Artykuł sponsorowany

Olej z czarnuszki - jak wykorzystać go w kuchni i codziennej diecie?

Olej z czarnuszki wyróżnia charakterystyczny, ciemny kolor w duecie z niesamowicie intensywnym, korzennym smakiem. Stanowi on remedium na wiele dolegliwości, w tym takich jak m.in. łuszczyca, zapalenie zatok czy też AZS. To nie jest jednak koniec jego prozdrowotnych możliwości. Wprowadzenie go do diety jest więc znakomitym sposobem na poprawę kondycji organizmu, ale również wzbogacenie nut smakowych wielu potraw. Sprawdź więc, jak wykorzystać jego potencjał.

Jakie właściwości ma olej z czarnuszki? / materiały promocyjne

Olej z czarnuszki - co warto o nim wiedzieć?

Olej z czarnuszki jest produkowany z pochodzącej z południowej Europy, Azji Południowo-Zachodniej i Ameryki Północnej, jednorocznej ozdobnej rośliny o tej samej nazwie - łac. Nigella sativa (N. sativa). Charakteryzuje się ona niebieskimi lub różowymi kwiatami i jest małych rozmiarów. Czarnuszka to nie jest jednak jej jedyne określenie. Znana jest również jako kolendra rzymska, czarny kminek, czy też czarny kumin. Jej nasiona są czarne i drobne, mają specyficzny i bardzo charakterystyczny smak, a dokładniej korzenny, ostry i intensywny.

Jak wybrać dobry olej z czarnuszki? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy jest tłoczony na zimno. To właśnie taki proces wytwarzania gwarantuje obecność dużej ilości składników odżywczych, a ponadto naturalny smak nasion. Nie bez znaczenia pozostaje to, aby olej z czarnuszki był nierafinowany i niefiltrowany. Dobrej jakości olej wyróżnia czarny lub ciemnozielony kolor w duecie z osadem. Jego smak jest korzenny i bardzo wyrazisty. Tego typu produkty znajdziesz w dobrej jakości olejarniach. Pamiętaj o tym, że liczy się przede wszystkim jakość i dobry skład. Tylko takie podejście gwarantuje spożywanie oleju, który może realnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i kondycję organizmu. 

Właściwości oleju z czarnuszki

Wprowadzenie oleju z czarnuszki do diety niesie ze sobą szereg korzyści dla organizmu. Nic dziwnego, ponieważ jego skład jest imponujący. Swoje właściwości odżywcze zawdzięcza obecności witamin i minerałów (wapń, żelazo, potas, fosfor, miedź, cynk), węglowodanów, jak również białka (zawierające osiem lub dziewięć niezbędnych aminokwasów) i tłuszczy. W praktyce mowa m.in. o nienasyconych kwasach tłuszczowych takich jak kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy, stearynowy, mirystynowy, jak również eikozadienowy.

Nasiona z czarnuszki, to istny kalejdoskop dobrodziejstw dla naszego zdrowia. Zawierają olej (32-40 proc.), saponiny, alkaloidy, olejki eteryczne (0,4-0,45%), w tym takie jak tymochinon (to właśnie jemu olej z czarnuszki zawdzięcza prozdrowotne działanie). 

Wśród właściwości leczniczych oleju z czarnuszki warto wymienić między innymi to, że jest skuteczny w takich dolegliwościach jak m.in. alergia, astma, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, czy też zapalenie zatok. Wszystko dlatego, że wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe, jak również immunomodulujące. 

Olej z czarnuszki ma wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych i smakowych / materiały promocyjne

Zastosowanie oleju z czarnuszki w kuchni - jak go wprowadzić do diety?

Wprowadzenie oleju z czarnuszki do diety, to zafundowanie sobie istnej bomby odżywczej. Z powodzeniem można po niego sięgać w czystej postaci. Wiele osób może mieć jednak trudności z tolerowaniem jego intensywnego smaku, jednak bez obaw - są na to sposoby (pamiętaj jednak o tym, że ma być spożywany na zimno).

Wśród nich warto wyróżnić m.in. wprowadzenie go do surówki lub sałatki. Ich smak zostanie wzbogacony o korzenne nuty, co niewątpliwie dostarczy Ci ciekawych, kulinarnych doznań. Olej z czarnuszki może być również znakomitym kompanem kaszotto, bądź też makaronu - zwłaszcza, kiedy wystąpi na talerzu w towarzystwie oleju rzepakowego. Na tym jednak festiwal jego kulinarnego potencjału się nie kończy. Czarnuszka tworzy bowiem zgrany duet z rybami, a dokładniej -  łososiem.

Olej z czarnuszki może podkreślić smak zup kremów, koktajli, jak również smoothie. Rewelacyjnie wydobywa także smak past kanapkowych, w tym na bazie awokado.

Jeśli chcesz nieco zniwelować jego smak, dodaj do niego odrobinę soku owocowego, syropu klonowego, czy też miodu. 

Dawkowanie oleju z czarnuszki

Co istotne, nie ma sztywnych reguł, którymi musisz się kierować odnośnie do pory spożywania oleju z czarnuszki. Możesz po niego sięgać w ciągu dnia - o dowolnej godzinie. Wszystko zależy od Ciebie, kiedy będziesz miał na niego ochotę. Pamiętaj jednak o tym, że w kwestii dawkowania, obowiązują Cię już pewne zasady.

Jeśli chcesz podawać olej z czarnuszki dziecku, zacznij od małej ilości, co w praktyce oznacza ¼ łyżeczki dziennie. Pamiętaj jednak o tym, że nie możesz serwować go maluchowi, który nie skończył jeszcze 12 miesięcy. Dzieci powyżej 3. r. ż mogą już spożywać połowę łyżeczki, natomiast  6-latkowie już całą, dokładnie tak samo, jak osoby dorosłe. 

Kiedy można spodziewać się efektów picia oleju z czarnuszki? Zwykle zauważysz je w przedziale od 1 do 3 miesięcy.

Jak każdy produkt, także olej z czarnuszki nie jest zarezerwowany dla każdego. Skonsultuj się z lekarzem, kiedy cierpisz na jakieś dolegliwości, a wśród nich m.in. cukrzycę, niskie ciśnienie krwi, czy też choroby nerek. Unikaj go w czasie ciąży.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Wędliny Kiełbasa drwala z piekarnika.

Kiełbasa drwala zrobiona jest z tłustszego mięsa z szynki wieprzowej. Jako pr...

Odsłon: 53

60 min
2
Sałatki Surówka z pora z gruszką i jabłkiem

Surówkę z pora można przygotować na wiele różnych sposobów. Najczęściej jedna...

Odsłon: 820

15 min
3
Przetwory Kapusta kiszona w beczce

Dzisiaj kapusta kiszona na zimę. Beczka 30 kg. więc tyle samo kapusty na zimę...

Odsłon: 1627

30 min
15

Polecane artykuły

Informacje Co zrobić na obiad na Wszystkich Świętych? Rozgrzewające i sycące dania dla całej rodziny

1 i 2 listopada obchodzimy w Polsce święto Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. To czas, kiedy spotykamy się z rodziną, żeby wspominać zmarłych. Choć...

1
Informacje Stosowano go już w starożytnym Babilonie. Berberys możesz suszyć, robić przeciery, soki i konfitury

Berberys, znany już w starożytnym Babilonie, to owoc o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, który od wieków znajduje szerokie zastosowanie w kuc...

30
Ewa gotuje Znane smaki w nietypowym wydaniu. Jesienna kuchnia Ewy Wachowicz

Gołąbki, sałatka i jabłecznik? Smak każdego z tych dań niby się zna, ale w klasycznej wersji. Ewa Wachowicz w 522. odcinku programu kulinarnego zas...

2
Informacje Domowe syropy na przeziębienie. Stare receptury, niezawodne działanie

Zmagasz się z przeziębieniem i kaszel mocno daje ci się we znaki? A może masz zatkany nos lub cieknie z niego wodnisty katar? Jeśli nie chcesz zacz...

3