Oliwa dobrej jakości. Jak wybrać najlepszą?

Do niedawna na dziale produktów do smażenia niepodzielnie królował olej rzepakowy. Jednak sytuacja uległa zmianie wraz z coraz większą świadomością żywieniową społeczeństwa. Na półkach sklepowych pojawiły się różnego rodzaju oliwy z oliwek i szybko zyskały popularność.

Oliwy z oliwek można używać zarówno do gotowania, jak i do potraw przygotowanych na zimno/123rf/PICSEL

Wyboru można dokonywać spośród wielu rodzajów, między innymi: extra virgin, pure, sansa, aromatyzowanych... Jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek?

Różne rodzaje

Ilość butelek na półkach może przytłoczyć każdego klienta. Dodatkowo producenci często kuszą kolorowymi etykietami, atrakcyjną ceną czy wielkością opakowania. Na co należy zwrócić uwagę wybierając ten rodzaj tłuszczu? Przede wszystkim sprawdź, jaki rodzaj trzymasz w ręku. W sklepie znajdziesz bowiem nie tylko oliwę extra vergine. Inne jej rodzaje to oliwa rafinowana oraz wytłoki z oliwek. Czym się między sobą różnią?

Najpopularniejszym rodzajem oliwy jest extra vergine. Ma ona najniższą kwasowość, ale przede wszystkim nie posiada żadnych wad jeśli chodzi o właściwości organoleptyczne. Na etykiecie tego rodzaju oliwy zawsze będzie znajdował się napis „olio extra vergine di oliva". Dzięki temu, że pochodzi wyłącznie z mechanicznego wyciskania, bez dodatkowych procesów chemicznych, posiada ona najwięcej składników odżywczych. Warto używać jej do doprawiania, gotowania oraz wykańczania potraw na zimno. Przykładem takiego produktu jest Oliwa z oliwek extra vergine Classico od firmy Monini. Oliwki, z których powstaje, są zbierane w idealnym momencie i przetwarzane w ciągu doby. Dzięki takiemu zabiegowi produkt charakteryzuje się zapachem skoszonej trawy oraz świeżym kolorem w odcieniach zieleni. Ten lekkostrawny tłuszcz dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie.

Innym rodzajem oliwy jest rafinowana. Posiada ona wady smakowe i zapachowe, przez co nie może być sklasyfikowana jako extra vergine. Niedoskonałości eliminuje się poprzez proces rafinacji, który powoduje, ze oliwa staje się neutralna w smaku i aromacie, a jej kolor jest jasnożółty. Na końcu procesu dodaje się niewielką ilość oliwy extra vergine. Czym różni się oliwa rafinowana do wspomnianej już extra vergine? Ma ten sam korzystny skład tłuszczowy, czyli jest bogata w kwasy jednonienasycone, lecz nie posiada cennych dla zdrowia środków przeciwutleniających w postaci polifenoli i witamin.
Ostatnim typem oliwy, z którą możemy zetknąć się na sklepowej półce, jest oliwa z wytłoków. Inaczej określana jest jako pomace lub sansa. Zgodnie ze swoja nazwą, produkowana jest z pozostałych po produkcji resztek, ekstrahowanych za pomocą rozpuszczalnika. Nie ma wartości odżywczych oliwy extra vergine, jednak ze względu na korzystny skład tłuszczowy nadaje się do smażenia.

Nie szata...

Kupując produkt opakowany w przezroczystą szklaną butelkę, mamy poczucie, że jest to towar luksusowy i wysokiej jakości. Czy tak jest w przypadku oliwy? Niekoniecznie! Przezroczyste szkło nie jest najlepszym rozwiązaniem. Cenne składniki odżywcze utleniają się pod wpływem światła. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ciemna butelka, która przynajmniej w części chroni przed promieniowaniem słońca czy żarówek.

Pochodzenie

Wiele stron internetowych jako źródło wartościowej oliwy podaje małe rodzinne tłocznie. Czy rzeczywiście to prawda? W rzeczywistości nie ma większego znaczenia z jakiego kraju pochodzą oliwki służące do produkcji. Najważniejszym czynnikiem są same uprawy, sposób zrywania i przechowywania oraz tłoczenie.

Wielu producentów decyduje się na blending, czyli mieszanie różnych rodzajów oliwy, by uzyskać najbardziej satysfakcjonujący smak. Jednym z zaufanych producentów, który tego dokonuje jest Monini. Kupaż badz blending ma na celu znalezienie dla oliwy właściwej równowagi między smakami i zapachami, które różnią się w zależności od gatunku oliwek, zbiorów, przetwórni, panujących warunków pogodowych oraz sposobu przechowywania oliwek i oliwy. Te różnice są najbardziej widoczne w najszlachetniejszych oliwach, w ktorych nuty smakowe i aromaty są szczegolnie wyraziste.

Czy kolor jest ważny?

Decydując się na zakup dobrej oliwy często nie mamy możliwości dokładnie ocenić jej koloru. Ta najlepsza i najwyższej jakoś będzie opakowana bowiem w ciemne szkło lub zamknięta w puszce.

W zależności od rodzaju i stopnia dojrzałości oliwek, z jakich powstaje, będzie miała różny kolor. Jej barwa będzie się wahała między żółcią a zielenią. Żadna z powyższych nie świadczy o jej wyższej lub niższej jakości. Jedyne co powinno wzbudzać czujność to pomarańczowe lub czerwone przebłyski. Świadczą one o tym, że produkt jest zjełczały i nie należy go używać.

Artykuł powstał we współpracy z marką Monini.

Pobierz bezpłaty ebook z przepisami na każdą porę roku!

Pobierz e-booka


Pobierz e-booka

Pobierz e-booka

Pobierz e-booka

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Zupy Żurek w chlebku

Żur w chlebie to jedna z najsmaczniejszych zup goszczących na świątecznych st...

Odsłon: 322

30 min
10

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

2
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

2
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4