Olej z czarnuszki - co warto o nim wiedzieć?
Olej z czarnuszki jest produkowany z pochodzącej z południowej Europy, Azji Południowo-Zachodniej i Ameryki Północnej, jednorocznej ozdobnej rośliny o tej samej nazwie - łac. Nigella sativa (N. sativa). Charakteryzuje się ona niebieskimi lub różowymi kwiatami i jest małych rozmiarów. Czarnuszka to nie jest jednak jej jedyne określenie. Znana jest również jako kolendra rzymska, czarny kminek, czy też czarny kumin. Jej nasiona są czarne i drobne, mają specyficzny i bardzo charakterystyczny smak, a dokładniej korzenny, ostry i intensywny.
Jak wybrać dobry olej z czarnuszki? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy jest tłoczony na zimno. To właśnie taki proces wytwarzania gwarantuje obecność dużej ilości składników odżywczych, a ponadto naturalny smak nasion. Nie bez znaczenia pozostaje to, aby olej z czarnuszki był nierafinowany i niefiltrowany. Dobrej jakości olej wyróżnia czarny lub ciemnozielony kolor w duecie z osadem. Jego smak jest korzenny i bardzo wyrazisty. Tego typu produkty znajdziesz w dobrej jakości olejarniach. Pamiętaj o tym, że liczy się przede wszystkim jakość i dobry skład. Tylko takie podejście gwarantuje spożywanie oleju, który może realnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i kondycję organizmu.
Właściwości oleju z czarnuszki
Wprowadzenie oleju z czarnuszki do diety niesie ze sobą szereg korzyści dla organizmu. Nic dziwnego, ponieważ jego skład jest imponujący. Swoje właściwości odżywcze zawdzięcza obecności witamin i minerałów (wapń, żelazo, potas, fosfor, miedź, cynk), węglowodanów, jak również białka (zawierające osiem lub dziewięć niezbędnych aminokwasów) i tłuszczy. W praktyce mowa m.in. o nienasyconych kwasach tłuszczowych takich jak kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy, stearynowy, mirystynowy, jak również eikozadienowy.
Nasiona z czarnuszki, to istny kalejdoskop dobrodziejstw dla naszego zdrowia. Zawierają olej (32-40 proc.), saponiny, alkaloidy, olejki eteryczne (0,4-0,45%), w tym takie jak tymochinon (to właśnie jemu olej z czarnuszki zawdzięcza prozdrowotne działanie).
Wśród właściwości leczniczych oleju z czarnuszki warto wymienić między innymi to, że jest skuteczny w takich dolegliwościach jak m.in. alergia, astma, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, czy też zapalenie zatok. Wszystko dlatego, że wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe, jak również immunomodulujące.
Zastosowanie oleju z czarnuszki w kuchni - jak go wprowadzić do diety?
Wprowadzenie oleju z czarnuszki do diety, to zafundowanie sobie istnej bomby odżywczej. Z powodzeniem można po niego sięgać w czystej postaci. Wiele osób może mieć jednak trudności z tolerowaniem jego intensywnego smaku, jednak bez obaw - są na to sposoby (pamiętaj jednak o tym, że ma być spożywany na zimno).
Wśród nich warto wyróżnić m.in. wprowadzenie go do surówki lub sałatki. Ich smak zostanie wzbogacony o korzenne nuty, co niewątpliwie dostarczy Ci ciekawych, kulinarnych doznań. Olej z czarnuszki może być również znakomitym kompanem kaszotto, bądź też makaronu - zwłaszcza, kiedy wystąpi na talerzu w towarzystwie oleju rzepakowego. Na tym jednak festiwal jego kulinarnego potencjału się nie kończy. Czarnuszka tworzy bowiem zgrany duet z rybami, a dokładniej - łososiem.
Olej z czarnuszki może podkreślić smak zup kremów, koktajli, jak również smoothie. Rewelacyjnie wydobywa także smak past kanapkowych, w tym na bazie awokado.
Jeśli chcesz nieco zniwelować jego smak, dodaj do niego odrobinę soku owocowego, syropu klonowego, czy też miodu.
Dawkowanie oleju z czarnuszki
Co istotne, nie ma sztywnych reguł, którymi musisz się kierować odnośnie do pory spożywania oleju z czarnuszki. Możesz po niego sięgać w ciągu dnia - o dowolnej godzinie. Wszystko zależy od Ciebie, kiedy będziesz miał na niego ochotę. Pamiętaj jednak o tym, że w kwestii dawkowania, obowiązują Cię już pewne zasady.
Jeśli chcesz podawać olej z czarnuszki dziecku, zacznij od małej ilości, co w praktyce oznacza ¼ łyżeczki dziennie. Pamiętaj jednak o tym, że nie możesz serwować go maluchowi, który nie skończył jeszcze 12 miesięcy. Dzieci powyżej 3. r. ż mogą już spożywać połowę łyżeczki, natomiast 6-latkowie już całą, dokładnie tak samo, jak osoby dorosłe.
Kiedy można spodziewać się efektów picia oleju z czarnuszki? Zwykle zauważysz je w przedziale od 1 do 3 miesięcy.
Jak każdy produkt, także olej z czarnuszki nie jest zarezerwowany dla każdego. Skonsultuj się z lekarzem, kiedy cierpisz na jakieś dolegliwości, a wśród nich m.in. cukrzycę, niskie ciśnienie krwi, czy też choroby nerek. Unikaj go w czasie ciąży.