Dania jednogarnkowe

Coraz więcej mówi się o tym, że jakość dzisiejszych produktów spożywczych pozostawia wiele do życzenia. Choć oczywiście da się znaleźć zdrowe i pełne witamin warzywa czy owoce, wiele z nich zawiera szkodliwe substancje. Jakie są najbardziej zanieczyszczone owoce i warzywa? EWG przedstawiło coroczną „Brudną Dwunastkę". Dowiedz się, co to za lista.

EWG opublikowało listę tzw. „Brudnej Dwunastki". Do najbardziej zanieczyszczonych należą m.in. truskawki | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jeśli jesteś świadomym konsumentem, pewnie zdajesz sobie sprawę, że nie wszystkie produkty spożywcze w sklepie są zdrowe - nawet jeśli mają oznaczenie wysokiej jakości. Coraz częściej specjaliści zachęcają nas do czytania etykiet, a nawet śledzenia informacji publikowanych przez organizacje zajmujące się tematem zdrowego żywienia. Jedną z takich instytucji jest EWG, czyli Environmental Working Group, która co roku publikuje listę o nazwie „Brudna Dwunastka". Dowiedz się, które owoce i warzywa są najbardziej zanieczyszczone i jak je myć, by pozbyć się pestycydów.

Sprawdź także: Przysmak z Karpat i Sudetów. Odkryj nieznane przepisy z czosnku niedźwiedziego

Przewodnik kupującego EWG 2023 po pestycydach w produktach

Amerykańska organizacja ekologiczna Environmental Working Group (EWG) co roku publikuje listę o dość oryginalnej nazwie „Brudna Dwunastka”. Pobiera ona dane z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), które wskazują na najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce. Ranking ma edukować konsumentów na temat świadomych zakupów i uczulać na produkty szkodliwe dla ich zdrowia.

EWG w „Brudnej Dwunastce" zawsze publikuje 12 warzyw i owoców, które w danym roku w największym stopniu przyczyniają się do wzrostu poziomu pestycydów w organizmie konsumentów. Na pierwszym miejscu w 2023 roku utrzymał się zeszłoroczny laureat, czyli truskawki. Nowymi artykułami spożywczymi na liście są natomiast borówki amerykańskie i zielona fasolka. Co ciekawe i straszne zarazem, w owocach i warzywach na liście Brudnej Dwunastki łącznie wykryto 210 różnych pestycydów. 

Choć przywołaną listę tworzy organizacja ekologiczna, badająca wyłącznie amerykański rynek żywności, to wciąż będzie to cenna informacja dla Polaków. Dlaczego? Wiele owoców i warzyw jest importowanych, również ze Stanów Zjednoczonych. Będąc świadomym, co jest skażone za granicą, z pewnością zwrócimy uwagę na etykiety i pochodzenie produktów, które kupujemy w sklepach spożywczych. 

Jak wygląda przewodnik kupującego EWG 2023 po pestycydach w produktach? Oto tegoroczna „Brudna Dwunastka":

  1. truskawki,
  2. szpinak,
  3. jarmuż, kolarda (odmiana kapusty) i gorczyca,
  4. brzoskwinie,
  5. gruszki,
  6. nektarynki,
  7. jabłka,
  8. winogrona,
  9. papryka i ostre papryczki,
  10. czereśnie,
  11. borówki amerykańskie,
  12. zielona fasolka.

EWG publikuje także listę 15 „najczystszych" owoców i warzyw, czyli tych, które cechują się najmniejszym poziomem pestycydów. W 2023 roku są to:

  1. awokado,
  2. słodka kukurydza,
  3. ananasy,
  4. cebule,
  5. papaje,
  6. słodki groszek,
  7. szparagi,
  8. melony miodowe,
  9. kiwi,
  10. kapusta,
  11. pieczarki,
  12. mango,
  13. słodkie ziemniaki,
  14. arbuzy,
  15. marchewki.

Jak myć owoce i warzywa, by pozbyć się pestycydów?

Niestety coraz więcej owoców i warzyw zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje, dlatego warto dokładnie je czyścić przed spożyciem. Jak myć owoce i warzywa, by pozbyć się pestycydów? Organizacje ds. zdrowego żywienia zalecają, aby dokładnie płukać je pod bieżącą wodą, a dodatkowo jeszcze ostrożnie szorować skórkę.

Nie wszystkie chemikalia rozpuszczają się jednak w wodzie, więc - dla pewności - warto moczyć owoce i warzywa w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowym lub sody oczyszczonej. Toksyny zabarwiają taki roztwór, płyn mętnieje, a na jego powierzchni tworzą się widoczne smugi.

W przypadku liści sałat lub innych warzyw warto ściągnąć pierwszą warstwę zieleniny. Pomidory, ogórki, jabłka czy gruszki można obrać ze skórki, w której znajduje się najwięcej pestycydów. 



Zobacz także:

Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »

Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »

Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Ryba w sosie pomidorowym.

Usmażone kostki z miruny zrobione w sosie warzywnym z pomidorami.

Odsłon: 97

30 min
3
Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 1570

30 min
9
15 min
25

Przepis dnia

Ciasta Sernik Paradiso

Sernik Paradiso to prawdziwa egzotyczna rozkosz, która zachwyca fuzją kremowe...

Odsłon: 8847

60 min
21

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

1
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8