Spis treści:
- Bób - wartości odżywcze
- Jakie właściwości zdrowotne ma bób?
- Czy bób można jeść ze skórką?
- Kto nie powinien jeść bobu?
- Jak gotować bób?
- Co przygotować z bobu?
Bób to roślina jadalna, używana w wielu kuchniach świata i uprawiana jako warzywo. Jej owoce to kilkunastocentymetrowe strąki, które zawierają od dwóch do pięciu nasion. To właśnie te ziarna kupujemy w sklepie - najczęściej są koloru jasnozielonego lub brunatnego. Sezon na bób zaczyna się w połowie czerwca i trwa do sierpnia, jednak już pod koniec maja czasem można znaleźć go na warzywnych targach. Dowiedz się, jakie właściwości zdrowotne ma bób i co tak właściwie można z niego przygotować.
Bób - wartości odżywcze
Choć wielu Polaków zajada się bobem od razu, gdy pojawi się w sklepach, to niewiele już potrafi powiedzieć, czy bób jest zdrowy. Wartości odżywcze bobu, który został ugotowany, z pewnością tylko upewnią miłośników, że to bardzo cenny składnik diety. Co się w nim kryje?
100 gramów to ok. 110 kilokalorii. Bób dostarcza organizmowi białko, węglowodany, błonnik pokarmowy oraz antyoksydanty. Cechuje się bogatą zawartością witamin, w tym A, C i K oraz tych z grupy B. To także źródło minerałów, m.in. wapnia, żelaza, magnezu, potasu, fosforu i cynku.
Jakie właściwości zdrowotne ma bób?
Zanim dowiesz się, co przygotować z bobu, sprawdź jego właściwości i odkryj, kto powinien jeść bób w codziennej diecie. Możliwe, że znajdziesz się w grupie osób, dla których warzywo jest zalecane. Wykazuje ono prozdrowotny wpływ niemal na cały organizm, przede wszystkim zmniejszając cholesterol czy wspierając w walce z anemią.
Jakie właściwości zdrowotne ma bób? Ze względu na zawartość zarówno żelaza, jak i witamin z grupy B, wspiera w walce z niedokrwistością, pobudzając organizm do produkcji czerwonych krwinek. Może być też więc alternatywą do mięsa (nie tylko ze względu na żelazo, ale też białko w składzie), co szczególnie ucieszy wegetarian i wegan.
Co więcej, bób sprawdzi się też dla osób cierpiących na choroby układu krążenia, nawet nie dzięki zawartości potasu, a raczej z powodu braku niezdrowych tłuszczów i dużej dawki sodu w składzie. Błonnik pokarmowy wpłynie dodatkowo na zmniejszenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. To z kolei pośrednio wpłynie na obniżenie ciśnienia krwi.
Bób jest także wskazany w diecie odchudzającej. Zapewnia uczucie sytości na dłużej, więc zmniejsza chęć na podjadanie pomiędzy posiłkami. Błonnik przyspiesza także przemianę materii i reguluje pracę jelit.
Zobacz: Nie dostał wegetariańskiego posiłku. Pasażer zaatakował załogę samolotu
Kto powinien jeść bób?
Właściwości bobu wpłyną korzystnie na wiele osób, jednak kto powinien jeść bób w szczególności? Wiesz już, że pozytywnie działa na układ krążenia, dlatego wszyscy z chorobami serca powinni się nim zainteresować. Jeśli planujesz zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, to również warzywo dla ciebie. Anemicy, a także wegetarianie i weganie także powinni sięgać po bób - dostarczy im niezbędnych witamin i minerałów.
Kto jeszcze powinien jeść bób? Jego regularne spożywanie zalecane jest także w chorobie Parkinsona, ponieważ poprawia sprawność ruchową pacjentów. Nawet niektóre leki stosowane przy tej chorobie produkowane są na bazie bobu, który jest źródłem lewodopy. Substancja przenika z krwi do mózgu i jest przetwarzana w brakującą dopaminę (czyli neuroprzekaźnik odpowiedzialny za przesyłanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi).
Czy bób można jeść ze skórką?
Nie wiesz, jak przygotować bób? Warzywo zjesz zarówno na surowo (po wyjęciu ze strąków), jak i po ugotowaniu. Czy bób można jeść ze skórką? Tak, świeży lub po obróbce termicznej, nadaje się do spożycia także z naturalną osłonką. Nie musisz się obawiać o smak łupin, gdy warzywo jest młode, natomiast w przypadku starszego bobu - warto zdjąć skórkę, która po prostu może już nie być tak apetyczna.
Kto nie powinien jeść bobu?
Przede wszystkim grupą osób, które nie powinny jeść bobu, są cukrzycy. Indeks glikemiczny warzywa jest wysoki i wynosi IG=80 (IG surowego bobu = 40), dlatego nie będzie wskazany dla diabetyków. Z tego samego powodu, bób stanowi zbyt duże obciążenie dla osób z chorobami trzustki.
Co więcej, przeciwwskazaniem do spożywania bobu są także refluks oraz skłonność do wzdęć - to ciężkostrawne warzywo, które dodatkowo spotęguje nieprzyjemne dolegliwości. Warzywo jest szczególnie niebezpieczne dla chorych na fawizm (tzw. chorobę bobową), czyli schorzenie genetyczne wynikające z niedoboru enzymu G6PD. Jedzenie bobu wywołuje reakcję organizmu, prowadzącą do rozpadu czerwonych krwinek (hemolizy), co zagraża zdrowiu i życiu.
Jak gotować bób?
Zapamiętaj, że podstawową zasadą dotyczącą tego, jak gotować bób, jest krótki czas przyrządzania. Choć najzdrowszym sposobem na obróbkę bobu jest przyrządzenie go na parze, wciąż większość osób woli go ugotować. Młode warzywo wymaga maksymalnie 15 minut gotowania we wrzątku, natomiast starsze, twardsze okazy, mogą potrzebować nieco więcej.
Jak gotować bób? Na początku dokładnie go przepłucz dokładnie w zimnej wodzie. Odrzuć wszystkie sztuki, które mają na sobie widoczne skazy, jak plamki. Następnie przełóż do garnka i zalej wodą, której powinno być dwa razy więcej niż bobu. Dodaj cukier i sól. Poczekaj, aż warzywo zmięknie, a jego skórka stanie się pomarszczona. Uważaj jednak, aby go nie rozgotować.
Co przygotować z bobu?
Bób można jeść na surowo lub po ugotowaniu. Nie trzeba, ale można mu zdjąć skórkę. To uniwersalny składnik kuchenny, który może być bazą naprawdę wielu pysznych dań obiadowych lub kolacyjnych. Tym bardziej że bez problemu możesz go zamrozić. Pamiętaj, że będzie wspaniałą przekąską, bez żadnych dodatków. Jeśli jednak marzy ci się sycąca, pełna smaku potrawa, zainspiruj się przepisami.
Co przygotować z bobu? Najprostszymi daniami będą z pewnością sałatka lub makaron. Możesz tutaj zaszaleć z ulubionymi składnikami, dodając np. kurczaka, cebulę, czosnek, rukolę, sos pomidorowy czy grubą pastę. Warzywo będzie też bazą do stworzenia apetycznej pasty kanapkowej. Hummus z bobu możesz przechować w słoiczku na później.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wypróbował przepis na danie obiadowe z bobem. Wystarczy, że składnik podasz z rybą lub jako element pysznego kaszotto czy zupy - to naprawdę świetne połączenie. Możesz też przygotować niecodzienny farsz z bobu do pierogów, zapiekankę, tartę lub nawet quiche, zupełnie jak koronacyjną potrawę króla Karola III.
1. Pasta z bobu do chleba
Zobacz przepisPasta z bobu do chleba / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Bób z masłem, czosnkiem, koperkiem i pietruszką
Zobacz przepisCo przygotować z bobu? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Bób z boczkiem i jajkiem
Zobacz przepisBób z boczkiem i jajkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Sałatka z bobem i tuńczykiem
Zobacz przepisSałatka z bobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Młody bób z masełkiem
Zobacz przepisMłody bób z masełkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Bób z wędzoną papryką i rozmarynem
Zobacz przepisCo przygotować z bobu? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
13. Makaron z wołowiną i bobem
Zobacz przepisMakaron z bobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
14. Zapiekanka z bobem i ziemniakami
Zobacz przepisZapiekanka z bobem i ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »
Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »
Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »