Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Walory zdrowotne mięsa od bardzo dawna są przedmiotem dyskusji i wielu kontrowersyjnych poglądów. Dla jednych to cenne i podstawowe źródło niezbędnych składników odżywczych, inni przypisują mięsu odpowiedzialność za występowanie chorób cywilizacyjnych, a są i tacy, którzy dostrzegają w nim produkt uzyskany z bestialskiego zabijania zwierząt.

Fot. 123RF/Picsel

Tak czy siak, o mięsie wiemy niestety dość mało - spożywamy tylko niewielką część jego gatunków, a warto pamiętać, że gawron też może być smaczny, a wielbłąd soczysty!

Smaczny jak jeż?

Mało kto wie, że Romowie mieszkający w Wielkiej Brytanii za przysmak uważają pieczone mięso z jeża. Twierdzą, że smakiem przypomina pieczoną wieprzowinę. Aby uzyskać lepszy efekt oblepiają mięso glinianą papką, a następnie nabite na patyk opiekają ze wszystkich stron nad ogniskiem.

Gulasz z kangura

Australijczycy potrafią przyrządzać wyśmienity gulasz i zupę z ogona kangura. Natomiast mieszkańcy środkowej części tego kontynentu jako rarytas serwują na stół pieczone bądź gotowane tylne łapy zwierzęcia.

Sposób na krakanie?

Staroangielska kuchnia posiada w swoim menu placek z gawronów. Obecnie tego typu danie można spróbować jedynie na wsiach pod warunkiem, że któremuś z mieszkańców puszczą zbytnio nerwy i odstrzeli kilka krakających ptaków, a małżonka posiada gdzieś zapisany przepis swojej prababki. Do spożycia nadają się jedynie filety z piersi, gdyż reszta w smaku jest dość nieprzyjemna, a nawet gorzka.

Garb wielbłądzi po arabsku

Wielbłąd to dla araba nie tylko zwierzę, na którego grzbiecie się podróżuje, ale także źródło wspaniałego mięsa. Smakosze wielbłądziny niezwykle cenią sobie odpowiednio przyrządzone nogi młodego osobnika oraz garb. Cała reszta także nadaje się do spożycia. Mięso przed pieczeniem najczęściej poddawane jest dłuższemu marynowaniu, a po przyrządzeniu serwowane z sosem winegret.

Iguana nie tylko do terrarium...

W środkowej i południowej Ameryce, a także na wyspach Nowej Gwinei, miejscowi kucharze uznają za niezwykle smaczną potrawę smażone bądź pieczone mięso iguany ( jest to duża jaszczurka). Najczęściej wykorzystuje się w tym celu ogon zwierzęcia. Innym przysmakiem serwowanym przez tamtejszych mieszkańców jest smażona pirania lub pieczony kajman.

Wegatarianie kontra mięsożercy

W dyskusjach na temat wartości odżywczej mięsa, podkreśla się często, że wegetarianie nie spożywający go na codzień cechują się bardzo dobrym stanem zdrowia. Lecz z drugiej strony nie ulega jednak wątpliwości, iż wiele osób spożywających regularnie mięso również zachowuje pełnię zdrowia i witalności. Wybór diety, czy to bezmięsnej czy tej opartej na białku pochodzacym z produktów zwierzęcych jest raczej indywidiualnym wyborem i zależy tylko od naszych preferencji. Jeśli decydujemy się na dietę mięsną, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

1. Kupujmy i gotujmy z rozmysłem!

Gdy wybieramy w sklepie mięso, musimy pamiętać o jego kaloryczności, oraz o tym, iż poszczególne jego rodzaje znacznie różnią się od siebie. Możemy "zaoszczędzić" wiele kalorii wybierając chude mięsa zamiast tłustych a także przygotowując je bez dodatku tłuszczu lub z niewielkim dodatkiem oliwy.

Na zdrowie wyjdzie nam wybór sposobu przygotowania, np. jeśli mięso poddamy gotowaniu, duszeniu, bądź pieczeniu, unikając smażenia i związanych z tym dodatkowych kalorii. Dla porównania - porcja 10 dag chudego ugotowanego mięsa dostarcza ok. 100 kcal, taka sama ilość tego mięsa, gdy zostanie z niej zrobiony smażony, kotlet panierowany ma ok. 350 kcal. Warto wybierać chude mięso również dlatego, iż zawiera ono znacznie mniej nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu. Warto wiedzieć, iż szczególnie dużo niebezpiecznego cholesterolu zawierają podroby (wątroba, nerki, serca).

2. Byle z umiarem?

Mięso jest przede wszystkim dobrym źródłem wysokowartościowego białka, a także żelaza, cynku oraz witamin z grupy B, przede wszystkim witaminy B1, B2, niacyny (wit. PP), witaminy B12. Należy mieć świadomość, że zbyt duże spożycie tych cennych składników jest również niepożądane, nawet potencjalnie niebezpieczne!. Przykładowo: duże spożycie białka obciąża nerki nadmierną pracą co może prowadzić do różnego typu zaburzeń gospodarki wodnej organizmu oraz chorób nerek. Dlatego tak istotny jest umiar w spożyciu - to bez wątpienia jedna z najważniejszych zasad zdrowego żywienia.

3. Urozmaicajmy naszą dietę

Poszczególne gatunki mięsa zawierają witaminy i składniki mineralne w różnej ilości, dlatego wybieranie różnych gatunków pozwala urozmaicić naszą dietę. Zwiększa przy tym możliwość dostarczenia organizmowi wielu niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. Aby dieta była zbilansowana, mięso, w tym również drobiowe, powinno się jeść kilka razy w tygodniu, natomiast 2 razy w tygodniu poleca się zastąpienie go tłustymi rybami morskimi. Ponadto warto zainwestować w kupno dobrej oliwy z oliwek lub oleju do smażenia, dzięki temu możliwe jest uniknięcie zbyt dużego spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych.

4. Z warzywami zdrowiej!

Najzdrowszym modelem żywieniowym w Europie jest tradycyjna dieta śródziemnomorska. Mięso w tejże diecie często przygotowuje się z dodatkiem różnorodnych warzyw oraz odpowiednich przypraw, które wzbogacają potrawy w witaminy, składniki mineralne i flawonoidy. W diecie śródziemnomorskiej do przyrządzania mięsa używa się także świeżych ziół, co powoduje ograniczenie spożycia soli, ponadto są one źródłem cennych antyoksydantów, które zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy.

Opracowała:
Barbara Możdżeń

 

Źródła:
Poradnik medyczny

Pychotka.pl

Wikipedia

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto czekoladowe z polewą czekoladową

Polecam smaczne ciasto czekoladowe z kawałkami czekolady, ciasto łatwe i pros...

Odsłon: 8

30 min
0
Desery Twarogowe ciasteczka z cukrem

Ciasteczka te przygotowałam z przepisu Kulinarneprzygody oto link do przepisu...

Odsłon: 104

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

2
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

1
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

10
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5