Fot. 123RF/Picsel
Ile kosztuje bób? O tej porze roku pół Polski zadaje sobie to pytanie, skrzętnie porównując ceny na straganach i w sklepach spożywczych. Niestety, wiele wskazuje na to, że w tym roku przyjdzie nam zapłacić za niego więcej niż zwykle.
W poprzednich latach, w szczycie sezonu, kilogram bobu mogliśmy kupić za kilka, maksymalnie kilkanaście złotych. Niestety, z powodu suszy oraz problemów wywołanych przez epidemię koronawirusa, ceny bobu poszybowały w górę. Wiele osób przyznaje, iż tak wysokich stawek jeszcze nie widziało. Za kilogram bobu musimy zapłacić obecnie około 40-50 zł. Ceny mogą nieco spaść, ale nic nie wskazuje na to, abyśmy mogli kupić w cenach, do jakich przywykliśmy.
Kto nie może jeść bobu?
Bób, pomimo wielu swoich zalet, nie powinien być spożywany przez wszystkich. W szczególności powinni na niego uważać diabetycy. Ugotowany bób posiada wysoki indeks glikemiczny, który wynosi aż 80.
Warzywo to nie jest wskazane również dla osób cierpiących na problemy z układem pokarmowym, ponieważ powoduje wzdęcia i nadmierną produkcję gazów w jelitach.
Osoby z dną moczanową także powinny ostrożnie sięgać po bób, ze względu na zawartość puryn, które sprzyjają powstawaniu kamieni na nerkach.
Jak gotować bób?
Zazwyczaj bób jadamy w formie najprostszej - gotując go w osolonej wodzie, ze szczyptą cukru, zajadając wprost z miski, łuskając ze skórek. Aby w pełni docenić smak bobu, należy unikać rozgotowania jego ziarenek. Wystarczy około 15 minut, aby zmiękły i nie straciły koloru ani właściwości zdrowotnych.
Należy pamiętać, że bobu nie powinno się jeść na surowo, gdyż w ten sposób możemy nabawić się problemów żołądkowych. Jeśli chcesz uniknąć wzdęć, po spożyciu gotowanego bobu, koniecznie dodaj do garnka czomber, ziarna kopru lub majeranek.
Bób inny niż zwykle
Bób możemy także upiec. Wystarczy, że świeże ziarna wymyjemy, osuszymy, a następnie rozsypiemy na wyścielanej pergaminem blasze i włożymy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 10 minut. Innym sposobem jest usmażenie bobu po prostu na patelni. W obu przypadkach możemy go dowolnie doprawić - ostrą lub słodką papryką, oregano, tymiankiem czy czosnkiem. W ten sposób podamy starą, dobrą przekąskę, ale w zupełnie nowym wydaniu! Bób może też trafić na ruszt - ale w strączkach, uprzednio natartych oliwą z ziołami.
Inne pomysły na bób? Przede wszystkim sałatki - wystarczy dodać do nich ugotowany, wyłuskany bób i gotowe. Ziarna można dodać także do makaronu, w towarzystwie oliwy z oliwek, czosnku, świeżej pietruszki, bazylii i odrobiny pepperoni. Z bobu można też zrobić pesto - doprawiając podobnie, czosnkiem i ziołami, a następnie miksująca n z oliwą. Eleganckie śniadanie z bobu? Proszę bardzo! Wystarczy nam grzanka, kilka liści rukoli, jajo gotowane w koszulce i ziarna gotowanego bobu. A w deszczowe dni humor poprawią nam kopytka z bobu. Wystarczy, że ugotowane ziarna rozgnieciemy i wyrobimy z nich ciasto - łącząc je z mąką pszenną i jajkiem.
Co jeszcze można zrobić z bobu? Skorzystaj ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników. Oto niektóre z ich propozycji.
Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Bób z boczkiem i pietruszką
Fot. Oldfork na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Zmaminegozeszytu na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Fafiatko na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Mariwanna na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. AnkaGotuje na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. GojaSM na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Fafiatko na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Risotto z bobem i pomidorami
Fot. Wjosna na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Rzelkazg na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie