Fot. 123RF/Picsel
Zielony groszek przybył do nas z Azji, jest rośliną jednoroczną, a jego plony zbierane są na przełomie czerwca oraz lipca i tylko w tym okresie można jeść go na surowo. Po tym czasie najlepiej korzystać z mrożonego produktu.
Należy do rodziny roślin strączkowych, a te jak wiadomo są bogatym źródłem białka i błonnika. Tylko w 100 g tych zielonych ziarenek znajdziemy 6,5 g białka i 4,3 g błonnika, który korzystnie wpływa na nasz organizm. Przede wszystkim reguluje pracę układu pokarmowego i jelit, a także, co ważne dla osób dbających o linie, wspomaga odchudzanie. Warto wiedzieć, że podczas stosowania jakiekolwiek diety możemy narazić nasz organizm na niedobór wielu witamin i minerałów, na szczęście zielony groszek ma ich pod dostatkiem.
Bogactwo witam i minerałów
Groszek to nieocenione źródło witamin z grupy B, które odpowiedzialne są w głównej mierze za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zawdzięczamy im także dobre samopoczucie oraz sprawność intelektualną.
Dzięki witaminie B2 zawartej w zielonym groszku pochwalić możemy się pięknymi i zdrowymi paznokciami, włosami oraz nieskazitelną skórą. Bierze ona także udział we wzmacnianiu odporności naszego organizmu i wzroku.
Niacyna zwana popularnie witaminą B3 pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL we krwi oraz zmniejszyć produkcję trójglicerydów (kwasów tłuszczowych, których nadmiar może powodować wiele schorzeń układu krwionośnego), w zamian za to pozwala podnieść poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi.
Kolejną witaminą, jaką znajdziemy w groszku jest witamina B6, doskonale łagodzi wszelkie skurcze mięśni, zwłaszcza dokuczliwe nocą drętwienie rąk czy nóg.
Zielone ziarenka bogate są również w witaminy K, A oraz C. Są one znakomitym budulcem kości, wpływają na ich prawidłowy rozwój i wzrost, a także przeciwdziałają osteoporozie i zapaleniu stawów.
Oprócz witamin, groszek to bogactwo potasu, magnezu i żelaza, stąd jego spożywanie zalecane jest kobietom w ciąży.
Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.
Nigdy więcej smutku!
Doskonale wiemy, że dobrze zbilansowana dieta wpływa znakomicie nie tylko na nasz wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie psychiczne. Niedobór określonych witamin, minerałów, czy pierwiastków może powodować rozwój wielu chorób.
Dla przykładu, kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu York i Szkoły Medycznej Hull York w przeprowadzonych przez siebie badaniach udowodnili, że niedobór kwasu foliowego w organizmie może przyczynić się do zwiększa szans zachorowania na depresję. Dlatego do naszego jadłospisu powinniśmy włączyć wszystkie te produkty, które dostarczą nam odpowiednią jego ilość, najlepiej niech będą to zielone warzywa takie jak brokuł, bób, brukselka i zielony groszek.
Przeciwutleniacze do walki z rakiem
Antyoksydanty potocznie zwane przeciwutleniaczami są to związki roślinne, które wspierają mechanizmy obronne komórek, mają za zadanie rozbijać wolne rodniki - główną przyczynę powstawania chorób nowotworowych. Najwięcej antyoksydantów mają zielone warzywa i owoce.
Podobno wystarczy przyjmować 2 mg dziennie polifenoli (organiczne związki chemiczne wykazujące silne działanie przeciwutleniające), aby zapobiec rozwojowi raka żołądka. Dla przykładu pół szklanki zielonego groszku to aż 5 mg tych związków!
Zielony groszek, zarówno świeży jak i mrożony zawiera mnóstwo odżywczych składników i minerałów, dlatego powinniśmy jeść go jak najczęściej niezależnie od wieku. Jest to tym prostsze, że z tej rośliny możemy wyczarować mnóstwo fantastycznych potraw, które są nie tylko smaczne i zdrowe, ale przede wszystkim błyskawiczne w przygotowaniu.