Nalewka na piołunie. Jakie właściwości ma piołunkówka?

Piołun to roślina powszechnie wykorzystywana w zielarstwie. Wykazuje wiele właściwości leczniczych, np. pomaga w przypadku problemów trawiennych. Niewiele osób wie, że z piołunu można wytworzyć również nalewkę. Jakie właściwości ma nalewka na piołunie i jak ją przygotować?

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Piołun, a dokładnie bylica piołun, to roślina, którą można rozpoznać po drobnych, kolistych, żółtych kwiatów. Dawniej stosowano ją w powszechnie w celach leczniczych. Wykazuje między innymi właściwości: przeciwzapalne, żółciopędne, bakteriobójcze, przeciwskurczowe oraz pomaga w zwalczaniu pasożytów. Nalewka na piołunie będzie, więc dobrym wyborem dla osób, które lubią mieć pod ręką naturalne środki na różne dolegliwości.

Znawcy trunków mogą kojarzyć piołun z produkcji takich alkoholi jak absynt, czy wermut. Ten drugi to słodkie wino o wyraźnym ziołowo-korzennym smaku.

Zobacz także: Jak zrobić nalewkę z liści laurowych? 

Jakie właściwości ma piołun?

W medycynie ludowej i naturalnej powszechnie znane są właściwości piołunu, takie jak zwalczanie gorączki, czy działanie moczopędne. Piołun jest bardzo pomocny w przypadku wystąpienia problemów z układem pokarmowym, wspiera procesy trawienne, poprzez zwiększenie produkcji soku żołądkowego. Pomaga pozbyć się niestrawności, zgagi oraz wzdęć. To także babciny sposób na wszystkim niejadków, ponieważ skutecznie poprawia apetyt.

W medycynie ludowej piołun był stosowany przy dolegliwościach kobiecych. Pomagał w regulacji cyklu menstruacyjnego oraz łagodził bóle miesiączkowe. Obecnie piołun jest dostępny w formie herbat, tabletek, czy naparów.

Właściwości olejku z piołunu

Olejek z piołunu jest znanym od dawna środkiem, który pomaga w zwalczaniu pasożytów oraz insektów. Substancją czynną w piołunie jest tzw. tujon, to organiczny związek chemiczny, który występuje w olejku eterycznym m.in. z piołunu. Piołun jest skutecznym środkiem w przypadku wystąpienia pasożytów takich jak: owsica, glista jelitowa czy wszy.

Piołun – przeciwskazania

Warto pamiętać, że przedawkowanie piołunu może skutkować nudnościami i biegunką. Co więcej, mogą pojawić się zawroty głowy, a nawet halucynacje. Odradza się stosowanie piołunu kobietą w ciąży, karmiącym piersią lub osobom cierpiącym na chorobę wrzodową.

Jak przygotować nalewkę na piołunie?

Przygotowanie nalewki na piołunie jest naprawdę proste. Piołunówkę możesz zrobić z zaledwie kilku składników. Warto pamiętać, by stosować nalewkę z umiaem. W razie wystąienia dolegliwości trawiennych, wystarczy zażyć dwie stołowe łyżki. 

Składniki

  • Pędy piołunu
  • cukier
  • woda
  • spirytus

Przygotowanie nalewki na piołunie rozpocznij od zagotowania półtora litra wody, do której należy dodać półtora kilograma cukru. W naczyniu umieść 70 g pędów piołunu, a następnie zalej je gorącą miksturą. Poczekaj, aż ostygnie, a następnie wlej dwa litry spirytusu. Całość dokładnie zmieszaj, a następnie przecedź i odstaw w chłodne miejsce. Trunek przed spożyciem powinien być przechowywany około sześciu miesięcy.

Tradycyjna piołunówka

Możesz przygotować także niesłodką wersję nalewki na piołunie. Do zrobienia tradycyjnej piołunówki potrzebujesz tylko liści piołunu, wody i spirytusu. Do butelki włóż tyle liści piołunu, ile się zmieści. Całość zalej spirytusem i odstaw na około 10 dni w ciepłe miejsce. Odlej i przecedź płyn. Aby nalewka nie była zbyt mocna, do butelki przelej nalew oraz dodaj wody.

Zobacz także:

Woda z cytryną - jakie właściwości się jej przypisuje? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
3
60 min
1
Zupy Zupa szczawiowa

Zupa szczawiowa to jedna z ulubionych zup mojego męża. Kiedy tylko pojawi się...

Odsłon: 749

60 min
9

Przepis dnia

Wędliny galantyna z perliczki

Mimo, że galantyna jest dość pracochłonnym daniem, to od czasu do czasu zakas...

Odsłon: 421

>60 min
15
Zupy Zupa szczawiowa

Przepis na pyszną zupę szczawiową z jajkiem, ziemniakami i marchewką. Prosty...

Odsłon: 7512

>60 min
3
Desery Serniczek na zimno

Serniczek na zimno to nie tylko pyszna i słodka propozycja na deser, ale cias...

Odsłon: 7092

60 min
13

Polecane artykuły

Informacje Napoje na zdrową wątrobę. Top 7 przepisów na napoje odtruwające

Niezdrowa dieta, bogata w wysokoprzetworzone produkty, sól i cukier oraz alkohol to przepis na złe samopoczucie i problemy zdrowotne. Warto zawczas...

21
Informacje Zbija cukier, dba o wątrobę, to zastrzyk witaminy C. Jak przygotować napar z berberysu?

O witaminie C przypominamy sobie zwykle w okresie jesienno-zimowym, kiedy w szczególności jesteśmy narażeni na przeziębienia. O odporność warto jed...

17
Informacje Dodaj szczyptę do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Dzień rozpoczynasz od kubka herbaty? Jeżeli tak, możesz urozmaicić ją dodatkiem przyprawy, która doskonale pobudzi twój metabolizm do pracy. W poni...

91