curry z kurczakiem i groszkiem cukrowym Zobacz przepis

Curry z kurczakiem i groszkiem cukrowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4