Spis treści:
- Stokrotka - właściwości lecznicze
- Stokrotka w zielarstwie
- Stokrotka - zastosowanie w medycynie
- Stokrotka - działanie na organizm
- Stokrotka - przepisy lecznicze
- Stokrotki - zastosowanie w kuchni
Stokrotka to kwiat, który kojarzy się z wiosną i początkiem lata. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest żółty środek oraz białe lub biało-różowe płatki. Roślina ta osiąga maksymalnie 20 cm wysokości i jest dość prosta w uprawie. Jej liście i kwiaty są jadalne, a ich lecznicze właściwości znane były już kilka tysięcy lat temu. Co dokładnie kryje w sobie stokrotka? Działanie i właściwości tego kwiatu są tak liczne, że trudno wymienić je wszystkie.
Sprawdź także: Domowy energetyk z buraka i imbiru. Oczyszcza, regeneruje i daje witalnego kopa
Stokrotka - właściwości lecznicze
Co sprawia, że jednym z najbardziej cenionych kwiatów w ziołolecznictwie jest właśnie stokrotka? Właściwości lecznicze tej rośliny to zasługa całego spektrum substancji, które kryją się zarówno w jej liściach, jak i kwiatach.
Świeżo rozwinięte kwiaty stokrotki zawierają saponiny triterpenowe, śluzy, olejek lotny, gorycze, antocyjany, kwasy organiczne, garbniki oraz flawonoidy. Te ostatnie to nic innego jak naturalne związki bioaktywne, które pełnią funkcję barwników i wspomagają szereg procesów zachodzących w organizmie.
Młode listki stokrotki to prawdziwa skarbnica substancji odżywczych, zwłaszcza witaminy C i minerałów, w tym magnezu, żelaza, wapnia oraz fosforu. Wszystkie wymienione związki sprawiają, że roślina ta doskonale sprawdza się w pielęgnacji i ziołolecznictwie.
Stokrotka w zielarstwie
Jak wiadomo, surowcem zielarskim stokrotki są jej liście oraz kwiaty. Jaka stokrotka w zielarstwie sprawdza się najlepiej? W tym przypadku sięga się zarówno po tę uprawianą w ogrodach, jak i pochodzącą ze środowiska naturalnego. W celach leczniczych wykorzystuje się świeżo rozwinięte koszyczki kwiatowe, a łodyżki usuwa. Następnie poddawane są one suszeniu - najbardziej wskazane są warunki naturalne, zwłaszcza przewiewne i zacienione miejsce.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby suszyć stokrotki w suszarni, jednak należy pilnować odpowiedniej temperatury - w tych warunkach nie powinna ona przekraczać 40 stopni. Poprawnie przeprowadzony proces suszenia sprawi, że kwiaty zachowają swoją barwę i aromat. Warto podkreślić, że w zielarstwie wykorzystuje się świeżo rozwinięte koszyczki - te pokruszone i przekwitnięte nie zdadzą egzaminu.
Stokrotka - zastosowanie w medycynie
Jak na ludzki organizm działa stokrotka? Zastosowanie w medycynie tej rośliny jest bardzo szerokie. Szczególnie ceniona jest ona w medycynie wschodniej, gdzie uchodzi za naturalny lek na zaburzenia trawienia, nadmierne pocenie, obfite miesiączki, słaby apetyt, schorzenia reumatyczne, łzawienie oczu, a nawet bóle mięśni i stawów. Co więcej, stokrotka sprawdza się przy skaleczeniach, infekcjach dróg moczowych, stanach zapalnych skóry oraz zaburzeniach pracy wątroby i nerek.
Stokrotka - działanie na organizm
- działanie wykrztuśne - stokrotka ma właściwości wykrztuśne, dzięki zawartości saponin triterpenowych, które pobudzają ruch nabłonka rzęskowego i tym samym upłynniają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę;
- działanie przeciwzapalne - swoje działanie przeciwzapalne stokrotka zawdzięcza obecności garbników, goryczy i flawonoidów;
- działanie przeciwbakteryjne - za właściwości przeciwbakteryjne stokrotki odpowiadają związki poliacetylenowe, które działają na bakterie Gram(+) i Gram(-);
- działanie kojące - związki zawarte w stokrotce działają kojąco na skórę, dlatego kwiat ten jest chętnie wykorzystywany w produkcji maści i kosmetyków;
- działanie antyseptyczne - w medycynie niekonwencjonalnej stokrotka uchodzi za skuteczny lek na trudno gojące się rany;
- działanie moczopędne - dzięki lekkiemu działaniu moczopędnemu kwiaty stokrotki bywają pomocne w leczeniu schorzeń nerek.
Stokrotka - przepisy lecznicze
Jesteś zwolennikiem naturalnych metod leczenia przeziębień i innych dolegliwości? W twojej domowej apteczce koniecznie musi znaleźć się stokrotka. Przepisy lecznicze z jej zastosowaniem pomogą ci uporać się m.in. z infekcjami, wysokim ciśnieniem, zaburzeniami czynności wątroby, bólem stawów oraz skaleczeniami.
Napar ze stokrotek
Napar ze stokrotek powstaje z suszonych i świeżych kwiatów oraz liści. Należy zalać je wrzątkiem i trzymać pod przykryciem przez ok. 10 minut. Zalecana dzienna dawka to trzy razy po pół szklanki.
Syrop na kaszel i gardło
Stokrotkowy syrop na kaszel i gardło powstaje z cukru, liści i kwiatów oraz soku z cytryny. Składniki umieszcza się w jednym naczyniu, odstawia na noc, a następnie zalewa wodą, gotuje i przecedza. Na koniec należy dodać kolejną porcję cukru oraz soku z cytryny i ponownie zagotować. Syrop powinien przybrać formę gęstego wywaru.
Oliwka stokrotkowa
Aby przyrządzić oliwkę stokrotkową, należy wrzucić kwiaty do suchego słoika, zalać olejem roślinnym i przykryć. Szczelnie zamknięty słoik najlepiej odstawić na dwa tygodnie i każdego dnia nim potrząsać. Następnie należy przefiltrować oliwę i przelać ją do naczynia z ciemnego szkła.
Stokrotki - zastosowanie w kuchni
W jakich przepisach kulinarnych można wykorzystać stokrotki? Zastosowanie w kuchni tej rośliny jest tak samo obszerne, jak w ziołolecznictwie. Świetnie sprawdza się ona w zupach, pastach, sałatkach i wielu innych potrawach. Poznaj najciekawsze z nich.
Pasta do kanapek
Niezbędne składniki do przygotowania pasty do kanapek to świeże stokrotki, czosnek niedźwiedzi oraz cebula. Posiekaj i podsmaż je wszystkie na oliwie z oliwek. Po ostudzeniu dodaj do nich twaróg i dokładnie wymieszaj. Na koniec dopraw całość sokiem z cytryny, oliwą oraz solą i pieprzem.
Stokrotki à la kapary
Marynata przypominająca swoim smakiem i wyglądem kapary powstaje z koszyczków nierozwiniętych stokrotek. Należy posypać je solą, odstawić na kilka godzin, a następnie zalać octem i podgotować. Gotowy produkt najlepiej przełożyć do szklanego słoiczka.
Zupa stokrotkowa
Do przyrządzenia zupy stokrotkowej potrzebujesz kwiatów i liści stokrotki, marchewki, pietruszki, pora, suszonych grzybów, makaronu, ziela angielskiego, soli i pieprzu oraz mięsnej bazy. Przygotuj bulion z mięsa, warzyw oraz grzybów i pod koniec gotowania dorzuć liście stokrotki. Kontynuuj obróbkę termiczną przez kilka minut, a następnie zalej zupą makaron i dodaj kwiatki.
Sałatka kwiatowa
Sałatka kwiatowa to danie, w którym - oprócz stokrotek - możesz sięgnąć po dowolne składniki. Świetnie sprawdzą się tutaj pomidorki koktajlowe, sałata, marchewka, rzodkiewka, oliwa z oliwek oraz sól i pieprz. Warto dorzucić również kwiaty mniszka lekarskiego, które jeszcze bardziej podkreślą jej smak.
Napój stokrotkowy
Jak jeszcze możesz wykorzystać stokrotki? Zastosowanie w kuchni obejmuje nie tylko dania, ale również napoje. Pyszny stokrotkowy napój wyczarujesz z kwiatów i liści stokrotki, listków mięty, soku owocowego, kwiatów czarnego bzu oraz wody. Umieść składniki w dzbanku, zalej je wodą i odstaw na dwie godziny. Na koniec przecedź jego zawartość i dodaj sok owocowy.
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Pełnia wiosennego smaku na talerzu. Smakowita młoda kapusta z dużą ilością koperku »
Skrywają mnóstwo witaminy C. Sekret tkwi w tym, by jeść tylko takie »
Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »